John Travolta'nın, Katıldığı Beyaz Saray Davetinde Bir Elbiseye İsmini Vermesi

John Travolta ve Prenses Diana arasında geçen ve "Travolta Dress" isimli bir elbisenin doğmasına sebep olan hikaye oldukça tatlı.
John Travolta'nın, Katıldığı Beyaz Saray Davetinde Bir Elbiseye İsmini Vermesi


müzik ve sinema dünyasının ünlü ismi john travolta, bir elbiseye de adını vermiştir

elbette böyle yazınca anlamsız oluyor ama gerçekten de 'travolta dress' olarak adlandırılan bir elbise var.

9 kasım 1985 günü, beyaz saray'da, başkan ronald reagan ev sahipliğinde bir akşam yemeği düzenlenir. geceye john travolta, tom selleck ve clint eastwood gibi hollywood yıldızları da davetlidir ama onur konukları prens charles ve eşi diana'dır. diana, john travolta ile dans etmek istediğini nancy reagan'a iletmiş ve o da travolta'ya direktif vermiştir. salonda, travolta'nın 1977 yılı yapımı filmi 'saturday night fever'dan parça çalınmaya başladığında travolta, diana'yı dansa davet edecektir ve kararlaştırıldığı gibi de olur.

travolta ve prenses diana...


bu dansı takiben diana’nın giymiş olduğu gece mavisi kadife elbise 'travolta dress' olarak anılır...

bahsi geçen gecede diana aynı zamanda tom selleck, clint eastwood ve elbette başkan reagan'la da dans ediyor.

elbise prenses diana'nın isteği üzerine, ölümünden yalnızca 2 ay önce aids hastaları için çalışan yardım kuruluşlarına bağış amacıyla, bir açık artırmada 100.000 sterline satılır. alıcı, florida'lı iş kadını olan maureen dunkel iflas edince elbise bu sefer 2013 yılında, yine bir müzayedede bu sefer 240.000 sterline, ismi açıklanmayan bir ingiliz iş adamı tarafından eşine hediye edilmek üzere satın alınır. ve nihayet elbise 2019 yılındaki son müzayedede 'hrp'ye 264.000 sterline satılır. hrp (historical royal palaces) bağımsız bir vakıf olup, tapu kayıtlarında sahipsiz gözüken ingiliz kraliyet saraylarının bakımından sorumlu bir kuruluş.

elbise, aşağıdaki twitter linklerinde de görüleceği üzere özel ambalajında, dondurulmuş şekilde kensington sarayı'nda izolasyon odasında (isolation room) saklanmakta...

elbise artık kensington sarayı'nda


kaynak: independent.co.uk, hrp.org.uk, royalcentral.co.uk, wikipedia (çapraz çeviriler bana ait-türkçe kaynak kullanılmadı)

The Mask Filminin Kült Dans Sahnesinden Daha Önce Fark Etmediğimiz Klas Bir Detay

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?