İstihbarat Tarihinin En İlginç Olaylarından Birinin Öznesi: Israel Beer

1950'li yılların sonundan itibaren İsrail savunma bakanlığı bünyesinde albay rütbesi ile çalışan bir savaş tarihi uzmanı ve danışman olan Israel Beer, istihbarat tarihi açısından oldukça ilginç bir isim.
İstihbarat Tarihinin En İlginç Olaylarından Birinin Öznesi: Israel Beer

israel beer, 1950'lerin sonundan itibaren israil savunma bakanlığı bünyesinde albay rütbesi ile çalışan bir savaş tarihi uzmanı ve danışman. bu görevinin öncesinde idf bünyesinde yarbaylığa kadar yükselmişse de, 1950 yılında ayrılmak zorunda kaldı. sonrasında sol kanat partilerde görev almışlığı var. bu sırada david ben gurion ile yakınlaşınca, kendini bakanlıktaki danışman görevinde bulmuş oldu.

1960 yılında israil istihbaratı, sovyetler'e bilgi sızdırıldığından şüphelenir durumda. elçilik görevlileri takip edilirken, oklar israel beer'e dönüyor. sovyet elçilik görevlileri ile teması, bir batı almanya görevi sırasında kimseye haber vermeden doğu'ya geçmesi derken iyice şüpheli hale gelmiş durumda.

29 mart 1961'de beer, bir sovyet elçilik gövlisi olan vladimir solokov -ki kendisi aslen istihbaratçı- ile buluşurken suçüstü yapılıp tutuklandı. işler tam bu noktadan sonra çok ilginç bir hale geldi. yapılan tüm araştırmalar gösterdi ki aslında israel beer diye biri hiç var olmamış. tüm hayat hikayesi sahte.

beer'in sorguda anlattığına ve kayıtlara göre avusturya doğumlu olan beer, genç yaşında israil'e göçmüş ve yukarıda yazılan kariyeri inşa etmiş. ancak ortaya çıktı ki tüm bu anlattıkları yalan. beer diye biri hiç olmamış. ailesi ile ilgili tüm kayıtlar sahte. avusturya hükümeti ile ortak yapılan çalışmaya göre beer tam bir hayalet.

bir sonraki aşama daha da ilginç. 1966 yılında beer, henüz 54 yaşında ike hapishanede aniden öldü. ölüm sebebi resmi raporlara göre kalp krizi. ilginç olan o zamana kadar bilinen bir kalp rahatsızlığı da yok. zehirlenmeden şüphelenilmiş, ama kesin bir kanıt bulunamamış. ancak burada o zamanlar adli tıp teknolojisinin şimdiki düzeyde olmadığını unutmamak gerek.

kesin olmamakla beraber, dosyanın kapandığı tarih itibari ile israil istihbaratının kanaati şu:

"beer başından beri kgb tarafından ikmal edilen ve israil'e gönderilen bir sızma ajanı. hikayesini yazan da kgb. büyük ihtimalle avusturya'da sol kanat partilerde çalışırken işe alındı."

beer'in gerçekte kim olduğu, asıl adının ne olduğu hiç bir zaman bulunamadı.