House of the Dragon 2. Sezon Fragmanındaki Gizli Saklı Bütün Göndermelerin Açıklaması

House of the Dragon, Haziran'da tekrar laptop ve televizyonlarımıza konuk olmaya hazırlanıyor. Fragmanı önden inceliyoruz.

Türkçe altyazılı fragmanı önden verelim

dile kolay, birinci sezon finali incelemesinin üzerinden iki yıl geçmiş. gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor belli ki. yapımcılar son yayınladıkları trailerlar ile bizi nihayet havaya sokmayı başardılar. ben de ikinci sezonun ateşini bu yeşil ve siyah olmak üzere yayınlanmış iki trailer'ın incelemesi ile yakıyorum ve hepimize güzel bir sezon diliyorum. tarihe geçmiş bir türk siyasetçinin dediği gibi: "başlıyoruz başlıyoruz başlıyoruz"

* goebbels'e rahmet okutan ex kraliçe alicent "yeterince büyük bir yalan söyler ve onu tekrar etmeye devam ederseniz, insanlar sonunda ona inanmaya başlayacaklardır" mottosuyla haaaala aynı boş yalanları söylemeye devam ediyor. neymiş kral viserys kızını kimsenin kral olarak kabul etmeyeceğini biliyormuşmuş da, zaten içten içe aegon'un kral olmasını istiyordu o da bilmemne... bu kadar altı boş argüman mı olur ya? kraliçelik yapmış kadınsın sen, "hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şey oldu" demek yakışıyor mu sana. yav hiç mi düzgün bir danışmanın yok senin kardeşim. game of thrones evrenindeki danışmanlardan, littlefinger'lardan varys'lerden geldiğimiz nokta içler acısı . bir de yeşillerdeki danışmana bak, amsalak cole! hiç güleceğim yoktu. somun ekmek çene aemond almış karşısına cole salağını, yalnız amcam karşıma çıkarsa elimden alamazlar bak söyliyim, patlarsam şaşarsın liselim diyor, cole'da çıt yok. embesil! savaş bir yana liyakatsizlik ve işbilmezlik yıkacak bu yeşillerin saltanatını. misal siyahlar bu konuda yeşillerden daha başarılı. danışman olarak hizmet aldıkları hem teyze hem vileda kafa gerçekten de görmüş geçirmiş bilge insanlar. dizi kazasız belasız finalini yaptıktan sonra bu ikisini fatih altaylı ile ortalarına da celal şengör'ü alarak teke tek programında görmek istemez misinz? şimdiden min 10 milyon izlenmesi var. alicent belli ki "aegon mu sisi mi karar verin, siyahlar kazanırsa su faturalarını pkk getirecek, septleri ahır yapacaklar" diye kendini yırtmaya devam edecek gibi ilerleyen bölümlerde. masaya çık tepin istersen alicent'çim.

* her iki fragmanda da iki saniyede bir cins cins boy boy ejderha görüyoruz. biri uçuyor, diğeri kükrüyor, öbürsü alev saçıyor. ejderhanın biri gidiyor, öbürü geliyor. resmen westerosta şu an başıboş ejderha sorunu var. kimileri itlaf edelim çocuklarımız sokakta rahat yürüyemez oldu diyor, kimi kısırlaştıralım yeter, burası onları yaşam alanı, ejderhalar değil insanlar sorun diyor, öbürü dünyanın başka hiçbir yerinde sokakta başıboş ejderha göremezsin olacak iş değil falan diyor ki haklı, birbirine katil diyen mi ararsın ejderhatapar mı, piuuuu, olaylar olaylar... neyse bu sorun daha da büyüyecek gibi. başıboş ejderha sorununu çözen otomatik olarak oylarını arttırır. burası net.

* yedi bin yılda belli ki insanoğlu ve sosyetik anneler bir arpa boyu yol kat etmemiş. bir sahnede görüyoruz ki alicent her zengin ve botoxlu anne gibi daha ehliyet bile almamış oğluna gitmiş spor ejderya almış. bu kadın gerçekten görgüsüz ve kalitesiz ya şuna bak, sunfyre'midir nedir resmen sıfır altın kaplama lamborghini gibi duruyor mk hayvanı:


aegon salağı abisiyle falan drift atarken yüzde yüz kaza yapar perte çıkarır bu bebeği. sonra alicent hightower lüks ejderhayla ölümlü kazaya karışan oğlunu eski şehir üzerinden dorne'a kaçırdı diye boy boy haber olurlar.

