I. Viyana Kuşatması Sırasında Surları Aşıp Şehre Girebilen Tek Türk: Çerkez Dayı

27 Eylül 1529-14 Ekim 1529 tarihleri arasındaki I. Viyana Kuşatması'nda bir Türk şehre girmişti aslında... Bugün de bunu öğrendim tadında, kısa ama etkileyici bir tarih hikayesi, buyrun.
I. Viyana Kuşatması Sırasında Surları Aşıp Şehre Girebilen Tek Türk: Çerkez Dayı

yıl 1529, osmanlı viyana kapılarında birinci kuşatmayı gerçekleştirir

osmanlı topları şehrin surlarına gedik açmak için gülbanklar eşliğinde toplarını ateşlerken çerkez dayı denilen hazret surlara açılan bir gedikten atıyla içeri girmeyi dener ve muvaffak olur. elinde yalın kılıcıyla arkasına bakar, maalesef takipçisi bir er, bir kılıç kuşanan yiğit yoktur tek başına, yalnızdır... geri dönmeksizin nemçenin üzerine yürür ve şehit olana kadar kılıç sallar.. bir müddet çarpıştıktan sonra kahramanca dar-ı fenadan dar-ı bekaya irtihal eyler.

kral ferdinand, evliya çelebi’nin anlattığına göre 1. viyana kuşatması sırasında surlarda açılan bir gedikten şehre dalan osmanlı askeri çerkez dayıyı şehit olduğu eve defnettirir. strauchgasse'deki (çalı sokak) bir evin köşesinde çerkez dayı’nın kılıç sallayan bir heykeli bulunmaktadır:


bu heykel viyana'nın heidenschuss meydanı ile strauchgasse'nin kesiştiği 1 numaralı montenuovo sarayı olarak bilinen binanın birinci katında yer almaktadır.

heykelin bulunduğu yerin google haritalar üzerinden tam konumu: adres