Kadınlar Gerçekten Fit Erkek Yerine Tombul Erkekleri mi Daha Çok Tercih Eder?

Kadın ve erkeklerin ilişki algılarına dair yardımcı olabilecek bir yazı.
Kadınlar Gerçekten Fit Erkek Yerine Tombul Erkekleri mi Daha Çok Tercih Eder?

hatunların fit erkek yerine tombul erkek tercihi... tabii ki ama "sağlayıcı" olarak. bunu mu istiyorsunuz? istemiyorsanız okumaya devam:

kadınlar üremek için fit; sağlayıcılık için tombul erkeği tercih eder. çünkü fit, hafif kaslı erkek maskülen bir çizgidedir. ilgili bilimsel çalışmaya şuradan da ulaşılabilir. buna hipergami başlığında temel olarak alfa döller(kısa dönem, üreme), beta öder (uzun dönem, sağlayıcı) diyoruz. demek ki önceliğimiz neymiş? bahanelere son verip, yağlardan kurtulmak!

kadınların yumurtlama dönemi öncesi bu erkekleri daha çekici bulurken, sonrasında korunma, şefkat gibi sağlayıcı özellikler ve düşük testosteron etkisi gösteren toplu erkekleri tercih eder. hipergami ise tam bu 2 ucun ortasındaki ideal erkeği seçme üstünde kuruludur. çünkü bir uç kadına yatırım yapmaz, diğer uç ise kadında doğal çekim oluşturmaz. (ref)

alfa yatırım yapmadan kısa sürede kadınla cinsel etkileşime girer fakat beta bunun için kaynaklarını feda etmelidir. işin temel sırrı "testosteron" oranıdır. yalnız ilgili makale bir şeyin daha altını çiziyor, "aşırı maskülen kaslı" erkeği kadınlar daha az tercih ediyor. şunu hep söylerim erkeğin makyajı üst vücudu ve bel-kalça oranıdır. üstteki çalışma sadece görsel nitelik üstünden yapılsa da psiko-sosyal varlıklar olduğumuz için toplamda zihinsel ve davranış odaklı kısmı da atlamamak gerekiyor. sonuçta buradaki erkeklerin örneğin bir barda tanımadığınız kadına davranışlarınız da önemli. insan faktörünün girmesiyle karşı tarafı ne kadar etkileyebileceğiniz değişir.

örneğin 80'lerin rock yıldızları neden birçok kadınla birlikte oluyordu? mesele sadece yüksek statüleri değil, sinyalleme yapan görsel nitelikleriydi, ne kadar renkli giyinseler de saçları uzun olsa da net bir şey vardı "fit ve kaslı" yapıya sahiptiler. bildiğiniz yüzücü vücudu vardı hepsinde. üstteki makalede olduğu gibi "aşırı maskülen" değillerdi, maskülen ve statü sahibilerdi. çünkü grup koçları, menajerleri kadınların ilgisini serserilik, umursamazlık yanında fit vücutların çektiğini biliyordu. hepsi kendi vücutlarına yatırım yaparak güçleniyordu. bu olmasaydı, başarılı olamazlardı. bunu uzun süre sahne alan biri olarak gözlemlediğim konular ayrıca.

alttaki maskülen sinyallemelere dikkat: kollar açık, göğüs açık, maskülen duruş

skid row - monkey business

megadeth - holy wars

yine 2000'lerin popüler glam gruplarından steel panther'e bakın

elemanlar 40+ fakat konser sonrası kadınların sıraya girdiğini biliyoruz. "alfa döller!" sinyallemelere dikkat, konser boyunca memelerini açan mı istersin, külot atan mı istersin?

steel panther live 2015

gidip rock star olun demiyorum, bu dönemde olamazsınız ama...

1) fit olun, yani kaslı maskülen yüzücü vücuduna ulaşmaya çalışın! 

2) maskülen davranışlar sergileyin.

3) statüye sahip olun!

çünkü kadın ve erkeklerin fiziksel ve zihinsel beğenileri asırlardır aynı kaldı. kadın asırlardır maskülen nitelikle fiziksel olarak çekici bulduğu ve ona kaynak sağlayabilecek üst erkeği seçmeye odaklıdır.


kadın seçer, erkek performans gösterir. hipergami bir sosyal öğrenilmişlik değildir. doğada da neredeyse istisnasız şekilde böyledir. burada anlattık:


kadınların fiziksel tercihleri hipergami sonucunda evrenseldir

kadının hedefi kendinden üst seviye erkeği seçmektir. örneğin erkekler tombul, kısa, uzun sevebilir, parası olmayan kadınla birlikte olabilir fakat kadın stabildir ve belli bir standardı vardır. örneğin yunan heykeli binlerce yıldır değişmemiş kadın beğeni standardıdır. bu erkekler genetik materyalini direkt sergilediği için kadında kısa sureli stratejileri için doğal arzu oluşturur. yani alfa döller kısmını aktif eder. tabiiki erkek maskülen görüntü sinyallemesi altında feminen bir karakter gösterirse o kadını kaçıracaktır, yani flört de önemlidir. hiçbir kadın yanıp bitse de erkeğin "psikolojisinin" de sağlam olduğunu görmeden onunla birlikte olmaz. 

tabii ki doğal arzu sadece görsellikle sınırlandırılamaz

kadınların fiziksel seçimleri oldukça idealist, hatta insan üstüdür. bu yüzden çoğu kadının çevresinde gördüğü "normal" erkeklerin fiziğini subjetkif değerlendirdiğini görürsünüz ve tip tek belirleyici kriter olmaktan çıkar. bu tipin ne temsil ettiği de önemlidir, bu yüzden fiziği müthiş olmasa da kadınlar konusunda başarılı erkekler görebilirsiniz, yine de tavsiyem fiziğinize özen göstermenizdir. maskülenliği arttırmanın yolu bir tarafa ağırlık vermek değil fiziksel ve zihinsel gelişimi birlikte sağlamaktan geçer. her 2si de maskülenliğinizi sinyaller. ilgili ekşi-şeyler yazım:


kadınlar görsel konularda eğer en üstte değilseniz subjektiftir

bir kadının 7/10 verdiği erkeğe diğer kadın 5/10 verebilir. bir erkekse kadının fizikselliğini objektif puanlar. örneğin kadınların söylediği "kadın vücudunu izlediğiniz pornolardaki gibi sanıyorsunuz, çok cahilsiniz!?!!" tipik bir kadın suçlama tekniğidir. kendi içgüdüsel olarak böyle hissettiği için erkeğe yansıtır. oysaki erkeğin öyle bir beklentisi yoktur, erkek hipergamik değildir. yine de kadınların fiziksel seçimlerdeki subjektifliğini anlayamayanlar altta onbinlerce kişi üstünden yapılmış istatistiksel çalışmaya göz atabilir.


örneğin 1800'lü yıllarda tombul kadınlar daha seksiydi, şimdi ise 0 bedenler daha seksi... erkek sıfır beden mankenlere de ilgi duyar ama chubby, bbw kategorisinde de gezer, hatta 70 yaşında onlyfans hesabı olan kadınlara üye olan erkekler mevcut. şaka mı? alın bakın.

özetle hipergami denklemini iyi anlar, erkek ve kadının seksüel tercihlerini kavrarsanız, ilişkilerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.