İnsan Dışında Varoluşsal Bir Soru Soran Tek Canlı: 77 IQ'lu Papağan Alex

Hep "hayvanlar konuşabilseydi ne derlerdi?" deriz ya, bir tanesi gerçekten de bunu başarmış. Alex'i tanıyalım.
İnsan Dışında Varoluşsal Bir Soru Soran Tek Canlı: 77 IQ'lu Papağan Alex

alex (1976 - 6 eylül 2007), irene pepperberg tarafından yapılan ve otuz yıl süren çalışmaların konusu olan afrika gri papağanı. 100'den fazla kelimeden oluşan dağarcığa sahip olan alex, insan dışında varoluşsal soru soran ilk hayvandır.

sorduğu varoluşsal soru: "ne renk?" sorusudur.

bir yaşındayken, hayvan psikoloğu irene pepperberg tarafından, bir pet shop'tan satın alınmıştır. 1977 yılından ölümüne kadar, farklı üniversitelerde sahibi tarafından yapılan çalışmalarda kullanılmıştır. iq'su 77 olarak ölçülmüştür. 6 eylül 2007 tarihinde, 31 yaşındayken ölmüştür. ölmeden önce sahibine "benim için üzülme. seni seviyorum, hoşçakal" bile demiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/alex_(papağan)

işaret diliyle bayağı bildiğin muhabbet eden konuşabilen şempanzelerin bir kez bile olsun hiçbir soru sormadığı dünyada, alex sahibinin renkleri öğrettiği esnada aynanın karşısına geçip kendine bakarak "what color?" demiş ve tarihte insan dışında soru soran, hem de varoluşsal bir soru soran ilk canlı olmuştur.

"benim için üzülme. seni seviyorum, hoşçakal" cümlesini sahibi ile son görüşmesinde, ayrılırken söylemiştir ve bunu her akşam sahibi laboratuvardan ayrılırken de söylüyordu.

kaynak