İş Disiplini ve Ciddiyetiyle Dizi Tarihine Damga Vurmuş Bir Karakter: Gustavo Fring

Breaking Bad'in en efsane karakterlerinden biriydi Gustavo Fring. Bir yandan uyuşturucu ticaretinin kralını yaparken, diğer yandan da Los Pollos Hermanos adlı tavuk restoran zinciriyle her bölüm canımızı çektirirdi. Bu efsane adamla ilgili Sözlük yazarı ''telaki'' çok güzel bir analiz yapmış.
İş Disiplini ve Ciddiyetiyle Dizi Tarihine Damga Vurmuş Bir Karakter: Gustavo Fring
AMC

iş disiplini ve ciddiyetine hayran olduğum karakterdir.

kendisindeki disiplin ve tavırlarındaki ciddiyet memleketimizin insanında olsaydı, herhalde şimdiye ülke olarak çoktan düze çıkmıştık.

seneler evvel, daha üniversite birinci sınıfta, sigorta şirketi olan birinden şöyle bir nasihat almıştım: "her ne yapıyorsan, işini düzgün yap, birinci kalite yap. insan or..pu bile olacaksa, kaliteli or...pu olmalı" demişti.

fring tam da bu sözlerin ete kemiğe bürünmüş bir halidir. evet kendisinin iki yüzü vardır; fakat her iki yüzünü de aynı ciddiyetle oynar. hem yasadışı piyasaya hakim bir uyuşturucu baronu, hem de yasal piyasada tutunan tavuk restoranı zinciri sahibi olarak şu hususlara dikkat eder:

- mesai tanzimini (time management) çok iyi yapar. kah restoranında müşterilerle ilgilenir, kah kristal üretimini denetler.

- işini şansa bırakmaz. hem narkotiğin dostudur, hem de kartel'i kontrol altında tutar.

- çalışanlarını eve davet eder, onlarla yakından ilgilenir.

- her daim bir "b planı" vardır. "üreticinin" yokluğunda "üretimi" devam ettirecek birilerini yedekte tutar.

- açıklayamacağı bir şey yoktur. geçmişinde boşluk bırakmaz. keza arkasında da iz...

- iyi bir politikacıdır. muhtemel tehlikelere karşı insanları kendi safına çeker.

- galip ihtimalle iyi bir satranççıdır. bir sonraki hamleyi değil, birkaç hamle sonrasını düşünür, adımlarını çok dikkatlice atar ve her ihtimali hesaplar.

- dikkat çekmemek için lüks yaşamdan uzak durur.

- idealisttir, intikamcıdır, fakat intikam alma noktasında sabırlıdır.

- sinir bozacak derecede sakindir. sinirlerinin yanlış bir iş yapmasına izin vermez. işine duygusallık karıştırmaz. intikam alırken bile rasyonel davranır.

- mesai arkadaşlarını güvenilir ve iş ciddiyeti olan kişilerden seçer.

- iki dilli olup, her ikisini de aynı akıcılıkla konuşur.

- ailesi ve geçmişi başta olmak üzere, hayatında bilinmeyen noktaları olan ve bu noktaların bilinmesine gerek duymayan biridir.