İnsan Irkının Tamamen Ortadan Kaybolması Halinde Ne Olacağını Anlatan Belgeseller

İnsan ırkının alışılmadık bir imtihana tabi tutulduğu şu günlerde akıllara ister istemez gelen bir soru: Homo sapiens tamamen ortadan kaybolsa ne olurdu? İşte bu sorunsala yanıt arayan belgeseller.
İnsan Irkının Tamamen Ortadan Kaybolması Halinde Ne Olacağını Anlatan Belgeseller

şu an içinde bulunduğumuz durumla aslında tam olarak aynı olmasa da, insanların hepsinin bir anda ortadan tamamen kaybolması halinde dünyada neler olabileceğine dair öngörüler içeren bazı çalışmalar yapılmış.

1. life after people

history channel'da 2009 ve 2010 yıllarında yayınlanan ve (özel bölümüyle birlikte) toplamda 21 bölümden oluşan iki sezonluk bu belgesel, terk edilmiş gerçek hayalet şehirler ve doğanın yutmaya yüz tuttuğu yapılardan yola çıkarak insanların yeryüzünde silinişinin ilk gününden bir milyon yıl sonrasına kadar geniş bir çerçevede, geride kalan şehir, anıt, bina, köprü, dökümanlar vb'nin (kısacası insanlığa dair bütün izlerin), tüm fauna ve floranın akıbetine dair tahmin ve simülasyonları ele almakta.

2. aftermath population zero

2008'de national geographic channel'da yayınlanan iki saatlik bu belgeselde, new york city'ye insanların yaşamış olduğuna dair artık hiçbir belirtinin kalmayacağı düşünülen 25 bin yıl sonrasına (birkaç ara bilgi: ormanların 10 bin yıl önceki hallerine geri dönmeleri ~ 500 yıl, büyük gize sfenksinin yeniden kumlar altında kalması ~ 500 yıl, eyfel kulesinin ayakları hariç tamamının yıkılması ~ 1000 yıl, özgürlük anıtı'nın kaidesi dışında geri kalanının parçalarına ayrılması ~ 1000 yıl) kadar öngörüler bulunmakta. söz konusu belgesel ayrıca, insanoğluna dair son izlerin ay'a inilmesine dair bazı kalıntılar ve milyonlarca yıl bozunmayacak plastiklerin olduğunu söylemekte.

3. the future is wild

life after people ve aftermath population zero'ya nazaran insanların birden ortadan kaybolduğu değil insan türünün neslinin yok olduğu (extinction) takdirde dünyada neler olabileceğine dair senaryolar türeten ve ilk olarak 2002'de discovery channel yayınlanan bu belgesel toplam 13 bölümden oluşmakta. üç farklı zaman diliminde (5 milyon yıl sonrası, 100 milyon yıl sonrası ve 200 milyon yıl sonrası) çeşitli ekosistemlerin (amazon ormanları, kırmızı algler, akdeniz, vb.) gelecekteki olası halleri ele alınmış.

4. the world without us

daha çok düşünce deneyi biçiminde ilerleyen ve 27 kısımdan oluşan 2007 basımı bu kitap, amerikalı profesör ve gazeteci alan weisman tarafından kaleme alınmış. yayınlandığı senenin en çok satanlar listesinde yerini alan kitabında weisman insan sonrası geçen milyonlarca yıl için dünya üzerindeki muhtelif konumlar (panama kanalı, çernobil, istanbul, kapadokya vb.) ile ilgili pek çok bilimsel tahminde bulunmuş ve radyoaktif çöplerin, bronz heykellerin, plastiklerin, ve rushmore dağı'nın medeniyetten geriye kalan son kalıntılar arasında bulunacağını öngörmüş.

kaynaklar:

https://topdocumentaryfilms.com/life-after-people/
https://www.nytimes.com/…rts/television/21hale.html
https://en.wikipedia.org/wiki/life_after_people
https://www.ncta.com/…ics-aftermath-population-zero
https://en.wikipedia.org/…ftermath:_population_zero
http://www.thefutureiswild.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/the_future_is_wild
http://worldwithoutus.com/about_book.html
https://en.wikipedia.org/wiki/the_world_without_us