Kimilerince Dünyanın Üzerinde Cenneti Yaşadığınız Hawaii Adası: Maui

ABD'nin Hawaii eyaletinin adalarından biri olan ve gidenler tarafından Dünya üzerindeki cennet şeklinde tanımlanan bu bölgeyi bir tanıyalım.
Kimilerince Dünyanın Üzerinde Cenneti Yaşadığınız Hawaii Adası: Maui
iStock

Önceden bilinmesi gerekenler

adada kalınacak yerler ile gezilecek yerler arasında ciddi uzaklık var. kalınacak iyi otellerin çoğu adanın batı/güney batısında kaanapalı denen bölgede bulunurken, doğa aşıkları için gezilecek en güzel yer, doğu/kuzey doğu tarafındaki road to hana bölgesindedir.

hawaii'de görülen mikro iklimler maui'de de fazlasıyla görülür - 50 metre uzaklıktaki iki yerden birinde güneş varken diğerinde bardaktan boşalırcasına yağmur yağabilir.

genel olarak çok gelişmemiş bir ada, özellikle biraz daha doğal bir yer arayanlar için uygun bir yer. ulaşım için araba şart, çok pahalı değil, doğal güzelliğine hayran kalacağınız bir yer.
gidenler big beach'e (makena beach) uğramadan gelmesin.

burada hava neredeyse her zaman güzel. denizi de çoğunlukla sakin ve ılıkmış. zaten mevsimine göre adanın bir tarafında deniz (okyanus) dalgalı, diğer tarafında sakin oluyormuş. internetten hava tahminlerine baktığınızda havanın yağmurlu olduğunu düşünüp aldanmayın. adanın bir bölümü yağmur ormanları ile kaplı olduğundan, hava tahminleri yağmur gösterebiliyor her zaman. lakin gideceğiniz küçük kasabanın hava tahminlerine bakarsanız daha güvenilir (ve de güneşli) tahminlere ulaşabilirsiniz. ama haleakala'ya tırmanmaya kalkarsanız, tepede soğuk ve yağmurlu bir hava ile karşılaşabilirsiniz.

Adada yer alan bölgeler

halaekala dağına çıkmak: eğer hava koşulları iyiyse, bu aktivite için tura katılmanıza gerek yok. tursuz ziyaret edecekseniz nitekim, milli parkın websitesinden araba girişi için bilet almanıza gerekiyor önceden. (aynı gün/kapıda bilet satılmıyor) dağa çıkarken ışıklandırma yok ama arabanın farıyla rahatlıkla çıkılabilir. zaten çok araba var yukarı çıkan.

çok kalabalık bu arada. güzel yer kapmak için sabaha karşı 4.30 gibi yerinizi almış olmanız gerekiyor. güneşin doğuşunu izlemek icin en üst zirveye çıkmanıza gerek yok. “visitor center” in bulunduğu ikinci zirve resimler için daha uygun. çünkü bulutlar güneşin hemen altına hizalanıyor... son olarak, geri dönmeden önce 30 dk bekleyebilirsiniz. böylelikle, dağı bisikletle inmek isteyen kalabalık kafileler yol almış oluyor.

road to hana: organize tur almanızı öneririm. iyi sürücü bile olsanız, unutmayın ki tek yön olan birçok dar patika var. birçoğu uçurum kenarında. yolu bilen bir sürücü ile gittiğimiz icin kendimizi güvende hissettik. wailua şelalesinde mutlaka yüzün, ne akrep var, ne yosun – su çok güzel.


black sand beach:
suyu ipek gibi.

bu arada road to hana yolu epey virajlı olduğundan, araba tutuyorsa yanınızda ilaç götürmeniz tavsiye edilir.

otel seçimi: çoğu otel wailea bölgesinde. bütün aktivitelerin başlangıç yeri ise lahaina bölgesi. biz wailea'da kaldığımız halde her gün lahaina'ya gitmek zorunda kaldık.

kanapaal plajı: lahaina'da kalın, kalmayın… mutlaka kanapaali beach'e uğrayın.

luau: hawaii folklor geceleri... türkiye'de nasıl dansözlü, kebaplı, çiftetellili, darbukalı geceler düzenleniyorsa turistler icin, burada da luau dedikleri yemekleri var. mutlaka katılmanızı öneririm, çok eğlenceli. en iyi 2 seçenek “feast at lele” ve “old lahaina luau”. feast at lele butun polinezya'dan danslar sunuyor. (tahiti, samoa vs.) diğeri ise hawaii odaklı. feast at lele'den cok memnun kaldık.

Överek bitirelim

maui, dünyanın en güzel yeri dense kesinlikle iddialı olmayacak hawaii adalarından biri. uçakla ada sınırlarına girişle başlar büyülemeye insanı, sonra havaalanından çıkarsın ve inanılmaz tatlı bi esinti ve mis okyanus kokusu sana hoşgeldin der. başlarsın adayı keşfe, döndüğün her virajda seni “yok artık, burası dünya olamaz” dedirten görüntüler karşılar. başlarsın fotoğrafını çekmeye ama bir yerden sonra o güzelliği yansıtamadığı için fotoğraf işini bırakır ve tamamen gözlerinle yaşamaya başlarsın her anı.


kanapaali, wahikuli, lahaina, wailükü, kihei, hana derken şoklardan şoklara girersin. ama özellikle road to hana kısmında gözleri dahi kırpmamak gerekir. sanki bir an gözleri kapatırsan bir şelaleyi ya da yeşilin daha önce dünyanın herhangi bir yerinde görmediğin bir tonunu kaçıracakmışsın gibi gelir. kesinlikle otelde kalınmamalı. kiralayın büyük bir van, gezin tozun ve uykunuzun geldiği yerde arabada uyuyun. özellikle okyanus kıyısı tercih edin uyumak için. güneş doğmadan uyandığınızda ufukta beliren renklere nutkunuz tutulacak!

maui, seni çok özleyeceğim...