House of the Dragon Dizisinin Son ve Büyük Fragmanının Detaylı İncelemesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R. R. Martin'in Ateş ve Kan isimli romanından uyarlanan ve Game of Thrones'tan 200 yıl öncesini anlatan House of the Dragon'un son fragmanı yayınlandı. İnceliyoruz.

Fragmanı önden verelim


adım adım fragman incelemesi

1) açılışı taht odasındaki rhaenyra targaryen ile yapıyoruz.


dizinin başlarında kendisini gençken göreceğiz, tahtın resmedilişi ise kitaptaki gibi diyebiliriz, zaten asoiaf evreninde taht bizim dizide izlediğimizden çok daha heybetli ve yüksek olarak betimlenir. dolayısıyla bu taht iyi duruyor:


bir diğer sahnemiz kral viserys'in tahta çıkış döneminin kutlandığı bir turnuva ile yapıyoruz:


turnuvada criston cole ile kralın kardeşi daemon targaryen kapışıyorlar:


criston cole, daemon targaryen'i alt ediyor ve galibiyetini rhaenyra targaryen'e hediye ediyor.


2) bu sahnede rhaenyra ile criston cole ormanda ateşin başındalar. criston cole seri için inanılmaz kritik bir role sahip olacağı için fragmanda bayağı rol çalmış ama hak ediyor abimiz.


3) bu sahnede kral viserys targaryen tahtın başında, tahttaki kana dikkat:


4) fragmandaki ejderhaların birkaçını kanadından ve sahibinden ayırt edebildim ama bazıları renk paletinden dolayı farklı görünüyor, bu sahnede dragon pit'e doğru uçan bir ejderhamız var:


aynı zamanda dragon pit'i game of thrones'un son sezonundan hatırlarsınız:


5) bu sahnede gördüğümüz yer muhtemelen kralın şehri, targaryen bayrağı ve motifleri şehrin her yerine yerleştirilmiş.


6) bu sahne kralın konseyine ait:


kralın kendisi viserys targaryen, solunda kral eli sir otto hightower bulunuyor, otto hightower abimiz tüm heybetiyle krala vesvese veriyor:


kralın karşısında ise daemon targaryen taraftarı corlys velaryon abimiz var, aynı zamanda rhaenyra targaryen da kralın konseyinde tecrübeleniyor. bu sahnede göze çok yakın bir şekilde çekim yapılmış, her konsey üyesinin önünde bulunan bir göz gibi duruyor. bir tür rituel veya gelenek olabilir, açıkçası bir yere yoramadım bunu:


7) daemon targaryen ve zırhı i-na-nıl-maz iyi duruyor, fragmandaki en iyi şey olabilir. korkunç iyi. sahne yine kralın turnuvasından.


8) bu sahnede laenor velaryon ve rhaenyra targaryen görülüyor. laenor velaryon betimlendiği gibi nispeten pısırık bir tip gibi duruyor. sahnede zaten rhaenyra gözlerini devirip "bıktım senden ya" diyor resmen :d


9) fragmanın gene alev aldığı bir kısımdayız. daemon targaryen emri altına giren altın pelerinliler ile birlikte. altın pelerinlilerin sahip olduğu pelerinlerin renginin tonuna bayıldım. tam olması gerektiği gibi. daemon'un kaskı müthiş.


10) bu sahnede corlys velaryon abimiz daemon targaryen lehine taht iddiasında bulunuyor ve kralın aklını çelmeye çalışıyor. corlys velaryon'un cast seçimine söz söylenebilir ama kendisinin iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla içim rahat.


11) daemon targaryen ve emri altındaki altın pelerinliler altın pelerinliler ile ilgili detay merak eden arkadaşlar için, daemon konseyde şehir muhafızı olarak seçildikten sonra şehirde sopa ile çapulcu gibi dolaşan muhafızları emri altına topluyor ve hepsini altın pelerinliler olarak adlandırıyor, bir süre sonra şehirde en çok korkulan birliklerden biri oluyorlar. bu sahnede de bu korkuyu çooook iyi vermişler. bayıldım!


12) bu sahnede criston cole abimiz rhaenyra targaryen'e bağlılık bildiriyor, criston cole'un cast seçimini beğendim, yine de kendisi çok daha sert bakışlı ve donuk suratlı biri olarak betimleniyor kitapta.


13) bu sahnede rhaenys targaryen ve kocası corlys velaryon'u görüyoruz, kendileri sıkı bir daemon targaryen destekçisi.


14) bu sahnede sürgünden dönen daemon targaryen'ı görüyoruz, kafasında tacı ve essos'dan lootladığı ganimetler ile krallığa geri dönüyor.

burada önemli olan bir detay ise aynı zamanda corlys velaryon ile birlikte fethettiği yerlerden biri olan parmaklıklar kralı craghas drahar'ın silahı ile geri dönmüş. craghas drahar'ın kendine özgü hilale benzer bir hammer-sword'a sahip. daemon yanında bu silahı da getirmiş. yine harika görünüyor.

15) bu sahnede aramıza yeni bir karakter katılıyor, sir otto hightower'un kızı ve kralın müstakbel karısı alicent hightower.


16) viserys targaryen tahtta daemon ile konuşuyor, sahnede daemon'un ben senin veliahtınım dediğini duyuyoruz. muhtemelen bu sahnede viserys veliahtı olarak kızı rhaenyra'ı seçtiğini söylüyor.


17) bu sahnede daemon targaryen'un arkasında kendisinin kralın şehrinde aşık olduğu bir fahişe olan mysaria'ı görüyoruz:


kısaca anlatmak gerekirse daemon targaryen mysaria'yı metresi ilan ediyor ve ejderha yumurtalarından birini alarak mysaria'ya hediye ediyor. bunu duyan kral viserys çıldırıyor ve targaryen soyundan olmayan bir fahişeye yumurta mı hediye ettin diyerek kral eli otto hightower'ı daemon'un karşısına yolluyor. bu sahne de oraya ait gibi. bulundukları yer de dragonstone. burada daemon'un myseria'ya hediye ettiği ejderha yumurtası da görülüyor:


18) bu sahnede criston cole ve rhaenyra sohbet ediyorlar, fragmanda görüldüğü gibi bu ikili bir hayli yakın olacak.


19) bu sahnede kral viserys targaryen veliahtı olarak kızı rhaenyra targaryen'i ilan ediyor, arkaplanda rhaenys targaryen'i duyuyoruz, bir kız çocuğu tahta ait değildir diyor. yine aynı şekilde ikilinin bir arada oldugu bir sahne. rhaenyra çok güzel görünüyor...


20) bu sahnede artık nispeten daha tecrübelenmiş ve taht oyunlarında pişmiş bir rhaenyra targaryen görüyoruz, dizide ciddi anlamda zaman kaymaları olacak gibi.


21) bu savaş alanı yine corlys velaryon ile daemon'un fethettiği topraklardan biri gibi duruyor. öldürdüğü asker de de keza öyle, muhtemelen essos'dan.


22) bu sahnede daemon targaryen kıpkırmızı ejderhası caraxes'i görüyoruz.


23) bu sahnede westeros'un en büyük ve en korkunç ejderhası vhagar'ın sadece ayaklarını görüyoruz, büyüklüğünü anlamamız için böyle bir sahne çekmiş bile olabilirler çünkü evrende bu ejderha inanılmaz derecede büyük resmedilir.


küçük aemon targaryen vhagar'ı almaya çalışırken bir kesit:


24) bu sahne yine daemon targaryen'e ait gibi duruyor çünkü fiziği ve kafasındaki tacı bana o izlenimi verdi. yer ise dragonstone yeraltı mağaraları olabilir.


25) bu sahnede ejderhaların dansının iki başrolü alicent hightower ve müstakbel üvey evladı rhaenyra targaryen taht odasında. buram buram gıybet kokuyor sahne.


26) bu sahnede alicent hightower bu sahnede oğullarından biri ile konuşuyor gibi duruyor. hangi oğlu oldugunu kestiremedim, aemon da olabilir aegon da...


27) bu sahnede altın pelerinliler baskına gidiyor.


28) daemon'un zırhını ve pelerinini çok övdüm biliyorum ama adamlar da övelim diye bol bol altın pelerinliler ve daemon koymuşlar. yine çok iyi bir kesit:


29) bu sahnede taç gözüküyor, kitapta aegon'un başına taç geçirilip kral ilan ediliyor. muhtemelen bu sahne de ona gönderme.


30) bu sahnede daemon targaryen ve rhaenyra targaryen'ı görüyoruz:


31) bu sahnede kılıç antrenmanı yapan aemon targaryen'i görüyoruz. aemon henüz zümrüt kullanmıyor görmeyen gözü için. basit bir korsan gözü kullanıyor. bu arada kendisi de çok iyi savaşçıdır.


32) ve bu sahnede ilk defa iki tarafın net bir şekilde ayrıldığı bir kesit görüyoruz. yeşiller ile özdeşleşen alicent hightower ve kırmızılar ile özdeşleşen rhaenyra targaryen masada birlikteler. gençliklerinden beri rekabet içinde olan kraliçe ve prenses bu sefer iç savaşın tarafları. çok güzel fotoğraf:


33) bu sahnede corlys velaryon daemon targaryen ile birlikte seferde, savaştıkları yer parmaklıklar için veya deniz aşırı essos toprağı olabilir.


34) rhaenys targaryen, kraliçe alicent hightower'ı eziklemek ile meşgul:


35) bu sahnede velaryon ailesi kral topraklarında.


36) daemon ve corlys velaryon'un essos seferlerinden kareler.


37) daemon'un ejderhası caraxes:


38) taraflar arasındaki ilk büyük çatışmanın görüntüsünü de fragmanın sonuna koymuşlar, muhtemelen sezon finalidir, kraliçe ve prenses:


39) alicent hightower ve kral viserys targaryen'in cocuklarından biri olan aemon targaryen:


fragmanı birkaç kez izleyip gördüğüm detayları yazdım, eksiğim veya yazım yanlışı varsa kusura bakmayın, biraz hızlı oldu...