House of the Dragon'ın 4. Bölümünde Olan Bitenlerin Ardındaki Detaylar

House of the Dragon, 4. bölümüyle dolu dizgin devam ederken bazı olayların ne anlama geldiğini de kaçırmamak gerek.

1) açılış rhaenyra targaryen’in eş bulma seremonisi ile yapılıyor


rhaenyra’nın bulunduğu yer fırtına toprakları, bu bölge baratheon hanesinin hükmü altında ve bu yüzden prensese boremund baratheon eşlik ediyor:


prensese talip olanlar arasında tully, strong, frey gibi haneler var:


aynı zamanda baratheon hanesinin bir derebeyi olan dondarrion hanesinden yaşlı bir lord da prensese talip oluyor, rhaenyra da alaycı bir şekilde kendisini reddediyor.


boremund baratheon’un da prensese bu yaptığınız pek uygun değildi demesinin sebebi dondarrion hanesinin baratheonlara bağlı bir derebey olması, çünkü dondarrion hanesi dorne akınlarına karşı en ön sırada savaşıyor, baratheonlar da tadımız kaçmasın prensesim modunda takılıyor bu yüzden.


aynı zamanda bu sahne tully hanesine bağlı olan iki hane lordunun atışması ile sona eriyor. bu iki hane nehir topraklarında geçmişlerinden dolayı hak iddia ediyor ve dolayısıyla rekabet halindeler.


jerrel bracken’in de blackwood hanesini prensesin önünde aşağılamasının sebebi bu.


iki taraf da birbirinin güçlenmesini istemiyor. bu arada blackwoodlular gelenekten dolayı eski tanrıya inanırlarken bracken hanesi yediye inanıyor, sürtüşmenin sebeplerinden biri de bu olabilir.

2) daemon targaryen artık kralcılık oynamaktan bıkıyor ve abisinden af dilemeye geliyor

kafasında kendisini basamakların kralı ilan eden corlys velaryon’un kendisine verdiği taç ve craghas drahar’ın esirlerini tahtaya sabitlemek için kullandığı çekici ile.

dizinin yaptığı en iyi ikilemler bence daemon ve alicent üzerinden dönüyor. geçen 4 bölümde kimi izleyiciler daemon’un davranışlarını hastalıklı ve sapık bulurken bazıları da taht için yaptığı bir takım fedakarlık olarak görüyor. yani daemon ne beyaz ne de siyah karakter. nereden yorumladığına bağlı olarak değişir. en basitinden ortada bir kralın erkek veliahtı yoksa en büyük erkek kardeşin tahtta hak iddia etmesinden daha doğal ne var ki ? sonuçta krala gidip ben seni öldüreceğim demiyor ki, ortada bir erkek evladın yok, veliaht ben olmalıyım diyor. ki westeros geleneğinde de olması gereken bu.

fakat kim viserys gibi sakin ve barışçıl bir hükümdardan sonra daemon gibi ne yapacağı belli olmayan bir manyağın kral olmasını ister ki? daemon’un davranışları nereden baktığınıza bağlı, siz yeğenini ayartmaya çalışan bir sapık diye yorumlarsınız, başkası da kadim targaryen kanını ve soyunu korumaya çalışan bir prens diye yorumlar. senaristler tamamen size bırakmış.

3) alicent ile ilgili en güzel detay da senaristler tarafından tırnakları ile veriliyor

hatırlarsınız ilk bölümde alicent'in abisi daemon targaryen ile turnuvada savaşırken stres ve korkudan dolayı alicent sürekli tırnaklarını yaralıyordu:


yine aynı şekilde kral viserys kendisini eş olarak kabul edeceğini söylerken alicent stresten tırnaklarını yaralıyor:


bu bölümde de alicent kral ile yataktayken sürekli tırnaklarını yokluyor, hatta kralın kraliçenin elini tutup sıkması ve alicent'in yüz ifadesi detayı da bayağı çarpıcı.


yine aynı şekilde rhaenyra targaryen şehvet ile criston cole ile sevişirken kraliçe alicent kralın altında hareketsiz bir şekilde kral ile ilişkiye giriyor.


bir diğer mesaj alicent ve rhaenyra’nın hayatındaki zıtlıklar üzerinden veriliyor

önce kraliçe alicent’i sürekli ağlayan bir çocuk ile resmen parmaklıklar arkasında kralın şehrine bakarken görüyoruz , daha sonra kamera rhaenyra’nın mutlu bir şekilde kralın şehrinin sokaklarında gezdiği sahneye geliyor. çok iyi iki kesit.


4) rhaenyra’nın kolye detayına gelelim

prenses bölümün ilk yarısına kadar bol bol kolyesi ile oynuyor ve bunu sürekli görüyoruz.

kolye hatırladıgınız gibi daemon’un kendisine verdiği kolye, daemon’un kralın şehrine geldiğini görünce yine mutlu bir şekilde karşılık veriyor kendisine, fakat ipek sokağındaki genelevde daemon tarafından yüzüstü bırakıldıktan sonra rhaenyra kolyeyi çıkarıyor ve bölümün diğer yarısında başka bir kolye takmaya başlıyor:


5) daemon ve rhaenyra’nın kralın şehri gezisinden almamız gereken mesaj ise: halkın rhaenyra’a olan bakış açısı pek de olumlu değil

rhaenyra da bu durumun farkında fakat ortada bir veliaht varsa halk da kabul edecek tarzı bir söz söylüyor fakat daemon da halkın istemediği bir kraliçenin hükmünün uzun olmayacağının farkında.

bu arada prensesin karşısına şehirde daemon targaryen’in nizama soktuğu altın pelerinlilerden biri olan harwin strong çıkıyor:


kendisi daemon targaryen’in sürgün edilmesinden sonra babası lyonel strong’un da ısrarıyla altın pelerinlilerin başına geçiyor. kendisini ileride bolca göreceğiz, çok da iyi bir savaşçıdır.


6) otto hightower’un azledildiği sahneye gelelim


kral viserys’in babası baelon targaryen ölmeden önce kral jaehaerys’in kral elliğini yapıyor, daha sonra baelon targaryen’in midesi patlıyor ölüyor, daha sonra krala bağlı sade bir hane lordu olan otto hightower bir anda ortaya çıkıyor ve krallığın en güçlü 2. adamı oluyor. yillar sonra kralın eşi hayatını kaybettikten bir süre sonra yine otto hightower ortaya çıkıyor ve krala kızını öneriyor ve kraliyet soyuna dahil oluyor. kral da bu yaşananların tesadüf olmadığından bahsediyor, aslında bu sahnede kral viserys kendisini çokça eleştiren izleyicilere ben göründüğü kadar saf değilim, her şeyin farkındayım diyor resmen.