Viskinin Yanında Ne İyi Gider?

Yılların geyiğidir "viski sek mi içilmeli yoksa yanında bir şeyler de yenebilir mi?" muhabbeti. Konuya dair farklı görüşleri derledik.


Puro

puro, üretildiği coğrafyadaki rom bolluğu yüzünden rom ile, zenginlik belirtisi olduğundan görece pahalı alkol sayılabilecek viski ve konyak ile ilişkilendirilir ama puro da viski de başlı başına birer baskın üründür. puro üzerine viski içmek, eğer elinizde kaliteli bir şey varsa, o viskinin çoğu aromasını tadamamak anlamına gelir. ha yine de birlikte iyi gider orası ayrı, ama ikisi de birbirinin yoğunluğunu negatif olarak etkiler. günlük içeceğiniz orta kalite viski ve puronuz varsa afiyet olsun, özel ürün varsa elinizde birbirlerini karıştırmamak daha iyidir. (özellikle isli / peated viski tüketiyorsanız, puro da peat denen nane de aynı reseptörleri uyardığı için birinin üzerine ikincisini tadamama olasılığınız yüzde 90'a yakındır).

genel itibariyle viski / puro birleşimi, ikisinin de aroma yelpazesini sınırlar ama yerine göre kontrast yaratıp bazı aromaları daha net tatmanızı sağlayabilir. ne hedeflediğinize göre tüketiminizi uyarlayabilirsiniz.


Çikolata

çikolata da bazı alkollerle tat uyumu olarak iyi gider, doğrudur, fakat hem şekerli olmasından hem de baskın aroma olmasından dolayı alkoldeki bazı ince tatları alamamanıza, kadehteki alkolün damağa daha acı gelmesine sebep olur.


Kuruyemiş

ağzınız biraz yumuşayıp sulansın istiyorsanız, mideniz de boş ise biraz badem veya fındık yiyebilirsiniz, tuzlu olanlardan kaçınmak tavsiye edilir. fıstık da uyar ama yine diğerlerine göre daha baskın bir aromadır alkolün tadını etkiler, ceviz ise tutrukluğu yüzünden hiç tavsiye edilmez.

eğer damak tadınız bozulmasın istiyorsanız, en iyisi azıcık filtrelenmiş su içmek.

ha tüm bunlar, zaten bir veya iki kadeh çok kaliteli ürün içecekler için geçerli. sarhoş olmak için, şişenin dibini görmek için, ne bileyim kaliteli de olsa artık doğru düzgün tat alınmayacak 3 ve sonrası kadehlere eşlik etmek için, ne yerseniz yiyin. afiyet olsun, yarasın.


bu arada sek içilecek viski ile kokteyl viskisini karşılaştırmak pek mantıklı değil.

tabii ki viski bazlı kokteyl olur, yerine göre buz atılır, puroyla tüketilir. viski tat olarak hiçbir şeyle uyuşmaz denmiyor burada, söylenmek istenen 15 -20 yıl özenle bekletilmiş, artık bazı damıtım evlerinin yaptığı gibi damıtım süreci çok yavaş ilerleyip titizce izlenen (glengoyne), hatta özel mahsul arpadan elde edilen (bruichladdich) kaliteli ve aroma çeşitliliği yüzün üzerinde koku ve tat içeren viskilere, uyum sağlasa bile o tat yelpazesini deneyimlemenizi engelleyecek bir şey katıp paranızı boşa harcamamak gerektiğidir. ki bun söylemek için çok zengin veya gurme olmak gerekmiyor (aksine ayda yılda bir özel bir şey alacak durumdaysan daha da dikkatli tüketiyorsun, zengin olsam single maltla kahvaltı eder üzerine ezine peyniri deneyimlerdim), hatta bu aromaları birbirinden ayıracak kadar tecrübesi olmayan biri bile damakta bu tatların çoğunu alır, sadece isim koyamaz. kimsenin damağı olağanüstü değil, alışkanlık ve ilgi meselesi.

Viskisine göre tavsiyeler

viskinin yanında ne yenebileceği, hangi viski olduğuna göre değişir. single malt viski için genelde, istridye ve somon fume tercih edilir. özellikle de islay viskiler için. çikolata ise bilinenin aksine (yani viskinin yanına çikolata olmaz diyenlerin artması yüzünden yazıyorum) aslında viski ile güzel uyum sağlayan bir yiyecektir. özellikle de highland veya lowland viskilerle iyi gidebilir. boşnak eti, füme et de islay veya diğer sert karakterli single maltlar ile uygun olabilir.

yörelerimizden ise, eski kaşarı asla hafife almayın, muazzam uyar birçok viskiye.

Macallan viski. / Fotoğraf: keyifadami.net


eğerki lagavulin veya talisker gibi ada maltı içiyorsanız boğazınızı rahatlatıcak bir şeyler yiyin. kesinlikle bitter çikolata türleri veya toblerone olmasın. bu viskiler long finish olduğu için uzun süre boğazınızda tat bırakır ve isli bir tası vardır. şahsen çokça sulu olmayan ufak meyveler tercih edilesidir. fazla baharatlı dudak yakan cinsten örneğin bir johnnie walker double black veya black içiyorsanız benim tercihim klasik sütlü herhangibir çikolatadır. johnie walker red veya gold içiyorsanız isli çerkez peynirini tercih edebilirsiniz. son olarak da eğer johnie walker blue içiyorsanız bana haber verin onu satalım 2 tane 100'lük tekirdağ alır gelirim ben. geri kalanıyla da eşinize dostunuza hediye alırsınız.

Bir single malt viski olan Lagavulin.

Bonus: Yalnızlık

sessiz, sükun, hafif sallanan bir koltukta seyirlik bir manzaranın tadını çıkarmak, tek başına.
saz, söz olmadan. sakin.

Bir Viski Severden: Piyasadaki Viskileri Bir Bir İnceleyerek Tavsiyeler Veren Bir Derleme

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi