House of the Dragon'da Sezon Finali: Gerilim Dolu 10. Bölümü Aydınlatan Detaylar

Game of Thrones'tan sıyrılıp kendi yolunu çizmeyi çoktan başaran dizi, bunu sezon finaliyle bir kez daha kanıtlıyor. Sebeplerini detaylarda arıyoruz.
House of the Dragon'da Sezon Finali: Gerilim Dolu 10. Bölümü Aydınlatan Detaylar

1) kralın şehrinden kaçan rhaenys, meleys ile beraber dragonstone’a gidiyor ve kralın ölüm haberini veriyor

o sırada 6. ve visenya adlı bir kız cocuguna gebe olan rhaenyra, aegon’un taç giydiğini duyunca erken doğuma giriyor ve tek bacağı olmayan bir canavar doğuruyor. bu sırada daemon sancaktarları toplamaya çalışıyor. bu arada öğreniyoruz ki corlys velaryon iyileşmiş ve evenfall’dan dragonstone’a doğru yola çıkmış.

2) daemon, dragonstone’da hizmet eden 2 kingsguard'a aegon taç giydikten sonra tekrar yemin ettiriyor

çünkü bu iki kumandanın bağlılıkları diyarın koruyucusu olan krala. bu yüzden daemon, kralın şehrinde bir kral varken bu ikilinin rhaenyra’a bağlılığının geçerli olmadığını düşünüyor. bu sebep ile targaryen aile bağına ve kraliçe adına verdikleri yemini tekrarlatıyor.


bu kingsguardlardan birisi steffon darklyn kendisi yukarıda bahsettiğim darklyn hanesine mensup, amcası bu hanenin başında. kral viserys’in ölümüne kadar kingsguard olarak hizmet ediyor, kral viserys öldükten sonra şehirden kaçıyor ve kraliçenin yanına gidiyor.


diğeri ise lorent malbrand yine kendisi kral viserys döneminde kingsguard olarak görev alıyor, aynı zamanda mensubu olduğu malbrand hanesi, bir lannister derebeyi. bu arada artık bu iki şövalyenin de ünvanları değişiyor ve kingsguard olarak değil de queensguard olarak adlandırılıyorlar. hatırlarsınız daenerys, jorah mormont’u queensguard’ı olarak adlandırıyordu.


3) kraliçenin ölü doğan kızı visenya için cenaze düzenleniyor


bu sırada geçen bölümde bolca gördüğümüz ve bölümün sonunda rhaenys’i kaçırmaya çalışan ser erryk'i görüyoruz. aynı zamanda ser erryk yıllarca kral aegon’un kişisel muhafızlığını yapıyor, bu sebeple yeşiller tarafına ait birçok bilgiye sahip durumda. ser erryk, kralın şehrinden kaçarken targaryen hanedanının ata yadigarı olan, kral jaehaerys ve kral viserys’in taktığı tacı alıp kraliçeye getiriyor ve kraliçeye yemin ediyor. böylece kraliçe 3 kingsguard’a şimdiden sahip oluyor.


kraliçenin taç giyme töreni tamamen gelişigüzel ve beklenmedik oluyor, ayrıca üvey kardeşi aegon’un ihtişamlı töreninin aksine rhaenyra’nın töreni gayet sadece ve bir avuç lord eşliğinde gerçekleşiyor:


4) konseyde korkunç derecede iyi bir westeros haritası bizi karşılıyor

bu arada kralın şehrine targaryen amblemi değil de hightowerları temsil eden kulenin üstündeki ateş sembolü konuluyor:


halihazırda kraliçeye bağlılık yemini eden bazı haneler var

darklyn, massey ve bar emmon hanedanlarına bağlılık için kuzgunlar gönderilmiş ve kraliçeye bağlılık yemini etmişler.

darklyn hanesinin yerleşkesi duskendale, kralın şehrine çok yakın bir lokasyonda:


massey hanesinin yerleşkesi stonedance, blackwater denizine yakın bir lokasyonda:


bar emmon hanesinin yerleşkesi sharp point, yine blackwater denizinin ablukası için önemli bir noktada bulunuyor:


celtigar hanesinin lordu bartimos celtigar. yerleşkeleri claw adası, dragonstone’un kuzeyindeki küçük adadır:


staunton hanesinin yerleşkesi ise rook’s rest, ileride bu yerleşkede kıyamet kopacak.


