"İnsanlar Neden Uzak'a Değil de Matrix'e Gidiyorlar" Sorusuna NBC'nin Verdiği Cevap

Nuri Bilge Ceylan'a 2003 yılında katıldığı bir TV8 yayınında "şu an vizyonda sizin filminiz olan Uzak ve amerikan sineması olan Matrix var. İnsanlar neden sizin filminize gitmeyi değil de Matrix'i tercih ediyorlar?" gibi bir soru soruluyor. Nuri Bilge Ceylan'ın buna verdiği cevap ise -Matrix'ten bağımsız olarak- şahane.
"İnsanlar Neden Uzak'a Değil de Matrix'e Gidiyorlar" Sorusuna NBC'nin Verdiği Cevap

nuri bilge ceylan'ın nasıl bir sinema anlayışı olduğuyla alakalı sadece kısa bir röportaj bırakacağım aşağıya.

tv8 sunucusu sedef kabaş: "-şu an vizyonda sizin filminiz olan uzak ve amerikan sineması olan matrix var. insanlar neden sizin filminize gitmeyi değil de matrix'i tercih ediyorlar?"

nuri bilge ceylan: "bu, açıklanması kolay bir konu değil tabii ki. amerikan filmlerine gitmeyi çok yorgun olduğum zamanlar ben de seviyorum. çünkü bu tarz, benimki gibi filmler muhakkak daha çok enerji gerektiriyor ve insanın kendisiyle daha güçlü ilişkileri olması gerekiyor. yani insanın kendi ruhunda birtakım karanlık bölgeleri merak eden bir insan olmasını gerektiriyor biraz. ama günümüzde böyle bir talep fazla değil. insan tam tersine kendi gerçeğinden uzaklaşarak rahat edebiliyor ve böyle bir yol tercih ediyor. yani muhakkak ki su kolay bulduğu yerden akar ki insanlar sinemaya uzaklaşmak için unutmak için gidiyorlar. bir şeyler öğrenmek için değil. hatta eskiden ağlamak için gidilirdi gülmek için değil. şimdi tam tersi, yani çok değişti zaman. eskiden bergman'ın ağır, hüzünlü, karamsar filmleri burada gösterime girerdi, şimdi böyle bir şey mümkün değil, zannetmiyorum." 

2003, tv8 uzak film röportajı

nuri bilge ceylan'ın nasıl bir film anlayışı olduğunu ve neden böyle filmler çektiğini merak edenler için çok açıklayıcı bir paragraf olduğunu düşünüyorum.

röportajın tamamı