Jack London'ın Gözünden: 1902 Yılında Doğu Londra'da Hayat Nasıldı?

Ünlü Amerikalı yazar Jack London'ın aynı zamanda yetenekli bir belgesel fotoğrafçısı ve foto muhabiri olduğunu pek çok kişi bilmiyor.
Jack London'ın Gözünden: 1902 Yılında Doğu Londra'da Hayat Nasıldı?

ünlü amerikalı yazar jack london'ın aynı zamanda yetenekli bir belgesel fotoğrafçısı ve foto muhabiri olduğunu pek çok kişi bilmiyor. yıllar boyunca londra'nın doğu yakası'ndaki gecekondu mahallelerinden güney pasifik adalarına kadar binlerce fotoğraf çekti. 

The Huntington Library

jack london, londra'nın doğu yakası'na giden amerikalı bir denizci kılığına girdi. burada halkın ve onların günlük yaşamlarının fotoğraflarını çekti. london , "uçurumun insanları" kitabında bu ilk elden anlatımı, doğu yakası'nda (whitechapel bölgesi dahil) birkaç ay boyunca yaşayarak, bazen evlerde kalarak ve sokaklarda uyuyarak anlatıyor. 

The Huntington Library

yaşadığı ve hakkında yazdığı koşullar, tahminen 500.000 londra yoksulunun katlandığı koşullarla aynıydı. daha önce jack london, yayıncılarından george brett ile londra'nın gecekondu mahalleleri üzerine bir kitap hakkında konuşmuştu. dolayısıyla yazar, doğu londrada ne beklemesi gerektiğini biliyordu.


 jack london , whitechapel, hoxton, spitalfields, bethnal green de dolaştı . jack london'ın işçi sınıfı yoksullarından biri kılığına girip onlardan biriymiş gibi davranması, onların gündelik yaşam koşullarını tanımasını kolaylaştırdı. london , 1903 tarihli "the people of the abyss" adlı eserinde fakir londralıları şöyle tanımlıyor:

"soluduğu ve asla kaçamadığı hava, onu zihinsel ve fiziksel olarak zayıflatmaya yetiyor, böylece rekabet edemeyecek hale geliyor." 


fabian derneği'nin 1909 ile 1913 yılları arasında hazırladığı rapora göre doğu londra'nın 900.000 kişilik nüfusunun üçte birinin aşırı yoksulluk koşullarında yaşadığını ortaya çıkardı. londra'nın en fakir bölgelerindeki ciddi hijyen eksikliğine bir yanıt, banyo yapmak ve çamaşır yıkamak için ortak çamaşırhanelerin sağlanmasıydı; 1910 yılında şehrin dört bir yanında bulunan bu tür 50 banyo yerini her hafta ortalama 60.000 kişi kullanıyordu. 

kaynak