İyi Menemen Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İyi menemen nasıl yapılır? İyi menemenin sırrı nedir? Menemeni dillere destan olan bir Ekşi Sözlük yazarı, sırrını anlatmış.
İyi Menemen Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?
iStock

malzemeler

2 adet küçük boy soğan
4-5 adet ince biber (1-2 tanesi acı olsa iyi olur)
2 adet orta boy köy domatesi
2 adet yumurta

ve keskin bir bıçak. meyve bıçağı ile menemen yapılmaz. sonra büyük boy bir tahta kaşık. domatesi tavaya kattıktan sonra ezmek için lazım olacak.


yapılışı

1. şimdi efendim keskin bıçağınızla soğanı küçük ve ince olacak şekilde doğrayın. doğrama bittikten sonra zırh ile üzerinden geçer gibi bıçakla bir boy daha küçültebilirsiniz amaç malzemenin karışımda kaybolması. kestiğinizde soğanları bir tabağa koyun.

2. soğan için yaptığınız işlemin aynısını biber için de yapın ve onu da bir tabağa koyun.

3. aynı şekilde domateslerin kabuklarını soyarak minik minik kesin ve kesme tahtası üzerinde bıçakla üzerinden bir kez daha geçerek tabağa koyun.

püf nokta: domates tabakta beklerken tabak üzerine beyaz su çıkıyorsa o suyu domatesten süzmelisiniz yoksa menemeni yerken ekmeği banınca alttan akıp gelen beyaz su rahatsız edici olur.


4.
tavada tereyağı tercih edin. yağ eriyince önce soğanları atın ve hafif pembeleşene kadar tahta kaşıkla ezerek kavurun. ardından biberi katın ve onu da kaşıkla ezerek kavurun. bu işlem sırasında yağın yetersiz olduğunu düşünürseniz kaşık ucuyla biraz daha yağ ekleyebilirsiniz.

5. soğan ve biberler hafif kavrulunca domatesi ekleyin ve tahta kaşığınızla ezerek domatesleri haşlayın. lapa kıvamına gelene kadar. suyunu çekmemeli. tuzu şimdi katabilirsiniz.

6. çırptığınız yumurtaları ekleyin ve bir bir buçuk dakika tahta kaşığın yanıyla kesiyor gibi vurarak menemeni hazırlayın.

önemli not: domates iyi değilse ne yazık ki ortaya menemen değil melemen çıkar.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Yılların Bitmek Bilmeyen Tartışması: Menemene Soğan Koyulur mu?