İlk Konuşmasında Palto Giymediği İçin Zatürreden Ölen ABD Başkanı: William Harrison

Seçildiği zaman yaptığı, başkan olarak ilk konuşması sırasında üzerine kalın bir şeyler almayı reddeden ancak bu nedenle yakalandığı zatürre nedeniyle çok geçmeden göçüp giden başkanı tanıyalım.
İlk Konuşmasında Palto Giymediği İçin Zatürreden Ölen ABD Başkanı: William Harrison

kimdir?

1840'ta abd başkanlığına seçilmiş, çok soğuk bir günde washington'da açık havada düzenlenen göreve başlama töreninde şapka ve palto giymeyi reddetmiş ve yaptığı uzun konuşma sonucu zatürree olarak 30 gün sonra ölmüştür. (aynı zamanda en kısa süre başkanlık yapan insan olmuştur.)

devam edelim

harrison, amerika birleşik devletlerinin 9. başkanı. o dönem için en yaşlı başkan olmuş (68 yaşında) ve en kısa süre başkan kalmış başkan olarak da bilinir. tippecanoe'da zafer kazanan komutandır, zaten seçim kampanyasında da o dönem yoğun olan kızılderili düşmanlığını kullanmıştır. seçimi kazandığı gün kar yağarken tam iki saat konuşma yapmış, akabinde doğal olarak zatürre olup ölmüştür.

fotoğrafı çekilmiş olan ilk amerikan başkanı da kendisiymiş


görev başındayken hayatını kaybetmiş ilk abd başkanı aynı zamanda

hakkında şöyle bir iddia da mevcut

aslında ölüm sebebi zatürre değil, boklu sudur. o zamanlarda washington d.c.'de kanalizasyon sistemi olmadığı için toprağa gömülen dışkılar bir şekilde kaynak sularına karışıp bakteri üremesine sebep olmuş, haliyle başkan harrison da boklu sudan dolayı hastalanıp ölmüştür.

konuyla ilgili video