daha sonra konu nehirovanın lordu grover tully’e geliyor

kendisine bir kuzgun gönderilmiş fakat rhaenyra, grover tully’den pek iyi sözlerle bahsetmiyor:


bu arada hatırlarsanız geçen bölümlerde grover tully’den bahsedilmişti. konseyde jasper wylde, grover tully’nin bir hayli yaşlı olduğunu, karar verecek durumda olmadığını ve krallığı sadece sembolik olarak yönettiğini, nehirova lordunun aslen torunu elmo tully olduğunu söylüyordu:


rhaenyra’nın grover tully’den kötü bahsetmesinin sebeplerinden biri de 1.sezon 6.bölümde konseyden konuşulan, bracken ve blackwood haneleri arasında geçen basit bir toprak kavgasını çözememesi olabilir. hatırlarsanız o bölümde asırlardır düşman halde olan blacken ve blackwood haneleri birbirlerinin sınırına giriyorlar ve toprak kavgaları yaşanıyordu. krallığın boyutuna göre böyle bir basit konu da grover tully’nin çözememesi nedeniyle küçük konsey’e kadar geliyordu.


bu arada grr martin, tully hanesi üzerinden susam sokağı göndermesi yazmış

dance of the dragons sırasında tully hanesinin başında olan lord grover tully, susam sokağındaki grover karakterine, grover tully’nin torunu elmo tully, susam sokağındaki elmo karakterine, elmo tully’in oğlu kermit tully, susam sokağındaki kermit karakterine gönderme.

baratheonlara gelelim

borros baratheon’ın babası boremund baratheon’u geçenki bölümlerde görmüştük:


kendisi de rhaenyra’a kraliçe olması için yemin edenlerden biri, bununla beraber önemli bir bilgi de boremund baratheon’un rhaenys targaryen ile iyi ilişkiler içinde olmasıdır. bildiğiniz gibi ilk bölümde kral jaeherys’in yerine bir veliaht belirleniyordu, boremund baratheon da rhaenys targaryen’i destekleyen nadir lordlardan biriydi. bu yüzden de boremund ölene kadar targaryenler ile baratheonların arası bir hayli iyiydi. bu arada rhaenys targaryen, boremund baratheon’un kardeşinin kızı.

geçen bölümde bu yüzden tyland lannister baratheonların rhaenyra’nın tarafını tutacağını düşünüp aemond’un baratheon kızlarından biriyle evlenmesini öneriyordu:


5) konseyde, daemon tarafından iki tarafın ejderhaları kıyaslanıyor

yeşiller tarafında aemond’un binicisi olduğu vhagar, aegon’un binicisi olduğu sunfyre, helaena’nın binicisi olduğu dreamfyre... daemon ilk olarak 3 yetişkin ejderhaları var diyor fakat sonradan 4 ejderha sayıyor, yeşiller tarafının son ejderhası da alicent hightower’ın en küçük oglu daeron targaryen’in binicisi olduğu tessarion.

Dreamfyre

siyahlar tarafında rhaenyra’nın binicisi olduğu syrax, daemon’un binicisi olduğu caraxes, rhaenys’in binicisi olduğu meleys, lucerys’in binicisi olduğu arrax, jacaerys’in binicisi olduğu vermax, baela’nın binicisi olduğu moondancer....

aynı zamanda daemon’un önceki bölümlerde syrax’ın yumurtladığı 3 ejderhadan bahsettiğini görüyoruz, bu 3 yumurta hala sahiplendirilmemiş.

laenor velaryon’un ejderhası seasmoke hala akıntıtaşında, vermithor ve silverwing adlı iki ejderha da dragonmont’da sahipsiz bir durumdalar.

silverwing adlı ejderha, kraliçe alysanne targaryen tarafından biniliyordu. kraliçe alysanne targaryen’in dedesi, fatih aegon’dur. alysanne targaryen öldükten sonra silverwing, daemon’un dediğine göre dragonmont’da 30 yıldır binicisiz bir halde duruyor. aynı zamanda silverwing, westeros’un fethinden 35 yıl sonrasında doğmuş ve gayet yaşlı bir ejderhadır.

bu arada daemon, bazı binicisiz ejderhalardan bahsederken o sırada hala ejderhası olmayan rhaena targaryen’i görüyoruz.


