İstediği Zaman İstediği Şekilde Osurmasıyla Büyük Üne Kavuşan Fransız: Joseph Pujol

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Avrupa'yı şaşırtan, olağanüstü bir osurma yeteneğine sahip şovmen Joseph Pujol'un hikayesi.
İstediği Zaman İstediği Şekilde Osurmasıyla Büyük Üne Kavuşan Fransız: Joseph Pujol

joseph pujol, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında avrupa'yı kasıp kavuran, olağanüstü bir yeteneğe sahip bir şovmendi. "le pétomane" lakaplı pujol, karın kaslarını kullanarak istediği zaman ve şekilde osurmasını sağlayabiliyordu. bu sıra dışı yeteneği, onu kabarelerde ve tiyatrolarda popüler bir figür haline getirdi ve birçok önemli şahsiyet tarafından izlendi.


pujol'un gösterileri; müzisyenleri taklit etmek, mumları söndürmek ve nesneleri osurarak havaya kaldırmak gibi çeşitli numaralar içeriyordu. tuhaf yeteneği ve mizah anlayışı sayesinde büyük bir üne kavuştu.

pujol'un yeteneğinin kaynağının tam olarak ne olduğu bilinmemekle birlikte, bazı uzmanlar karın kaslarının olağanüstü gücü ve koordinasyonu ile ilgili olabileceğini öne sürmektedir. pujol, yeteneğini geliştirmek için özel egzersizler yaptığını ve diyetine dikkat ettiğini de söylemiştir.