Japonlar Evlerinde Neden Mini Bulaşık Makineleri Kullanıyorlar?

Japonya'da mini bulaşık makineleri yaygın olarak kullanılıyor. Bunun birkaç sebebi var.
Japonlar Evlerinde Neden Mini Bulaşık Makineleri Kullanıyorlar?

Hazır gıda

japonların mini bulaşık makineleri kullanmalarındaki asıl sebep kullandıkları tabak çanağın az olması değil, paketli gıdalar tüketmeleridir. japonya, hazır gıdanın cenneti. hemen her şey var.

paolo from tokyo adında bir youtube kanalı var. orada göreceksiniz ki insanlar evde yemek yapsalar bile komplike yemekler yapmıyor, sadece eti kızartmak vb. şeyler için mutfak eşyalarını kullanıyorlar.


zaten vending machine denen otomatlar beslenme kültürünün omurgası haline gelmiş japonya'da. bulaşık çıkacak bir yemek kültürleri yok. adamlar öğle yemeği için bento dahi hazırlamıyor. onu dahi günlük hazırlayan firmalar var. yani yemek alışkanlığı tamamen hazır gıdaya endeksli. bulaşık makinesi o yüzden anlamsız.

Dışarıdan yeme kültürü

japonya'da dışarıda yemek yeme kültürü çok yaygın. market reyonlarında, mikro dalgada ısıtıp yiyebileceğiniz bir sürü yiyecek var. bizim gibi evde yemek pişirmelerine gerek yok. evleri de o kadar küçük değil. 

ben 1 ay kaldım tokyo'da. gözlemlerim bunlar ama elbette evlerinde büyük bulaşık makinesi kullanan çok insan vardır. herhangi bir japonun evine gitmediğim için bilmiyorum. çok ama çok başka yaşıyorlar. adamlarla aramızda büyük fark var.

Japonya'da bulaşık makinesi kullanım istatistikleri

japonya'da bulaşık makinesi kullanım oranları ailelerde %26, tek yaşayan kişilerde %2. (kaynak)

tokyo'nun hane başına oranlarda %90 gibi bir yüksek oranda haftada 6,5 gün ortalama ile çamaşır yıkıyorlar. berlin'de bu oran %25. sıcak su yok çamaşır makinelerinde. bebek kıyafeti gibi kaka çiş temizliği için lavabo tıkaçları var. lavaboya su doldurulup içine atılıyormuş. ya da çamaşır makinesine üstten sıcak su fıskiye ile dolduruluyor. (kaynak)

kurutma makinesi sahip olanların ise %90'lık kısmı güneşte kurutmayı tercih ediyormuş. (kaynak)

japonlar için ev işleri, hayatlarının bir parçası. temizliği yük olarak görmüyorlar. makinelere devretmeye ihtiyaç duymuyorlar.

Uzak Doğu'da durum

sadece japonya değil, genel olarak uzak doğu'da, bulaşık makinesi tutmayan bir ürün. çin'de ve singapur'da yaşadım 6 sene. çok küçük, tezgah üstü makineler satılırdı ki onlar bile yaygın olarak kullanılan aletler değildi.

ancak şu doğru: bizdeki boy bulaşık makineleri, 2 kişilik aile için bile büyük aslında. eh malum, bizde hane halkı en az 3-4 olduğu için genelde, doğal olarak ürün gamı da ona göre.