6) otto hightower, 1. sezon 2. bölümde olduğu gibi tekrar dragonstone’a geliyor


2. bölümde otto hightower’ın yanında targaryen askerleri varken, bu bölümde yeşil pelerinli hightower askerleri eşlik ediyor:


aynı zamanda yanında geçen bölümde sıkça gördüğümüz ser erryk’in ikiz kardeşi ser arryk


bu arada syrax’ın boyutu geçen yılda neredeyse hiç artmamış

ilk görsel ikinci, ikinci görsel son bölümden:


bunun sebebi de syrax’ın yıllarca dragonpit’de zincirlere bağlı bir şekilde tutulup sadece kendisinin önüne koyulan hazır etler ile beslenmesi. grr martin’in demeçlerine göre ejderhaların boyutunun artmasının şartlarından birisi de ejderhaların serbestçe uçup avlanması. syrax doğumu ile beraber büyük bir ejderha olmasına rağmen dragonpit nedeniyle büyümesi durmuş.

alicent hightower, kraliçe rhaenyra’a çocukluklarından kalma bir sayfa göndermiş.


hatırlarsanız 1.bölümde rhaenyra ve alicent, 10 bin gemi adlı bir westeros tarih kitabını okuyorlardı, rhaenyra da o sayfanın tamamını ezbere okuduktan sonra sayfayı yırtıp alicent’e veriyordu.


bu arada kitaptan kısaca bahsetmek gerekirse

kitap genel olarak rhoynar kraliçesi nymeria’dan bahsediyor. kendisi dorne hanedanını atası sayılabilecek bir savaşçı kraliçe. rhoynar halkı, valyria kıyametinden önce essos kıtasının batısında rhoyne nehirlerinin kenarında yerleşime sahiplerdi. daha sonra buradaki valyrian özgür halkı essos kıtasında genişlemeye ve diğer krallıkları fethetmeye başlıyor ve rhoynar halkının da yerleşim yerlerini ejderhalar ile harabeye çeviriyorlar. bu savaşta hayatta kalan roynish halkı da nymerianın önderliğinde gemiler ile essos’dan kaçıyorlar. önce summer island adlı ada parçalarına çıkıyorlar, daha sonra ise westeros’un güneydoğusu dorne topraklarına yak basıyorlar. kraliçe nymeria, mürettebatı tekrardan essos’a dönemesin diye 10 bin gemiden oluşan bütün donanmayı yakıyor.nymeria, ayak bastığı dorne topraklarını kralı olan mors martell ile evleniyor ve o sırada dağınık halde bulunan bütün dorne krallıklarını fethedip birleştiriyorlar. bu yüzden de dorne halkı rhoynarların torunu olarak bilinir ve onların geleneğini devam ettirirler.

7) siyahlar tarafı otto hightower’ın teklifinden sonra tekrar toplanıyor, rhaenyra açıkça savaş yanlısı değil ve "ben kül ve iskeletten bir krallığa hükmetmek istemiyorum" diyor hatırlarsanız aynı sözü daenerys de söylüyordu.


daha sonra rhaenyra, daemon’a buz ve ateşin şarkısından bahsediyor. rhaenyra daha çok westeros’u bir bütün olarak korumaktan bahsederken, daemon haklarının gasp edildiğini ve tahtı almalarını gerektiğini söylüyor. burada da daemon’un uzun zaman sonra sinirli ejderha tarafını görüyoruz. daemon’un buz ve ateşin şarkısından haberi olmadığını öğrenince rhaenyra hayal kırıklığı yaşıyor, bu da aslında viserys’in daemon’u hiçbir zaman veliahtı olarak görmediğinin kanıtı.


8) corlys velaryon, rhaenys targaryen ile konuşmadan önce savaşa dahil olmayı reddediyor ve tarafsız kalacağını söylüyor

rhaenys ile konuştuktan sonra torunlarının da rhaenyra ile birlikte savaşa dahil olduğunu düşününce siyahlar tarafına katılıyor ve rhaenyra targaryen westeros’un en büyük donanma gücünü ve diyarın en iyi savaşçı ejderhalarından biri olan meleys’i tarafına katıyor.

corlys velaryon’un planı basit, haritada gördüğümüz gibi siyahlar tarafı dragonstone, driftmark gibi büyük liman kentlerine; basamaklar, duskendale, rook’s rest gibi küçük limanlara sahip. aynı zamanda deniz yoluyla kralın şehrine gelen her gemiyi deniz gücü ve meleys sayesinde kontrol edebilirler.bununla birlikte karasu denizinin girişini tamamen kapayıp kralın şehrine giden bütün ikmal yollarını kapatmayı planlıyorlar. fakat tüm bunları yaptıktan sonra şehri kuşatmak için gereken askerlere ihtiyaçları var. bunları da baratheon, arryn ve stark hanelerinden sağlamayı düşünüyorlar.


