Kahve Telvesini Atmayıp Değerlendirebileceğiniz Farklı Kullanım Alanları

Kahve telvesi ile ne yapılır? Filtre kahve veya Türk kahvesinin telvesiyle pek çok farklı şey yapabilirsiniz.
Kahve Telvesini Atmayıp Değerlendirebileceğiniz Farklı Kullanım Alanları

kahve severlerin tükettikleri kahveden sonra, kahve telvesi atıklarının da işe yaradığı alanlar var. herkes içtiği kahvenin (türk kahvesi ya da filtre kahve) telvesini mutlaka çöpe atıyor. ama bunları atmadan da değerlendirebiliyoruz aslında. nasıl mı?

toprak gübreleme

kahve telveleri, toprağa organik madde eklemek için kullanılabilir. bahçenizde veya saksı bitkilerinizde toprağa karıştırarak bitkilerinizin beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz. telveler, toprağı havalandırabilir ve su tutma kapasitesini artırabilir.

kompost yapımı

kahve telveleri, evde kompost yaparken kullanılabilir. diğer organik atıklarla birlikte kompost kutunuzda biriktirerek zengin ve besleyici bir kompost elde edebilirsiniz. bu kompostu bahçenizde veya bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

temizlik malzemesi olarak kullanma

kahve telveleri, yağlı yüzeyleri temizlemek için kullanılabilir. tava veya tencere gibi yağlı yüzeyleri ovarken kahve telvelerini bir miktar su ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

koku giderici

kahve telveleri, buzdolabı, ayakkabı dolabı veya diğer kapalı alanlarda kötü kokuları absorbe etmek için kullanılabilir. kurumuş kahve telvelerini bir torba veya kaba koyarak kokuların emilmesine yardımcı olabilirsiniz.

sabun yapımında kullanma

kahve telveleri, doğal sabun yapımında kullanılabilir. sabun yaparken kahve telvelerini ekleyerek peeling etkisi elde edebilirsiniz.

güzellik bakım

kahve telveleri, cilt peeling'i yapmak için kullanılabilir. biraz hindistancevizi yağı veya yoğurt ile karıştırarak cildinizi nazikçe ovabilir ve ölü derilerden arındırabilirsiniz.

mum yapımında kullanma

kahve telveleri, ev yapımı mumların içine eklenerek dekoratif bir dokunuş ve hafif bir kahve kokusu sağlayabilir.

kağıt boyama veya sanat projelerinde kullanma

kurumuş kahve telveleri, kağıt üzerine uygulanarak estetik bir dokuya ve doğal bir renge sahip sanat projeleri oluşturabilir.

doğal renklendirici

kahve telveleri, kumaş veya kağıt boyamak için doğal bir renklendirici olarak kullanılabilir. sıcak su ile karıştırarak elde ettiğiniz sıvıyı kullanabilirsiniz.

odadaki nemi dengeleme

kurumuş kahve telveleri, odadaki nemi dengelemek ve kötü kokuları absorbe etmek için kullanılabilir. bir kase içinde veya torbalarda odanın farklı köşelerine yerleştirebilirsiniz.

tarım pestisit

bazı bitkilerin zararlıları uzak tutmada kahve telveleri kullanılabilir. özellikle karıncaların bitkilerinize zarar vermesini önlemek için kullanılabilir.

kaynak / kaynak / kaynak