İnsanı Aylarca Uyutmayıp Daha Sonra Haftalarca Uyutan Garip Hastalık: Kleine Levin Sendromu

Uyuyan güzel sendromu da deniyor bu hastalığa. Adından da anlaşılacağı üzere sizi uyutuyor. Hem de olmadık anlarda.
İnsanı Aylarca Uyutmayıp Daha Sonra Haftalarca Uyutan Garip Hastalık: Kleine Levin Sendromu
iStock.com

bu sendrom aslında nadir görülen, tekrar eden ve oldukça karmaşık bir nörolojik bozukluk. yurt dışında faaliyet gösteren kls demeği’nin bültenine göre bu hastalık genellikle ergenlikte ama nadir olarak çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebiliyor. bazı durumlarda hastalar sadece yeme ya da tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılamak için uyandırılıyor ama sonrasında hemen uykuya dalıyor ya da hiç kalkmadan bir hafta uyuyabiliyor. hasta uyandınldığı zaman karışıklık, şaşkınlık, ilgi ve dikkat eksikliği yaşayabiliyor. nedeni bilinmeyen bu sendroma sahip kişiler haftalar, aylar hatta yıllarca sendromun belirtilerini göstermeden normal hayatını sürdürebiliyor ama bir süre sonra yeniden belirtiler başlayabiliyor.

bazı hastalarda artmış uyku haliyle birlikte ne yediğine aldırmadan önüne konulan her şeyi çok fazla yeme (hiperfaji) ve seks dürtüsünde artış da (hlperseksüalite) var. kleine-levin hastalarının sadece yüzde 45’lnde bu üç bulgu yani hipersomni, hiperfaji ve hiperseksüallte bir arada görülüyor. hastaların çoğunda rüyadaymış gibi hissetme, dejavu hissi, ağrıyı hissetmeme, sıcaklık algısının bozulması gibi değişik durumlar da bildiriliyor. bulgular 1-3 hafta sürebiliyor. atak kendiliğinden sona eriyor ve tekrar benzer bir atak 2-3 ay sonra geliyor. nedeni hala bilinmeyen bu sendromun genetik özellikler taşıdığı, viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra da başlayabileceği düşünülüyor. hastalığın şiddeti ve süresi değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 13 yıl sürüyor. kesin bir tedavisi olmayan bu hastalıkta semptomları düzeltici tedaviler ön planda geliyor. örneğin atak esnasında uyanık tutucu ilaçlar, atak aralarında bazen epilepsiden koruyucu ilaçlar (antiepileptik) kullanılabiliyor.

bildirilmiş vaka sayısı 700'ü bulan ve her geçen gün arttığı görülen bir tür uyku bozukluğu. bir enfeksiyona bağlı ortaya çıktığı düşünülmekte. gece 3'e kadar porno izledikten sonra sabah kalkamayıp "acaba insomnia mıyım olm ben?:s" diyen ergenlerin yeni trendi olacak gibi görünüyor.

(bkz: kls)

türkiye'de 2 hasta fark edilmiş geçende. 20 günlük uyuma nöbetleri olan bir kadın ve bir erkek. nöbet bittiğinde obez olarak uyanmışlar. çünkü ataklar süresince uyur-gezer olarak yemek yiyorlarmış. aynı zamanda ciddi bir seksüel açlığa da neden oluyormuş.

uyanabilmek için ilaç alması gerekiyor bu hastaların. antidepresanlar, antiepileptikler ve lityumla kontrol altına alınıp, 4-5 yıl içinde düzeliyormuş.

tanı uyku kliniklerinde gözlemle konuluyor ve sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor.