Kızıldeniz'de Ticaret Gemilerine Saldırılarla Gündeme Gelen Husiler Kimdir?

Son günlerde dünya siyasetinin gündemi Husilerin Kızıldeniz'de ticaret gemilerine yaptıkları saldırılar. Peki kimdir bu Husiler?
Kızıldeniz'de Ticaret Gemilerine Saldırılarla Gündeme Gelen Husiler Kimdir?


Husiler kimdir?

husiler, yemen'de faaliyet gösteren zeydi bir grup. kendilerini ensarullah, yani "allah'ın yardımcıları/destekçileri" olarak adlandırmaktadırlar. bayraklarında da yazan sloganları "allah büyüktür, israil'e ölüm, amerika'ya ölüm, yahudilere lanet, islam'a zafer"dir.

grup, adını kurucusu hüseyin bedreddin el-husi'den almaktadır. grup, 90'lı yılların başında yemen’in kuzeyinde, suudi arabistan sınırının hemen yanı başındaki saada bölgesinde, kültürel ve dini faaliyet odaklı küçük bir grup olarak kuruldu. amaçları ülkedeki suudi arabistan ve abd etkisine karşı zeydi inançlarını ve yemen'in egemenliğini savunmaktı.

grubun lideri hüseyin el-husi yemen cumhurbaşkanı ali abdullah salih'i yolsuzluğun yanı sıra suud ve amerikan iş birlikçiliğiye suçlamaya başlayınca 2004 yılının başlarında yemen yönetimi husilere karşı cephe aldı ve bu durum husi isyanı'nın başlamasına sebep oldu. 10 eylül 2004'te hüseyin el-husi yemen güçleri tarafından öldürülünce erkek kardeşi abdülmelik bedreddin el-husi örgütün başına geçti.

2011'de yemen devrimi'nin başlaması ve ali abdullah salih'in devrilmesi sayesinde husiler kuzey yemen'i büyük oranda ele geçirmeye başladılar. eylül 2014'te yemen'in başkenti sana'a'yı ele geçirerek yemen iç savaşı'nı başlattılar. 2016'da kurdukları yüksek siyasi konsey ile ülke yönetiminin asıl sahibi olduklarını iddia etmektedirler.

wikipedia.org/wiki/husiler
wikipedia.org/wiki/houthi_movement

Son haftalarda yaşanan olay nedir?

15 aralık'tan beri düzenli olarak kızıldeniz'den geçen bütün yük gemilerine saldırıyor husiler. (euronews)

sayelerinde süveyş kanalı'nı kullanan gemilerin hepsi afrika kıtasını dolanmak zorunda kaldı, nakliye fiyatları neredeyse üç katına çıktı ve bütün tedarik zincirlerinde 3-4 hafta arası gecikmeler yaşandı. çin'den avrupa'ya gidecek bütün gemiler rotalarını değiştiriyor.

şu anda buna sevinen enayiler bu olayı petrol fiyatlarının artması, ürünlere zam, enflasyon olarak yaşayacak. özetle çin'den ürün geliyorsa, hammadde veya bitmiş ürün fark etmez zam bekleyin. önümüzdeki aylarda da konteyner, ekipman ve geri dönen konteynerlerin gecikmesi nedeniyle bir sürü sıkıntı yaşanacak, covid zamanlarındaki gibi fiyat artışları söz konusu.

bilmeyenler için, süveyş kanalı'nı geçen çoğu gemi israil ashdod limanına uğrar, bu arada filistin'e gitmek isteyen gemiler de bu limana yük boşaltıyor, yani buraya giden gemilere ateş açarak filistin'e gidecek gemileri de engelliyorlar.

buyurun maersk'in konuyla ilgili resmi açıklamaları.