Kafaları Karıştırabilen Netflix Dizisi 1899'da Gelişen Olayların Kronolojik Sıralaması

1899'daki olaylardan hiçbir şey anlamadınız mı? Kurgu karışık mı geldi? İşte her şeyi açık eden bir özet.
Kafaları Karıştırabilen Netflix Dizisi 1899'da Gelişen Olayların Kronolojik Sıralaması

1899'un ilk sezonunu izledim, diziyle ilgili birkaç youtube videosu izledim ve olaylar kafamda çoğunlukla oturdu. ilk sezonda verildiği kadarıyla kronolojik olarak olayları açıklayalım. yalnız önceden uyarayım. yanıldığım, yanlış yorumladığım falan yerler olabilir, sonra bana kızmayın. bunlar benim olduğunu düşündüğüm şekliyle olaylar.

Uyarı: Bu noktadan sonrası spoiler içerir.

- 2090'lı yıllarda dünya muhtemelen yaşanmaz halde ve insanlar uzay gemilerine atlayıp yaşanacak başka gezegenlere gidiyor. yolculuk uzun sürdüğünden yolcular kendilerini simülasyonlara bağlayıp yolculuğun sonuna kadar simülasyonlarda güzel güzel takılıyor.

- maura olarak bildiğimiz kadın yakın bir zamanda oğlu elliot'i kaybetmiş. ama bir şekilde onun bilincini simülasyona aktarabilmiş ve kocasıyla beraber kurduğu simülasyonda oğluyla beraber yaşıyor. oğlunun ölümünü unutmak ve oğluyla mutlu olmak için maura kendisine geçmişi unutturmuş. simülasyon dünyasını gerçek dünya sanıyor yani.

- bu arada elliot'in ölü olduğunu kesin olarak kanıtlayan bir şey paylaşayım. simülasyonda elliot'ın oyuncaklarla dolu renkli odasına mezardan giriliyor. o, elliot'in gerçek dünyadaki mezarı.


- ilk kurulan simülasyonda muhtemelen gemi falan yok. her yolcunun yaşayabileceği birbirine tünellerle bağlı olan farklı bölgeler var. diğer yolcuların yanı sıra maura'nın abisi ve babası da simülasyonda mutlu mutlu takılıyor.

- derken nasıl olduğunu muhtemelen ikinci sezonda öğreneceğimiz bir şekilde maura'nın abisi simülasyondan çıkıp uzay gemisinde uyanıyor ve simülasyon programını ele geçiriyor. adam psikopat olduğundan yolcuların çoğuna simülasyonda olduklarını unutturup onları 8 günde bir tekrar eden gemi yolculuğuna hapsediyor. daha önce yaşamakta oldukları yerleri kullanarak her birine trajik arka plan hikayeleri yazıyor. yalnız bir şekilde babası gemi simülasyonuna dahil olmuyor ve her şeyin farkında olarak simülasyondan kaçma planları yapmaya başlıyor.

- simülasyondan uyanmanın yolu maura'nın üzerinde taşıdığı anahtar ve oğlu elliot'a verdiği piramit şeklindeki oyuncak. kadın hatırlamasa da böyle bir fail-safe kurmuş yani; işler boka sararsa oğlumun oyuncağı ve benim anahtarımı kullanırız demiş. ha gemi simülasyonunun başında o anahtar nasıl mektuptan çıkıyor peki? herhalde abinin kurduğu ve maura'ya yüklediği sahte anıların bir parçası o olay. maura'nın babası tarafından hapsedilmesi, odaya kapatılması falan hep sahte anılar. o anıların dayandığı asıl olay ise elliot ölmeden önce elliot'ın bilincini simülasyona transfer etme çabasında olan daniel ve maura'nın çabaları.


- baba, piramit ve anahtarı ele geçirip simülasyondan uyanmaya çalışıyor. adamın tek amacı bu. bu amaçla gemideki ikinci kaptana da gerçeği hatırlatmış ve kendi yanına çekmiş. onla üçgenlerden oluşan bir mors alfabesiyle haberleşiyorlar. ayrıca ona çalışan başka yolcu veya yapay zekalar da var. ya abi babasına bu ayrıcalıklar tanımış ya da baba bir şekilde kodları değiştirip kendine ekstra yetki vermiş.

- başlangıçta daniel ve elliot da gemideki yolculardan. gemi simülasyonu başladıktan muhtemelen birkaç gün sonra daniel bir şekilde gerçeği hatırlayp maura'yı uyandırmaya çalışıyor ama başarısız oluyor. her döngüde bu tekrarlanıyor, daniel gerçeği hatırlıyor, elliot'ı yanına alıyor, maura'yı nasıl uyandıracağını bulmaya çalışıyor, öğreniyor ancak simülasyon sıfırlanıyor. simülasyon her sıfırlandığında daniel da her şeyi unutup baştan başlıyor. döngülerin birinde daniel hafızasının sıfırlanması engellemek için elliot ile birlikte prometheus'a saklanmayı akıl ediyor ve bingo! simülasyon sıfırlansa da o prometheus'ta kaldığı için hafızası sıfırlanmıyor. böylece her döngüye biraz daha bir şeyler öğrenmiş olarak başlıyor. (dark spoiler'ı: bu, dark'taki claudia'nın hikayesinin neredeyse aynısı.)

- bizim izlediğimiz döngüde de daniel artık ana bilgisayarı hack'lemeyi, simülasyondaki bugları kullanmayı falan öğrenmiş. bu buglar hakikaten bildiğimiz böcek (bug) şeklinde simülasyonda, kapıları falan açıyor.

- sonuç olarak olaylar gerçekleşiyor, daniel ilk sezonun sonunda başarılı oluyor ve maura'yı uyandırıyor. gelecek sezonda maura abisini dövecek herhalde.

eyyorlamam bu kadar. dediğim gibi atladığım, farklı yorumladığım şeyler vardır kesin ama genel hatlarıyla hikaye bu.