İstanbul'da Alman Mimarisinin Kültürünü Taşıyan Muazzam Yapılar

Alman mimarisinin kültürünü taşıyan İstanbul'da bir yapı vardır ki, hepimizi kendine hayran bırakmıştır. Tabii ki Haydarpaşa Garı'ndan bahsediyoruz. Almanların İstanbul'a kattığı mimari yapı bununla da sınırlı değil. Biz de o yapılara ev sahipliği yapıyoruz. İşte İstanbul'da Alman mimarisine ait olan o muazzam yapılar:

Haydarpaşa Garı

istanbul'un anadolu yakasındadır..ikinci abdulhamid'in emri ile 1906'da alman mimarlar ''ritter ve cuno'' tarafından inşa ettirilmiştir.. rsadfenkli vitrayları ve seramik desenli alçı süslemeleri ile benzersizdir..

1979'da haydarpasa garı civarında oluşan bir tanker (bkz: independenta) kazasında zarar görse de sonradan aslına uygun olarak onarılmıştır..

iStock

Taut Evi

1880 yılında almanya'da doğan, hitler faşizminden kaçarak türkiye'ye yerleşen, yahudi asıllı alman şehir planlamacısı, bruno julius florian taut tarafından yapılmış evdir. boğaz köprüsü üzerinden avrupa yakasına yaklaşıldığında sağ taraftaki boğaza karşı eğimli koru içinde yer alır. japon ve türk mimari özellikleri taşır.

(bkz: http://www.3oda1salon.net/…r/bogazin-rengi-taut-evi)

Alman Çeşmesi

donemin alman imparatoru 2. wilhelm'in hediyesi oldugu icin "2. wilhelm cesmesi" olarak da bilinen, 1898-99'da almanya'da yapilmasinin ardindan paketlenip sultanahmet'e tasinan cesme.
mimari spitta olan bu yapi, sekizgen plana oturmakta olup, bir yuzunde basamaklar, diger yedi yuzunde de birer cesme bulundurur. her kosesinden parlak yesil mermerden birer sutun yukselir. bu sutunlar, cesmenin uzerini orten sekizli tonozu tasir. ici altin yildizlarla, disi renkli cinilerle bezeli olan bu sekizli tonoza "kubbe" demek ayiptir; ama herkes oole der...

iStock

Alman Konsolosluğu

istanbulun en güzel ikinci terasına sahip bina.

Sirkeci Garı

alman mimar jachmund tarafından tasarlanmış, 1887 de inşası tamamlanmış gar.

iStock

Alman Hastanesi

hastaneden çok otele benzeyen mimarisi ve dekorasyonuyla iç sıkmayan bir sağlık oluşumu olarak beğendim kendisini. cihangir'e, taksim'e yakınlığının da hastasıyım. ha fiyatları, elinizi verdiğinizde kolunuzu, bacağınızı kaptırdığınız doktorları ayrı. onlar özel hastane gerçekleri.

Sünget Apartmanı

kadıköy yeldeğirmeni'nde tarihi bir apartman. haydarpaşa garını yapan alman mühendisler kendileri için inşa etmişler.

Rumeli Pasajı

aslinda beyoglu'nun en unlu pasajlarindan biridir. mabeyinci ragip pasa 19. yuzyil sonlarinda yaptirmistir. zemin katlar carsi olarak kullanilir ve 58 dairelik 3 apartmandan olusur. secmeci bicemle insan edilmis, neoklasik ogeler agir basar. hemen girisindeki eczana jean cezar reboul tarafindan acilan parizyen eczanesinin devamidir. adini veren jean cezar reboul osmanli eczaneler cemiyeti baskanligi yapmimistir.istanbul'un unlu geleneksel lokantalarindan abdullah efendi lokantası eskiden buradaymis. ara guler'in 1960'larda girisinde gectigi harika bir fotografi vardir. (bkz: arkadas kitabevi)

(bkz: afrika han)
(bkz: anadolu pasaji)