Jack Daniel's Kola veya Buzla İçilebilir mi?

Jack Daniel's ve benzeri viskiler sek mi içilmelidir yoksa kola gibi içeceklerle karıştırılmaları büyük bir sorun değil mi? Bu konuya bir açıklık getirelim.
Jack Daniel's Kola veya Buzla İçilebilir mi?

jack daniel's'ın satış politikası "bizim sırlarımız var, biz özeliz" olduğu için insanlar genelde nasıl içileceğine karar veremiyor, bourbon mu değil mi ayırt edemiyor, single maltlarla ve blended scotch'larla kıyaslamaya çalışıyor.

üretimi

halbuki o kadar da gizemli değildir. bourbon'larla aynı işlemden geçer. sadece watering işleminde tennessee'ye özgü kireçtaşı mağaralarından gelme su kullanılır ve viski yapımı sırasında 2. damıtımdan sonra elde edilen white dog (yeni ürün), akçaağaç türü odun kömürü filtresinden geçer. klasik olan no:7 viskimiz kömürden geçtikten sonra içi yanık amerikan beyaz meşe varillerinde dinlendirilip olgunlaşır ve şişelenir. o vanilya aroması bu variller sayesinde oluşur. gentleman jack'de ekstra bir durum söz konusudur. şişelenmeden önce, olgunlaşan viski tekrar kömür filtresinden geçer. bu viskiyi yumuşatır ve ona lezzet katar. bütün bu işlemlerin sonucunda dumanlı ve aromatik bir bourbon elde etmiş oluruz aslında. isim farkının tek sebebi kömür işlemindendir.


gel gelelim içimine

bourbon'un ve tennessee viskisinin raconu olmaz bir kere. bunlar eğlenceli viskilerdir, rahattır; bundan dolayı sevilir. insanı kastırmaz. buzsuz içmenin ya da içine su veya kola katmanın bir problemi yoktur. çünkü öyle komplike bir aroması yoktur, su katıp da ortaya çıkarılabilecek değişik tatlar bulamazsınız. çünkü scotch'lar gibi yıllandırılmazlar, olgunlaşırken varilleri sömürüp yeni aromalar kazanacak vakitleri olmaz. amerikan viskilerinde sadece bazı markaların özel üretimleri 8 ila 18 yıla kadar saklanır; onların durumu istisnadır. ister sek bol buzlu için, ister kolayla, sodayla ya da kahveyle karıştırıp içersiniz. yanında da ne yemek istiyorsanız yersiniz.

karşılaştırmanızı yapacaksanız eğer, bourbon'lar arasında bu karşılaştırmayı yapmanız doğru olandır; scotch'larla karşılaştırma yapmak anlamlı bir sonuç vermez. karşılaştırmanızı jack daniels'ın kendi ürünleri arasında, bir diğer tennessee viskisi olan dickel ile, veyahut jim beam, tom moore, maker's mark ve woodford reserve gibi başka bourbon'larla yapabilirsiniz örneğin. ama ulaşacağınız sonucu ben söyleyeyim. jack daniels'ın yeri ayrıdır, bu yüzden tennessee viskisi olarak ayrı tutmak doğru olanıdır.

Viskinin Yanında Ne İyi Gider?

Dünyaca Ünlü Viski Üreticisi Glenfiddich'in 132 Yıllık Hikayesi