James Webb Uzay Teleskobu'nun Çektiği Görüntülerdeki Şeyler Tam Olarak Nedir?

21 Aralık'ta fırlatılan teleskobun çektiği fotoğrafları her yerde çarşaf çarşaf gördünüz ancak ne anlattıklarını tam olarak biliyor musunuz? Az sonra biliyor olacaksınız.
James Webb Uzay Teleskobu'nun Çektiği Görüntülerdeki Şeyler Tam Olarak Nedir?

1) gaz devi wasp-96 b'nin buharlı atmosferi

güneş benzeri uzak bir yıldızın yörüngesinde dönen sıcak, gaz devi wasp-96 b'yi çevreleyen atmosferde, bulutların ve pusların kanıtlarıyla birlikte suyun belirgin imzasını yakalandı. türünün en ayrıntılı örneği olan gözlem, gezegenin atmosferi tarafından filtrelenen ışıktaki küçük değişimler, filtrelenmemiş yıldız ışığı ile karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir.

hubble uzay teleskobu, son yirmi yılda çok sayıda ötegezegen atmosferini analiz etmiş ve 2013'te ilk net su tespitini yakalamış olsa da, webb'in çok kısa sürede ve daha ayrıntılı gözlemi, dünya'nın ötesinde potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri karakterize etme arayışında çığır açacak gibi gözüküyor.

2) güney halka bulutsusu (ngc 3132)'nin görüntüsü

fotoğraftaki ölü yıldız binlerce yıldır her yöne gaz ve toz halkaları gönderiyor ve james webb uzay teleskobu ilk kez bu yıldızın tozla (yıldız tozu) kaplı olduğunu ortaya çıkardı.

webb'deki iki kamera, ngc 3132 olarak kataloglanan ve gayri resmi olarak güney halka bulutsusu olarak bilinen, 2500 ışıkyılı uzaklıkta bu gezegenimsi bulutsunun en son görüntüsünü kaydetti. webb, gökbilimcilerin gezegenimsi bulutsular ve fırlattıkları toz bulutlarının hangi molekülleri içerdiğini anlamak konusunda çalışmalarına yardımcı olacak.

fotoğrafta sıkı bir yörüngede kilitlenmiş iki yıldız görülüyor. webb'in kızılötesi görüntüleri bu karmaşık sistemde yeni ayrıntılar içeriyor. soldaki webb'in yakın kızılötesi kamerasından (nırcam) alınan görüntüde yıldızlar –ve onların ışık katmanları– göze çarparken, webb'in orta kızılötesi enstrümanından (miri) sağdaki görüntü ilk kez ikincisinin yıldız tozla çevrilidir. daha parlak olan yıldız, yıldız evriminin daha erken bir aşamasındadır ve muhtemelen gelecekte kendi gezegenimsi bulutsusunu çıkaracaktır.

soldaki webb'in yakın kızılötesi kamerasından (nircam) alınan görüntüde yıldızlar ve ışık katmanları göze çarparken, webb'in orta kızılötesi enstrümanından (miri) alınan sağdaki görüntü, ikinci yıldızın tozla kaplı olduğunu gösteriyor.

3) stephan beşlisi'nin fotoğrafı

beş galaksiden oluşan görsel bir grup olan stephan's quintet'in fotoğrafı, james webb uzay teleskobu tarafından bugüne kadar çekilen en büyük fotoğraftır. fotoğraf, ay'ın çapının yaklaşık 1/5'ini kapsar ve 150 milyondan fazla piksel içerir. 1000 ayrı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

4) carina bulutsusu'nun fotoğrafı

parıldayan yıldızlarla bezenmiş bu "dağlar" ve "vadilerden" oluşan görüntü, aslında karina bulutsusu yakınındaki ngc 3324 adlı genç yıldızın oluştuğu bölgenin sınırıdır. james webb uzay teleskobu tarafından kızılötesi ışıkta yakalanan bu görüntü, daha önce görünmeyen yıldız doğum alanlarını ilk kez ortaya çıkarmaktadır.

"kozmik uçurumlar" olarak adlandırılan üç boyutlu resim, mehtaplı bir akşamdaki sarp dağlara benziyor. gerçekte bu, ngc 3324'ün içindeki dev, gazlı boşluğun sınırıdır. bu görüntüdeki en yüksek "tepeler" yaklaşık 7 ışıkyılı yüksekliğindedir.

"kozmik uçurumlar", hubble'ın karina bulutsusu görüntüsünün mirası üzerine inşa edilmiştir. webb'in yeni görüşü, oluşumlarının en erken ve hızlı aşamalarındaki (50.000 ila 100.000 yıl sürer) yıldızlara ender bir bakış atmamızı sağlıyor.

5) smacs 0723 gökada kümesi


görüntü, smacs 0723 gökada kümesinin 4,6 milyar yıl önceki halini göstermektedir. bu gökada kümesinin birleşik kütlesi, arkasındaki çok daha uzak gökadaları büyüten bir yerçekimi merceği etkisi göstermektedir. webb'in nircam'ı bu uzak galaksileri keskin bir odak haline getirdi (bu galaksiler, yıldız kümeleri ve dağınık özellikler de dahil olmak üzere daha önce hiç görülmemiş küçük, soluk yapılara sahiptirler.)

görüntü, toplam 12,5 saat süren ve farklı dalga boylarındaki görüntülerin birleştirilmesi ile oluşturulmuş. james webb, hubble'ın haftalar süren görüntüleme ile ulaştığından çok ötesini bu kadar kısa bir sürede kaydedebilmektedir.

smacs 0723'ün hubble ve james webb tarafından çekilen görüntülerinin kıyası


webb evrendeki en eski galaksileri ararken, araştırmacılar yakında galaksilerin kütleleri, yaşları, geçmişleri ve bileşimleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlayacaklar...