Kişinin Hem Kadınsı Hem Erkeksi Biyolojik Özelliklere Sahip Olması Durumu: İnterseks

LGBTİ'nin İ'si İnterseks tam olarak nedir, ne değildir?
Kişinin Hem Kadınsı Hem Erkeksi Biyolojik Özelliklere Sahip Olması Durumu: İnterseks

kısaca interseks; hem kadınsı, hem de erkeksi cinsiyet özelliklerine sahip insanların durumunu belirtmek için kullanılan bir terim. sanılanın aksine, interseks için iki cinsiyete sahip kişiler demek doğru bir tanım değil. 

interseks, şemsiye bir terimdir. interseks çeşitlilikleri birden fazladır. iki çeşit cinsel organa sahip olan bireyler de vardır. sadece penisi olup regl olan da, xy kromozoma sahip sadece vajene sahip olan da. bu vajina tam gelişmiş olabilir, yarı gelişmiş olabilir. klitorisin şekli ya da penisin şekli 'normal' kabul ettiklerinizden farklı olabilir. 


interseks olan kişi görünüşüne de yansıyabilir iki cinsiyetten birine tamamen uygun da olabilir. çeşit de çeşit yani. bu çeşitlilik bazı kişilerin sandığı gibi a'dan, b'den geldiği için a&b yapmaz sizi. biyolojik cinsiyetle alakalı bir meseledir interseks. 

yani demek istediğim şu: kendinizi illa ki interseks tanımlamak da zorunda değilsiniz. ben bir kadınım diyorsanız, siz bir kadınsızdır. ben bir erkeğim diyorsanız, siz bir erkeksinizdir. interseks ,biyolojik cinsiyetle alakalı bir kavramdır. sosyal cinsiyetiniz tamamen size bağlıdır. tıpkı bir erkeğin kendini kadın olarak tanımlaması vs. gibi.  

6 çocuğu olduktan sonra, ergenliğinden 40 sene sonra çift cinsiyetli olduğunu öğrenip kadın olan bir adam bile mevcutmuş. yani öyle net çizgiler yok. illa ‘dışarı’ yansımış olmak zorunda da değil. yine bir örnek; kadın genlerine ve üreme organına sahip olmasına rağmen tamamen erkek gibi gözüken ya da erkeksi tavırlar sergileyen, iki cinsiyet arasında sıkışmış çoğu insanın da bu kategoriye dahil edilebileceği söylenirken; küçük penis veya büyük vajinaya sahip olanların bile bu kategoriye alınabileceği söyleniyor. tabii hem bu şekilde olup, hem de kişinin kendinde bir şeylerin farklı olduğunu hissetmesi gerek. örneğin; vajinası normalden büyük olan bir kadının aynı zamanda erkeksi davranması, giyinmesi, kendi hemcinsine ilgi duyması gibi etkenler varsa yine interseks bir bireyden bahsedilebilir deniliyor.


zaten yapılan araştırmalara göre interseks bireylerin % 52’si heteroseksüel (“normal” olarak algılanan karşı cins’i sevme durumu) değilmiş. ki düşününce hiç de absürt gelmiyor. kişi her iki cins özelliğini de taşıdığından kendi cinsine ilgi duyan (lezbiyen/geyler) ya da her iki cinse ilgi duyan (biseksüel/panseksüel, vs.) yönelimler mevcut olabiliyormuş. %52 hiç küçümsenebilecek bir rakam değil.

ayrıca konuyla ilgili merak edenler için bazı linkler: bkzbkzvideobkzbkzvideo ing