Hizbullah ile Önce Savaşıp Sonra da Müttefik Olan Lübnan Cumhurbaşkanı: Michel Aoun

Lübnan'ın 13. Cumhurbaşkanı, asker ve siyasetçi Michel Aoun'un (Mişel Avn şeklinde okunuyor) tartışmalı bir siyasi kariyeri var.
Hizbullah ile Önce Savaşıp Sonra da Müttefik Olan Lübnan Cumhurbaşkanı: Michel Aoun

michel aoun, lübnan'ın en güçlü hristiyan partilerinden biri olan al-tayyar al-watani al-hurr'un (özgür vatansever hareket) lideri.

kendisi eski bir subaydır ve 1988 yılında yönetimi ele alarak iki yıl boyunca başbakanlık görevini sürdürmüştür. 1989'da lübnan cumhurbaşkanı'nın resmi ofisi olan baabda sarayı'na düzenlenen bir bombalı saldırı sonrası suriye'ye karşı 'kurtuluş savaşı' başlatmıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Aoun.

zaten önemli bir kısmı halihazırda lübnan'da konuşlu bulunan suriye askerleri hem abd tarafından destekleniyordu, hem de suriye ordusu lübnan ordusu'ndan daha güçlü ve daha mobilize idi. bu bilince rağmen (artık halk nezdinde kahraman olma hevesinden midir bilinmez) saldırmakta beis görmedi.

baba bush'un (george bush) saddam hüseyin'i devirmek için kurduğu koalisyonda suriye de vardı ve silah ve mühimmat gibi sıkıntılar çekmiyordu. ne var ki aynı şeyi lübnan ordusu için söylemek mümkün değildi. michel aoun tarafını yanlış insandan yana kullandı ve saddam ile diyalog kurarak bir nevi sonunu hazırladı.

1988'de Aoun.

taif anlaşması'nın imzalanmasına karşı muhalefeti de her şeyin tuzu biberi oldu. bir suikasttan kurtulmasının akabinde başka bir alternatifin olmaması nedeniyle fransa'ya sürgüne gitti. 2005'de döndüğünde suriye ordusu lübnan'dan çekileli daha 11 gün olmuştu.

15 yıllık sürgün döneminde pek çok şeyin muhakemesini yapmış olacak ki, önce kendisinden beklenmedik şekilde önce hizbullah ile anlaşma imzaladı. sonra da suriye'nin çıkarlarını savunan bir pozisyona evrildi. 2008'e geldiğimizde ise geçmişte yaşananlardan ötürü suriye'den özür dilenmesi gerektiği açıkladı.

şimdilerde, -ki neredeyse 80'ini devirdi bu adam- ömrünü yolsuzluğa mücadeleye adayan bir politikacı olarak görevini yapmaktadır.

Bir Aoun murali.

Ek bilgi

31.10.2016'da lübnan devlet başkanı seçilen 1935 doğumlu lübnanlı hıristiyan (maruni) emekli asker ve siyasetçidir kendisi. 1935 doğumlu olan aoun, daha önce ülkesinde başbakanlık da yapmış olan deneyimli bir isimdir.

Hitler'i Yaratan Kişi Olarak da Bilinen Bektaşi-Mason Karışımı İlginç Siyasetçi: Rudolf von Sebottendorf