Jojo's Bizarre Adventure, Part 1: Phantom Blood'da Olup Bitenlerin Özeti

Jojo's Bizarre Adventure animesine giriş niteliğindeki mini diziyi izlemekle uğraşmayıp sadece olayları öğrenmek istiyorsanız dev hizmet ayağınıza geldi.
Jojo's Bizarre Adventure, Part 1: Phantom Blood'da Olup Bitenlerin Özeti

jojo's bizarre adventure phantom blood... (bkz: jojo's bizarre adventure) animesinin part 1'i olan sezon. çok çok güzel bir sezondu. bir o kadar da sürprizler ile doluydu diyebilirim. seriyi daha önce hiç izlemeyenlerin eğer izlemeye başlayacaklarsa bu sezon ile başlamalarını tavsiye ederim.

Uyarı: Spoiler içerir.

jonothan joestar, her şeyin başlangıcına tanıklık eden adam. varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen jonathan joestar'ın hayatı dio brando isimli akranının evlerine evlatlık olarak gelmesiyle tepetaklak olur. çünkü jonathan'ın babası george joestar; geçirdiği bir fayton kazası neticesinde hayatlarını kurtardığını düşündüğü ancak daha sonra sadece kendilerini soymaya gelen bir hırsız olduğunu öğrendiği dario brando'ya bir söz vermiştir. onun çocuğuna destek olacaktır. dio brando varoş mahallelerde büyümüş ve babasından nefret eden bir çocuktur. içinde ise sürekli olarak güç arzu etme isteği vardır. joestar ailesinin evlatlığı olarak istediği servete ve güce sahip olacağına inancı tamdır. dio, jonathan'ın köpeği danny'nin yanarak ölmesine sebep olmuş, onun arkadaşları ile arasını bozarak yalnız kalmasına sebep olmuştur. jonathan tam ümitsizlik içindeyken erina pendleton isimli hanım hanımcık bir kıza gönlünü kaptırır. erina, çocukken zorbalanırken kendine yardıma giden jonathan joestar'ın düşürdüğü yaka mendilini ona getirir ve böylece ilişkileri başlar. beraber keyifli vakit geçiren ikilinin mutluluğu çok geçmeden dio brando tarafından bozulmaya çalışılır ve bir gün dio jonathan'ın sevgilisi erina'nın önünü keserek onu zorla dudağından öper. erina o kadar iğrenir ki ağzını yerdeki çamurlu suyla yıkar, dio brando ise ona tokat atar ve arkadaşları ile oradan uzaklaşır. erina bu duruma çok içerler. çünkü daha sevgilisi jonathan'ı dudağından öpmemiştir ve her yerde onu görünce kaçar.

bir şeylerin ters gittiğinden şüphelenen jonathan, dio'nun erina'yı öptüğünü öğrenir ve dio'yu dövmek için koşar adımlarla malikanelerine doğru gider. dio ile ilk tanıştıklarında jonathan boks müsabakasında dio'dan dayak yemiştir. dio her zamanki ukalalığı ile jonathan'ı döveceğini düşünerek o da jonathan'ı saldırır ancak dio jonathan'ın artık güçlendiğini yediği yumruklardan anlamış ve göz yaşları ile kalmıştır. belinin arkasında sakladığı bıçak ile jonathan'ına saldıracakken babaları george joestar gelmiş ve ikisini ayırmıştır.

aradan zaman geçmiş ve artık ikisi de üniversiteden mezun olmak üzeredir. dio hukuk üzerine tahsil görürken, jonathan ise arkeoloji üzerine tahsil görmektedir. beraber bir amerikan futbolu müsabakasını harika bir takım oyunuyla kazanmışlardır. jonathan (bkz: stone mask) üzerine tez yazmaktır. bu maske duvarda asılı dururken, dio ile dövüştükleri esnada üzerine kan gelmesiyle hareketlenmiştir, bu gizemi çözmenin peşindedir. jonathan'ın babası bu esnada hastalanır ve gittikçe kötüleşir. jonathan babasının zehirlendiğinden şüphelenir ve babasına ilaçlarını veren dio'nun ilaç örneğini dio'dan zorla alır ve araştırmak üzere yolculuğa çıkar. dio, ailenin faytoncusundan aldığı haberle jonathan'ın girdiği sokağı öğrenir ve kendisinin çok iyi bildiği bu varoş ve tehlikeli sokaklardan jonathan'ın sağ olarak çıkamayacağını düşünür ve sevinir. ancak jonathan'ın ailesini korumaya kararlıdır ve daha sonra ailesinin dostu olacak olan speedwagon ve iki serseri ile ölümüne bir dövüşe girer. yumruk ve tekmelerin konuştuğu kavgada jonathan'ın kendilerine bütün gücüyle vurmamasından etkilenen speedwagon, jonathan'ın sağ salim girdiği sokaktan çıkmasına yardımcı olur.

dio brando ise o evde yokken jonathan'ın taş maske ile ilgili çalışmalarını okuyup, taş maskenin yüze saplandığını keşfeder. ayrıca maskenin vampirleştirme sırrını da keşfeder. jonathan joestar eve dönmüştür ve dio ile yüzleşirler. dio'nun hareketlerinden şüphelenen speedwagon hemen jonathan'ı uyarır ancak dio teslim olacakmış gibi yapıp sakladığı bıçağı jonathan'a saplamaya çalışır ancak babası george joestar kendisini öne atarak bıçaklanır. dio'yu tutuklamaya gelen polisler dio'nun üzerine mermi yağdırsa da dio maskeyi yüzüne takar ve pencereden atlar. uzun süre yerde hareketsiz olarak yattıktan sonra ortadan kaybolur. dio ile malikanede ölümüne bir dövüş yapan jonathan'ın dio'nun öldüğünü ummaktadır ancak wang chan isimli müridi tarafından dio brando kurtarılmıştır. dio artık insanlardan üstün özelliklere sahip vampirdir.

jonathan joestar, antonio zeppeli isimli (bkz: stone mask)'ın tehlikelerinden haberdar bir (bkz: hamon) ustası tarafından kısa süreli bir eğitime alınır ve speedwagon ile beraber dio'yu tamamen yok etmek üzere peşine düşerler. dio ile yüzleşme gerçekleşir ve dio yine kurtulmayı başarır. ancak sadece kafadan ibarettir ve bedene ihtiyaç duymaktadır. şeytani yardımcısı wang chan onu jonathan ve erina çiftinin amerika'ya gideceği gemiye bir sandık içinde yerleştirmiştir. jonathan dio tarafından ağır yaralanır ancak eşi erina'ya gemideki annesi ölmüş bebeği alarak kaçmasını söyler. gemi patlar ve hem jonathan joestar hem de dio brando* ölür.

gemiden kurtulan kız bebek ile erina'nın doğurduğu erkek çocuk büyüyünce evlenir. bir erkek çocukları olur. adı (bkz: joseph joestar)'dır. büyükanne erina pendleton joseph'i hamon ustası olduğundan ve annesi ile ilgili gerçeklerden uzak tutmak istese de kadar ağlarını örer. ikinci dünya savaşı vardır ve naziler taş sütünların içinde insansı varlıkları keşfederler. daha önce gördükleri (bkz: stone mask)'da o sütünlarda bolca mevcuttur. josep joestar yine kendine destek olacak dostlar bularak; antonio zeppeli'nin torunu caesar zeppelli, lisa lisa, çılgın nazi askeri rudol von stroheim, speedwagon gibi isimlerin yardımıyla sütünlardaki yarı tanrı varlıklar olan santviento, esidisi, wamuu ve kars'ı alt etmiştir.