Justin Bieber'ın Yakalanıp Yüz Felci Olduğu Hastalık: Ramsay Hunt Sendromu

Justin Bieber'ın bir videoyla yakalandığını açıkladığı Ramsay Hunt sendromu nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?
Justin Bieber'ın Yakalanıp Yüz Felci Olduğu Hastalık: Ramsay Hunt Sendromu


Ramsay Hunt sendromu nedir?

suçiçeğine yol açan virüsün neden olduğu klinik bir durumdur ramsay hunt sendromu. (herpes zoster oticus) suçiçeği geçtikten sonra virüs vücutta canlı kalır ve yıllar sonra tekrar aktive olabilir. 

7 numaralı kraniyal sinirde (facial nerve) nöropati yapar, sinir trasesi boyunca ağrılı döküntü gelişir. bazen yüz felci ve işitme kaybı gelişebilir.

öngörülebilir ve önlenebilir bir durum değildir genelde. tedavisinde steroid kullanılır (bazı antiviral tedaviler de eklenebilir), yüz kaslarında güçsüzlük ve işitme kaybı gelişmesini önlemek için.

Justin Bieber'ın konu hakkındaki açıklaması

Ramsay Hunt sendromuna yakalanan bir Ekşi Sözlük yazarının hastalık süreci

bir pazar günü kulağımda gelişen bir ağrıyla kendini göstermeye başladı bu sendrom. sosyal platformlarda hakkında pek bilgi olmadığı için bilgilendirme amacıyla sürecimi paylaşmak istedim.

dediğim gibi, pazar günü başlayan bir ağrı ile kendini gösterdi ama sürekli bir ağrı değildi ara ara kulağa vuran on - on beş dakikalık ağrılar. 

pazartesi günü ağrı süreleri yarım saate çıktı ve gece boyu devam ediyordu. salı günü ağrıyla beraber gelen baş dönmeleri eşlik etmeye başladı. 

çarşamba günü şikayetlerim için kbb doktoruna göründüm, üst solunum yolu enfeksiyonu ve faranjit teşhisi koyularak nurofen - parol yazıldı.

perşembe günü ağrılar artık çok şiddetliydi. kafamı ayakta tutamıyordum düşüp bayılacakmışım gibi geliyordu. hemen acile gittim, üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olduğunu tekrarladılar ve antibiyotik yazıp yolladılar.

cuma günü kulağımda bir şişlik, kabartı oluşmaya başladı. kulağıma dokunamıyordum bile ağrısından. ayrıca kulağımda uçuk benzeri yapılar oluşmaya başlamıştı. bu arada belirtmedim ama ağrılar başladığından beri kulağımda tıkanıklık ve duyma kaybı vardı. şişlik ile beraber duyma kaybı iyice artmıştı.

c.tesi günü gece 3:50 gibi başlayan çok şiddetli bir ağrıyla uyandım ki ben hayatımda hiç bu kadar canımın yandığını hatırlamıyorum. kelimelere dökemeyeceğim bir ağrı. bu ağrıyla beraber iki buçuk saate yakın ağladım ve acı bir nebze olsun dinince uyuyabildim. sabah uyandığımda çene tarafımda bir kayma vardı ama çok hafif bir kayma. şişliktendir deyip önemsemedim. bu ara da kulağımdaki ağrıyı söylememe gerek yok, ağrı artık rutindi. öğleden sonra 4 civarı sağ göz kapağımı kapatamadığımı fark ettim ve hemen acile başvurdum. bana acilde kulak enfeksiyonuna bağlı yüz felci geçirdiğimi söylediler. 3 saat acilde kaldıktan sonra bir nörologa görünmemi belirttiler. kortizon tedavisine başladım.

pazartesi günü olunca kulağımdaki geçmeyen illet ağrı ve yüz felciyle beraber doktora gittim. bu arada kulağımdaki uçuk benzeri yapılar zonaya dönüşmüştü, kabuk bağlıyor gibiydi. nörologa göründüm ve nörolog, kulağıma bakınca beni acilen kbb'ye yönlendirdi. kbb doktoru kulağıma bakar bakmaz hastaneye yatırılmam gerektiğini söyledi. ve ramsay hunt sendromu teşhisi koyuldu.

bugün hastanede 4. günüm. enfeksiyon tedavisi ve yüz felci için kortizon tedavisine devam ediliyor. çok şükür ki artık o illet kulak ağrım yok, bitti. hala başım dönüyor ama eski şiddetinde değil. yüz felcimde bir iyileşme yok gibi şu an ama hemen iyileşmesini beklememeliymişim, uzun sürecek gibi ama geçici bir dönem. umarım bunu atlatacağım.

çok zor bir süreç, çok zor. hem bedenen, hem de mental açıdan. erken teşhis önemli. ben geç kaldığımı düşünüyorum. daha doğrusu, doktorların fark edemediğini düşünüyorum. eğer benzer şikayetleriniz varsa geç kalmayın, önleminizi alın.