Howard Hamlin'in Breaking Bad Evreninde İyi Bir İnsana Evrilen Tek Karakter Olması

Breaking Bad'de olup bitenlerin öncesini anlatan Better Call Saul dizisiyle tanıdığımız avukat Howard Hamlin'e bir de bu gözle bakın.
Howard Hamlin'in Breaking Bad Evreninde İyi Bir İnsana Evrilen Tek Karakter Olması
Uyarı: Spoiler içerir.

better call saul'un son sezonunun altıncı bölümü olan “axe and grind”in açılış sahnesi, dizideki en sessiz trajik sahnelerden biridir. howard hamlin, başyapıtını inşa eden bir sanatçının özeniyle büyük bir ihtimam ve incelikle eşi cheryl için bir sabah kahvesi hazırlar. üstüne köpükten bir barış sembolü resmi çizer ve mutfak tezgahına bırakarak cheryl'e "bu, senin için" der.


ancak cheryl, howard'ın son bir buçuk yıldır uyuduğu misafir yatak odası ile ilgili imalı bir yorum yaparken, onun için özenle hazırlanan bu kahvenin güzelliğinin farkına bile varmaz ve yolda içmek için bardağı aldığı gibi termosuna boşaltır. howard hiçbir şey söylemez ama cheryl evden çıktıktan sonra yüzündeki ifade her şeyi anlatır. bittiğini kabul edemeyecek kadar gurur duyduğu bir evliliği kurtarmak için çabalayan bir adamın ümitsiz ifadesi. normalmiş gibi görünmeye devam etmesi, cheryl'in termosuna aktarırken tezgaha döktüğü kahveyi temizlemesi trajediyi daha da artırır.


son bir trajedi perdesi de yine aynı bölümde gelir

hhm ile sandpiper crossing davası için schweikart & cokely arasında bir toplantı olacaktır. toplantıdan önce howard, sandpiper bakımevinin yaşlı bir sakini olan irene ile tanışır. irene durum hakkında biraz endişeli ve işlerin ne kadar uzun sürdüğüyle ilgili sıkıntılıdır. howard sakince endişelerini yatıştırır. o gün olacak her şeyi ona nazik ve saygılı bir şekilde açıklar ve irene'nin onun patronu olduğunu vurgular. onu toplantıya kendisi tekerlekli sandalyede götürmeyi teklif ettiğinde veya asistanından ona (tıpkı onun sevdiği şekilde) biraz bal katılmış bir fincan papatya çayı yapmasını istediğinde, bunu onun üzerinden kazanacağı paraları hayal ederek samimiyetsizce yapmıyordur. bunu gerçekten umursadığı ve bu işin böyle yapılması gerektiğini düşündüğü için yapar. howard hamlin hiç şüphe olmaksızın ahlakı/etiği para ve gücün önüne koyan bir avukattır.


bu bize, "howard hamlin burnu havada, zengin çocuğu, kibirli ve ukala gibi görünüyordu ama hiç de öyle değilmiş" şeklinde verilmedi aslında. dizi başladığında howard'da tüm bunlardan biraz vardı. ama altı sezon boyunca, huzur bulamadan hırslarının peşinden koşmanın bir insana neler yapabildiğini görerek geçirdi. ve o kendini beğenmiş yaldızlı ambalajının altında aslında iyi biri olduğunu belki de namast3 plakalı otomobili ile bize daha ilk sezondan göstermek istediler. neredeyse bütün karakterlerin tüm iyi niyetlerine rağmen kendilerini suç dünyasının daha da derinlerine inmekten alamadığı, ahlaki açıdan sürekli daha da yozlaştığı breaking bad evreninde, howard hamlin işlerin tersine işlediği nadir karakterlerden. 6 sezon sonunda tüm bu yolculuktan iyi bir adam olarak çıktı.

tam da sandpiper davasıyla ilgili toplantı yapılacağı ve akşamına öleceği bu lanet gün, odasına destursuz dalan stajyerin asitli içecekleri yere dökmesi sonrası ona koskoca şirket sahibi olarak yardım etmesi (ne var ki bunda demeyin, bu büyüklükteki bir şirkette şirket sahibine stajyerler teleskopla bakar) ve ona çalkalanan asitli içeceğin nasıl açılacağını anlatması...
ona bunu öğreten chuck'ı anması ve tanıdığı en iyi avukat olduğunu söylemesi. ve stajyerin, "umarım bir gün benden de böyle bahsederler" demesi sonrası howard'ın, "belki de daha önemli şeyler vardır" demesi. bu da, hayattaki arzularının, hırslarının; hayata bakış açısının net şekilde değiştiğini gösteren bir sahnedir.


diziler tarihine patrick fabian'ın da kusursuz oyunculuğu ile altın harflerle yazılan bir karakter olarak bizlere veda etti.