* bir sahnede yunanistana geçmek isterken boğulan mülteci gibi cesedinin sahile vurduğunu tahmin ettiğimiz lucerys için düzenlenen cenaze törenini görüyoruz. muhtemelen rhaenyra'yı en çok gaza getiren de bu mevzu oluyor ve savaşın fitili böyle ateşleniyor. denize vuran suriyeli bir çocuk olsa gündem olmazdı tabi, batsın savaşınız, çocuklar ölmesin, kıyıya vuran aslında insanlıktı falan diye duyar kasacak halimiz yok, dizi bu en nihayetinde. biz bu savaşın, biz bu taht oyunlarının köpeğiyiz. devamke.

* alicent'i medcezir dizisinde serenay sarıkaya'nın havuz sahnesinin kötü bir taklidini canlandırırken görüyoruz bir iki saniye. görmez olaydık. türk dizileri boşuna dünyayı kasıp kavurmuyor. hep bir adım öndeyiz.


* daemon resmen kapı kapı haracınızı bize vereceksiniz demek için fedai gibi dolaştırılıyor koskoca westerosta. çocuklar da öyle. kardeşim iktidar olmaya talipsiniz siz, nuriş'in karagümrük çetesi değil. kendinize gelin. rhaenyra'nın bu işe derhal el atması gerekiyor. omuz gamzelerini yediğim, bir umudum sensin anlıyor musun? üzme bizi.

* gördüğümüz üzere yeşillerde de bir cenaze var gibi. yetişkinlerin hepsi hayatta ve yas tutuyor. demek ki civcivlerden biri ölmüş. sadece kuzey kore'de görmeye alışık olduğumuz görüntülere tanık oluyoruz bu vesileyle. beter ol alicent şıllığı. öldürmeye gelince, siz çocuk öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.


* surda rhaenyra'in oğlu jacaerys ve bir stark'ı görüyoruz yürürlerken. ahanda:

resmen jon snov ve ned stark gibiler. tüylerim diken diken oldu. ayrıca jacaerys, ejderha sırtında bu kadar yolculuk yapıp, hem de kasksız, perma saçını nasıl koruyabiliyor? saçma kere saçma! bu dizinin yönetmeni nerde amk? saçlar da inadına daha siyahlaşmış, tamam mk çocuk piç, öbür esmer heriften. anladık yeter! schwarzkopf colour specialist 1.0 derin siyaha boyamanıza gerek yoktu çocuğun saçını.

* fragmanda teyzeyi yine haftalık grup konuşmalarından birinde "herkes; aklını başına almalı, rüzgar ektiği müddetçe fırtına biçeceğini unutmamalıdır" gibisinden devlet bahçeli mod on takılırken görüyoruz. zaten öyle veya böyle kralın doğal varisi erkek çocuğu kral olmuşken ejderhasıyla şov yapıp bu erken seçim tantanasını çıkararak tarafları gazlayan da o olmuştu bir nevi. bu dizinin türkiye siyasetiyle paralelliği beni delirtiyor, veya türk siyaseti bizi delirtti ondan böyle oldum. bilemiyorum.

* bu arada orospu çocuğu senaristler fragmanları bile ikiye bölmüşler. istiyorlar ki iyice kutuplaşalım. bi taraf olan bertaraf olur ya yeşil ya siyahı seçin, biz öyle pembe götlü seyirci istemiyoruz, beğenmeyen akasya durağı izlesin diyorlar. mesajı aldım ve restinize rest diyorum. siyahçıyım olm, analarını sikeceğiz o yeşillerin. mutlu musunuz? bu işin sonunda siz de elbet yargılanacaksınız. ya siz game of thrones finaliyle izleyicilerinin bedduasını almış adamlarsınız, karakterler size haklarını helal etmeyerek öldüler.

şimdilik trailer incelemem bu kadar

çok özlemişim dizi hakkında iki çift kelam etmeyi. ikinci sezon ilk bölüm eyyorlamasında tekrar görüşmek dileğiyle.