İleri Derece Erkekliğiyle TV Tarihinin En Orijinal Karakteri: Ron Swanson

Parks and Recreation dizisinin sessiz yıldızlarından Ron Swanson'ı farklı yorumlarla masaya yatıralım.
İleri Derece Erkekliğiyle TV Tarihinin En Orijinal Karakteri: Ron Swanson

kimdir?

sadece etle beslenebilen, su içer gibi viski içen, eski karıları tammy one ve tammy two ile (evet iki eski karısının da adı tammy) başı belada olan, hükümet kavramını küçümseyen hatta yok sayan, minimum iş yaparak para kazanmak isteyen aşmış parks and recreation karakteri. ayrıca sert ve umursamaz görüntüsünün altında yumuşacık bir kalbi vardır. kapitalizmi "tanrının kimin fakir kimin zeki olduğunu anlamak için kullandığı yöntem" olarak tanımlar. tıpkı bir başka aşmış karakter dwight k. schrute gibi hemen her repliğiyle güldürmeyi başarır. bir fenomendir, yaşayan efsanedir.

swanson, parks and recreation departmanının müdürü. felsefi olarak leslie knope'un karşıtı. felsefi olarak çok ayrı noktalarda olmalarına rağmen leslie ile çok farklı bir yakınlıkları vardır, bunun dışında kimseyle yakınlık kurmaz, belki kısmen april ludgate. dizide boş konuşmayan tek karakter olabilir. aslında karakter ve metinleri daha çok dizinin üçüncü sezonundan sonra oturmaya başlar, tek başına bir diziyi veya filmi de taşıyabilecek bir karakterdir.

sebze nefreti

sebzelerden nefret eden parks and recreation karakteri. öyle nefret ediyor ki, muz yemesi gerektiği bir durumda muzu hamburgerin arasına koyup yemek zorunda kalıyor.

ayrıca "ailenizde mental rahatsızlığı olan birisi var mı?" sorusuna "amcam yoga yapıyor" demesi de yoga ve bilimum sporlara olan bakışını göstermektedir.

ileri seviye erkeklik

29 senelik hayatımda hiçbir kimse veya hiçbir olay beni, erkekliğimden ron swanson kadar utandırmadı. ron swanson erkekse ben neyim arkadaş? kendisi tam bir erkeklerin erkeği, erkekliğin sultanı. mesela balık yiyip et yedim dediğim günlere sayesinde lanet ediyorum "erkek adam et yer, balıkları sadece avlar... zira balık dediğin neticede bir sebzedir."

kalp krizi tarafından şahlandırılan bir erkeklikten daha erkek ne var ki şu dünyada?

karizma

bırakalım dünya dizi/sinema tarihini, bilinen evrendeki en karizmatik canlıdır kendisi. 7-8 yaşlarındaki 2 kız çocuğuyla barbie oynarken de bu böyledir, aplikten tek taş yüzük imal ederken de, kalabalık önünde açılış konuşması yaparken ve hiçbir şey yapmazken, öylece dururken de bu böyledir. karizmanın ölçü birimidir, herhangi bir insanın karizmatik olup olmadığını ron swanson parametresi ile hesaplarım. insanlık tarihinde, karizma mefhumu için mihenk taşıdır.

örnek bir monologu

konuşma yapması gerektiği zaman, bizzat ilk sezonda dile getirdiği üzere, hiçbir bilgi vermeyen, yalnızca durumu dile getiren şeyler söylüyor.

zorla kendisine yığılan bir sergi açılışı konuşması:

"pekala, herkes çenesini kapayıp bana baksın! 'visions of nature' sergisine hoşgeldiniz.

bu odada birtakım resimler var. bazıları büyük. bazıları küçük. birileri onları çizmiş ve şimdi buradalar. sanıyorum ki bu iş bittiği zaman hükümet binalarına asılacaklar. devletin sergiyle ile ne işi olur anlamıyorum.

ayrıca insanın dışarıya çıkıp doğanın içinde duracağına, resmini çizmesini saçma buluyorum.

neyse, lütfen bu konuşmayı yanlış anlayıp sanata gerçek bir ilgi duyduğumu sanmayın ve benimle konu üzerine tartışmaya kalkışmayın. konuşma bitmiştir."

Bonus: Ron Swanson'ın farklı yüzleri