James Bond Rolü İçin Teklif Alan Cüneyt Arkın O Filmde Neden Oynayamadı?

Bir zamanlar James Bond rolü için seçmelere dahi giren Cüneyt Arkın'ın bu film işi neden olmadı?
James Bond Rolü İçin Teklif Alan Cüneyt Arkın O Filmde Neden Oynayamadı?


Cüneyt Arkın'ın ağzından iki farklı cevap

cüneyt arkın, zamanında hollywood’a james bond seçmeleri için gidiyor. bence çok da yakışırdı bond rolüne ancak bir şekilde bond rolü olmuyor ve cüneyt arkın dünyaca ünlü birisi olacakken geri türkiye’ye dönmek zorunda kalıyor. 

bu hikayeyi ilk şu videoda dinledim:


cüneyt arkın burada direkt olarak bond rolü için "istemedim" diyor. "aşırı ilgiden rahatsız oldum. ayrıca james bond amerikan emperyalizmini temsil ettiğindenden dolayı kendi değerlerimi seçtim" diyor. olaya çok daha romantik baktığını anlatıyor.

bu videoyu izlediğimde "helal olsun adama. dünyaca ünlü olmayı resmen kendi değerleri için itmiş" dedim. ama sonradan aynı videonun yan tarafında önerilen videolardaki konuşması ile cüneyt arkınn'ın biraz üfürdüğünü gördüm. kendisine olan saygım zerre etkilenmese de yaşlı dede kolpacılığını koca cüneyt arkın’da görmüş oldum:


burada ise emperyalizm, yok halk kahramanı vs. olayı değil, "türkleri sevmiyorlar"a getirmiş konuyu. "türk olduğum için beni istemediler" diyor cüneyt arkın. burada bir ikilem var. konular ve sebepleri farklı anlatıyor.

Dedikodu kısmı

bunları izledikten sonra internette biraz gezinmem sonucu stella sadigh isimine ulaştım. bu kişinin cüneyt arkın ile iran’da çekilen, cüneyt arkın’ın hz yusuf rolünü oynadığı 1968 yapımı yusuf ile züleyha filminde tanıştıklarından bahsediliyor. kadının çok zengin biriyken kendini ingiliz film yapımcısının sekreteri olarak tanıtıp geldiği yazılmış. 2 çocuk annesi ve evli birisi olan stella sadigh, iran’da cüneyt arkın’a aşık oluyor. (sanırım evli olması nedeniyle kendini sekreter olarak tanıtıyor.)


işin en önemli kısımı bu kadın james bond filmlerinin yapım firması olan metro goldwyn mayer’in de hissedarlarından biri olarak görünüyor. sonrasında cüneyt arkın ile ilişleri iyi gitmiyor. takıntı yapan kadının, cüneyt arkın'ın etiler’deki evine camdan girerek onu başka bir kadınla bastığını vs. yazmışlar. sonrasında kadın, kaldığı otelde bileklerini keserek intihar etmeye çalışıyor ancak kurtarılıyor. bayağı olaylar olaylar... (haber link)

neyse, bond konusuna dönelim. cüneyt arkın’a büyük bir aşk besleyen olan stella sadigh’in bu üstteki videolarda bahsedilen bond rolü için öncü olan kişi olduğu düşünülüyor. gazete arşiv yılı 1969 olarak görünüyor. bond filmlerine baktığımızda 1962-1967 arasında 5 film ile sean connery tarafından canlandırıldığını görüyoruz. sonrasında nedense bond karakteri 1967 yılı yapımı bond filminde değişiyor ve david niven tarafından canlandırılıyor ve film çok beğenilmiyor, tekrar bond karakteri değiştiriliyor. bu sefer de george lazenby seçilerek 1969’da bir bond filmi daha çekiliyor. işte cüneyt arkın’in dediği 3. bond seçmelerinde seçilen kişi george lazenby oluyor. (sonraki filmlerde kendi mallığından dolayı rolü tekrardan sean connery’e bırakıyor.)


Sonuç olarak

bunları okuduktan sonra şahsi fikirlerimi belirteyim. bunları sadece izlediğim iki video ve birkaç tane gazete arşivini okuyarak edindim. kesinlikle gerçektir, olay budur vs. diyemiyorum ama 2 seçenek var bence:

1. stella sadigh, cüneyt arkın ile aşklarını devam ettiremeyeceğini anlayınca olaya taş koydu. ve seçmeler sonrası bir bilgi verilmeden cüneyt arkın’a yol verdiler.

2. seçmenin zamanını ve ayrılıklarının hangi zamanlarda olduğunu kestiremiyorum; eğer cüneyt arkın ile ayrılıkları seçmelerden sonraysa o zaman da her ne kadar vücut yapısı, tipi bond karakteri ile uyumlu olsa da tam olarak eksikleri olduğundan dolayı seçmelerde başarılı olamadı. (bunun başında dil bariyeri geliyor, ingilizceye hakim olmalı bu karakter)

şahsi fikrim, james bond filmlerinin en popüler zamanlarından biri olan bu dönemde türkiye’de olan bir oyuncunun bu filmleri reddetmeyeceğini düşünüyorum.