İyi Kötü Çirkin Filminin Silinmiş Değil, Direkt Olarak Kaybolan Önemli Sahneleri

Bazı filmlerin silinmiş sahneleri olur, filmin DVD veya Blu-Ray baskısına eklenmesiyle izleyebilirsiniz. Ancak İyi Kötü Çirkin filminin direkt olarak kayıp vaziyette olan ve sadece şehir efsanesi üzerinden haberdar olduğumuz sahneleri de varmış.
İyi Kötü Çirkin Filminin Silinmiş Değil, Direkt Olarak Kaybolan Önemli Sahneleri

iyi kötü çirkin filminin silinmiş sahneleri sonradan blu-ray baskısına eklenmişti. ama bir de kayıp sahneler var.

1. tuco'nun konfederasyon topraklarındaki küçük bir kasabadan zorla para aldığı sahne

bir kadın da var. fransa'da gösterime gireceği zaman fragmanlarda görülmüş ama sinema versiyonunda yok.


The Soccorro Sequence


2. melek göz'ün kendinden bahsettiği sahne

uzun yıllar boyunca bu sahneyle ilgili tek bilgi veya kanıt, filmin ingilizce lobi kartlarından birinde hâlâ yer alan bir fotoğraftı.


bir nehir kıyısında, filmin kötüsü angel-eyes, blondie'ye, filmin olay örgüsünün odaklandığı kayıp konfederasyon altınını aramaya nasıl dahil olduğunu açıklıyor. bu sahneden hiçbir görüntü henüz ortaya çıkmadı.

3. çölde iskelet

tuco'nun susuz kalmış blondie'yi çölde gezdirdiği sahneler arasında, blondie'nin bitik halde kısmen kuma gömülmüş bir hayvan iskeletine kaydığı ek bir sahne de vardı, ancak sinema versiyonuna eklenmedi.


4. tuco'nun blondie'ye karşı top kullanması

filmin sonlarında blondie, tuco'ya karşı top atışı yapar. sahnede, tuco önce kendine bir top bulur ve topuyla nişan alır ancak top tekleyip parçalara ayrılır. fransızca fragmanında bu sahne var.

5. filmin kayıp sahnelerinden angel-eyes'ın altınların peşine nasıl düştüğünü anlattığı bölüm de kayıp sahnelerden biri

Angel-eyes: Melek göz.

asker kampından ayrıldıkları sahneden sonrasına denk gelir. sahnenin gelişimi:

blondie ve angel eyes yan yana at biniyor. birbirlerine yaklaşırlar, yavaşlarlar ve sonra bir nehir kıyısında dururlar. atlarından inerler ve atlar su içerken blondie bir puro yakar ve "senin bu işle (altınlarla) ne alakan var?" der.

angel eyes bir taşın üzerine oturur ve "ilginç bir hikaye..." der. torbadan biraz et, ekmek ve bir şişe çıkarır ve devam eder: "tesadüfen denk geldim." eline bir bıçak alıp ekmek ve eti porsiyonlara ayırmaya başlar, ardından açıklamasını genişletir: "savaşın ilk aylarında, 200.000 altına eşlik eden bir konfederasyon müfrezesi pusuya düşürüldü... sadece ikisi hayatta kaldı, yaralıydılar, stevens ve baker adında iki adam."

angel eyes, blondie'ye ekmeğin bir kısmını verir ve devam eder: "takviye kuvvetleri geldiğinde 200.000 dolar ortadan kaybolmuştu. açıkçası, saldırganlar onu almıştı... en azından, soruşturmanın sonucu buydu."

angel eyes bir içki alır ve ardından blondie'ye şişeyi verir. devam eder: "tamam, bir gün biri beni buldu ve bir adama suikast düzenlemem için bana 500 dolar teklif etti..."

angel eyes uğursuzca gülüyor ve devam ediyor: "olağanüstü bir şey yok... sözleşmeyi verenin kaptan baker olması ve hedefin stevens olması dışında... soruşturmayı birçok insan gibi ben de biliyordum... hızlı bir şekilde hareket etmem gerekiyordu. 200.000 dolarlık arayış... stevens bana pusudan sağ kurtulan üçüncü bir kişi olduğunu açıkladı... ve madeni para kasasıyla ortadan kaybolan kişi oydu..."

angel eyes piposunu yakıyor ve hikayesine devam ediyor: "şimdiye kadar, çok iyi... stevens'ı vuruyorum çünkü baker bana para vermişti... [gülüyor]. stevens aynısını yapmam için bana para verdiği için baker'ı öldürüyorum. .. geriye sadece ben ve bu arada adını değiştiren jackson kaldı."

blondie araya giriyor: "gerisi basit. biz carson'ı [jackson'ın yeni kimliğini] senden önce bulduk."

angel eyes: "kesinlikle, oyunun dışındaydım... ama benim için hala bir şans daha vardı... birinin carson'u canlı bulması ve carson'ın konuşması..." diye yanıt verir.

angel eyes bir içki daha alır ve kalanları toplamaya başlar. blondie: "neden gönüllü oldun?"

angel eyes: "ben betterville kampına transfer edildim. hayatta öyle zamanlar olur ki, durumdan kaçmanın artık bir faydası olmaz. hayatın senin yanından akıp gittiği yere oturman gerekir... ağı atarsın ve küçük balığı yakalamayı umarsın... benim şansım milyonda birdi (gülüyor). gördüğünüz gibi şansım yaver gitti."

angel-eyes ayağa kalkar, ardından aynısını yapan blondie gelir. atlarına giderler. blondie kendi çantasını ata bağlar, atın gerginliği ve altıncı hissi ona bir tehdidin varlığını anlatıyor gibidir.

etrafına bakar ve gözlemler... küçük bir tepenin üzerinde, çok uzakta, hareketsiz duran beş binici görür. blondie, tehdidi fark etmemiş gibi görünen angel eyes'a döner. daha sonra atına biner ama yola çıkmadan önce dönüp bakar... beş atlı artık orada değildir.

kaynak: peter j. hanley'in "behind-the-scenes of sergio leone's the good, the bad and the ugly" kitabı. filmde iki düşman karakter arasında uzun süreli bir ittifak görmek ilginç olurdu. yönetmen tercihini çirkin ile iyi arasında yapmış.

ilgili sahnenin fotoğrafları


müzayedede satılan filmin lobi kartı

ilgili sahneye dair fotoğrafların kamera arkası fotoları olduğu iddiasını çürütür.