House of the Dragon'ın Sezon Finalinde Kitaptan Farklı Olarak Anlatılan Şeyler

House of the Dragon 10. bölümde, kaynak materyal olan Ateş ve Kan kitabındaki neler değiştirildi? İnceliyoruz.
House of the Dragon'ın Sezon Finalinde Kitaptan Farklı Olarak Anlatılan Şeyler

house of the dragon, korku filmlerinden fırlama bir final sekansıyla sezonu kapattı

bora burnu'nun arrax'ın üzerinden göründüğü anda, kitap okurları sırada hangi sahnenin olacağını ve neyi göreceklerini biliyordu. burada önemli olan tek şey, sahnenin dizide nasıl anlatılacağıydı. kitaptaki sahneden ufak değişikliklerle birlikte ilk kez ihtişamını gördüğümüz bora burnu, huysuz ve menfaatçi borros baratheon'la yüzleşme, tekgöz aemond'la karşılaşma ve sonrasındaki sahneler kitaba 3/4 sadakatle çekilmiş.

değiştirilen ise üç ana şey vardı

ilki, viserys'in daha sezon başında rhaenyra'ya söylemiş olduğu "ejderhalara hükmettiğimiz fikri, bir yanılsamadan ibaret" sözünü; lafta bırakmayıp bu sahnede işlemeye karar vermişler. dizinin ejderha kültürüne derinlik katan her sahnesine bayılıyorum, bora burnu'na indikleri andan itibaren ejderhaların insanlarının duygularını hissetmesi ve ona göre davranmaları (ejderha süvariliğinde empati, komuta'dan baskındır), panik ve öfke ile en sonunda kontrolü kaybetmeleri (süvari dengesiz ise geçmiş olsun) ve birbirleriyle savaşmaya başlamaları çok iyi işlenmişti (tam yetişkin bir ejderhaya komuta edebilmek için tam yetişkin ve sakin bir zihin gerekiyor). fark etmeyenler için ne arrax'a lucerys ne de vhagar'a aemond saldırma emrini verdi. bu, aemond'un yediği boku hafifletmez çünkü yaptığı zorbalık girişiminin "kelebeğe roket atmaktan" farkı yok, 200 küsür yaşındaki vhagar'la artistlik yapmaya kalkmasının da âlemi yoktu. görürsün böyle kimmiş taoba.


değiştirilen ikinci şey ise kurguya, her büyük savaş anlatısında olduğu gibi "masumiyetin ölümü" altmotifinin işlenmesiydi. evet, lucerys kitapta da böyle ölüyor ancak son 3-4 bölümdür kendisine yazılan sahneleri dikkatle takip etmişseniz, hepsinin bu sahnedeki yıkıcı etkiyi kuvvetlendirmek amaçlı çekildiğini görürsünüz. kurgu'yu kimler yapıyor bilmiyorum ama dizinin bu sezonki görselliğinde hem belli karakterlere hem de belli mekanlara böyle, "anlatısal boyutlar" eklediler. lucerys için bu boyut, bu bölümün kendisiyle başlayıp kendisiyle bitmesi oldu.


değiştirilen üçüncü ana şey ise daha bir genel, yeşiller'in sezon boyunca yediği b*kların hep bir "yanlış anlamaya, aceleciliğe, aslında öyle yapmak istemiyorlardı kafasına" indirgenmesi. bu, elbette ki 2022 izleyicilerine "duygusal karmaşa" sağlamak için yapılmış birer senaryo hilesi. dizinin kurgusal evreninin referans aldığı orta çağ kültürü'nde hukuk çok ağır ve katı şekilde davranışçıydı ve eylem, her türlü söylem'den daha önemliydi. strong'ların ateş böcekleri tarafından öldürülmemesi gerekiyormuş; alicent, rhaenyra'yı öldürtmemeyi öne sürmüş; aemond aslında lucerys'i öldürmek değil de korkutmak istemiş falan gibi ek sahneleri kafadan geçeceğiz yani. aslolan sonuçtur; cinayetler işlendi, haklı varisin elinden darbe ile taht gaspedildi ve ilk kan döküldü. şu andan itibaren westeros'un, amiyane tabirle dönemsel nükleer savaş'ı başlamış durumda ve yaklaşan tahribatı geri almak için kimsenin yapabileceği bir şey yok.

bu diziyi, sıradan izleyicilerin gözünde izlenebilir kılan en önemli şey ejderhalar ve eğer siz de benim gibi, ne anlatıldığından çok nasıl anlatıldığından keyif alan manyaklardansanız sizinle son olarak dizinin bu sezonki valyriaca diyaloglarını paylaşmak isterim. belli sahnelerde "resmi" altyazıyla verilmiş olsalar da belli sahnelerde hiç verilmeyip "izleyiciye hissettirilenden anlaşılmaya" bıraktılar bu diyalogları.

ne derler bilirsiniz, zaldrizes buzdari iksos daor!