bu nedenle rhaenyra’nın küçük oğlu lucerys, baratheon hanesini ikna etmek için fırtına topraklarına arrax ile uçuyor. rhaenyra’nın büyük oğlu jacaerys, arryn ve stark hanelerini ikna etmek için vadiye ve winterfell’e traxes ile uçuyor. aynı zamanda daemon da, grover tully’i ikna etmek için caraxes ile riverrun’a uçacak.

rhaenyra, oğullarıyle vedalaşırken senaristler yine lucerys'in başına gelecekleri foreshadowing olarak veriyor. rhaenyra, lucerys'e, çok sıcak bir karşılama göreceğini söylüyor:


9) daemon, dragonmont’da bulunan bahsettiği sahipsiz ejderhaları nispeten uysallaştırmak için dragonmont’a çıkıyor

dragonmont dediğimiz yer aktif bir volkanın bulunduğu dağ, dragonstone da buranın önüne yerleşke olarak kurulmuş, sıcaklığından ve buharından dolayı da ejderhalar burada kuluçkaya yatıp ejderhalarını bırakıyorlar, aynı zamanda sahiplerini ölen ejderhalar da burada bulunuyor. bununla birlikte game of thrones’dan hatırladığımız dragonglass da burada bolca bulunuyor.

daemon’un uysallaştırmaya çalıştığı ejderhanın adı vermithor. vermithor’un son binicisi kral viserys’in dedesi kral jaehaerys’di. kral jaehaerys öldükten sonra herhangi bir biniciyi kabul etmiyor ve 26 yıl boyunca dragonstone mağaralarında kalıyor. yukarıda bahsettiğim silverwing’e de kralın karısı kraliçe alysanne targaryen biniyordu, kralın kendisi de bronz öfke vermithor’a sahipti.


vermithor bronz renklere sahip oldukça yaşlı ve güçlü bir ejderhadır. yaklaşık 100 yaşında olan vermithor, vhagar ile birlikte westeros’un en yaşlı ejderhası konumunda. aynı zamanda büyüklük olarak vhagar ile birlikte diyarın en büyük ejderhası. vermithor’un diğer ejderhalara kıyasla nispeten daha uysal bir ejderha olduğu biliniyor fakat yaklaşık 26 yıldır sahipsiz durumda. daemon, yeşiller tarafının vhagar gibi bir ejderhaya sahip olmasına karşın, vermithor’u da kendi saflarına katmaya çalışıyor.


10) lucerys ve arrax fırtına topraklarına geliyor


lucerys kaleye indiği gibi vhagar’ın korkunç silüetini görüyor. hatırlarsanız geçen bölümde tyland lannister, baratheonların sadakatini bekleyemeyiz fakat borros baratheon’un 4 kızı var diyor:


bu yüzden de aemond’u fırtına topraklarına kızlarından biriyle evlendirmek için göndermişler:


boremund baratheon aradan geçen zamanda vefat edince, yerine oğlu borros baratheon geçmiş. borros baratheon, babasına kıyasla çok daha sabırsız ve savaşçı bir profil. gençliğinin büyük bir kısmı dorne akınlarını savunmakla, ordunun başında durmakla ve savaşmak ile geçiyor. bu yüzden de politika ve süslü konuşmalardan pek anlamıyor. aynı zamanda okuma yazma bilmediği için de mektuplarını da üstadı okuyor.


bu sahne aslında kitapta daha sert geçiyordu, borros baratheon’a siyahlar tarafı müttefik olmayı teklif edip karşılığında bir şey vadetmeyince borros baratheon çok sinirlenip lucersy’e "eve gidip o *r*spu annene söyle fırtına burnu lordu ıslık çalıp istediği zaman yanına çağırabileceği bir köpek değildir." diyor. ayrıca kitapta hava bu derece kötü olmasaydı arrax, vhagardan rahatlıkla kaçabilirdi diye geçer.

ejderhaların komut dinlememe olayına çok kez tanık olunmuştur, en basitinden daenerys de drogon’a söz geçiremediğinde o da rheagal vr viserion'u bir mağaraya hapsetmişti. lucerys’in ölümüyle ejderhalar dansının ilk aile içi kanı dökülüyor, oğlunun ölümüyle birlikte ilk kanı dökmemeye yemin eden rhaenyra için de savaş fiilen başlamış oluyor.

12) 10. bölüm itibarıyla yeşiller ve siyahlar tarafına hangi hanelerin destek verdiğini öğrenmemiz için bir harita hazırladım

henüz hangi tarafı destekleyeceği belirsiz olan haneleri belirtmedim.


2024’te görüşürüz.