Kol Saati Almayı Düşünenler İçin Karakterinize En İyi Uyacak Markaların Bir Listesi

Kol saati alacaklara tavsiyeler nelerdir? Esprili bir dille, markaların karakteri gözetilerek yapılan bu kol saati-kişilik eşleşmesi size bir fikir verebilir.

seiko

günlük kullanım saati. eskimeyen tasarımları vardır, fazla uzatmaya gerek yoktur. uzatmak gerekiyorsa eğer sizi şu başlığa alalım; grand seiko.

citizen

japon klasiğidir, bunu kullanan kadınlar genelde evlendiklerinde düğün hediyesi olarak almışlardır, kullanan erkeklerin ise arabası toyota corolla'dır.

swatch

günlük kullanım saatinin isviçre menşeilisi. günlükten çok kullan at saatlerdir gözümde, ikinci el değeri yok gibi bir şeydir.

casio

saatimi çıkarmam asla, pili uzun süre gitsin, çizilmesin, tek fonksiyonu saat ve tarihi göstermek olmasın saati. özellikle g-shock serisi.

certina

kaliteli isviçre saati alayım, fiyatı bir nebze uygun olsun fakat günlük kullanmaya da kıyamayayım saati. istediğiniz özellikleri tek bir saatte toplamak istiyorsanız en makul fiyatlı isviçre saatlerini bu firma üretir.

tissot

en baba günlerde kolumda bana güven veren mekanik bir dost arıyorum, ilerde çocuklarıma da yoldaşlık etsin saati.

omega

bu saat üreticisin yeri çok ama çok ayrıdır, herhangi bir saatini bir astronotta da bulabilirsiniz, kahvede batak dönen bir dayıda da. fakat hepsinin kalitesi üst düzeydir. çocuklarınıza değil torunlarınıza da kalır bu.

rolex

bunu alacak paraya nasıl sahip oldum bilmiyorum fakat şeklimiz yeter, asla sapmasın saati. sağlamlık ön plandadır bu saatlerde, ve tam bir marketing harikasıdır.

audemars piguet

bir erkeğe en çok yakışan kol saati tasarımı (bence) bu firmanın royal oak modellerine aittir. yüzyıllar geçse eskimeyecek sade bir tasarıma sahip kol saati üreterek köklü tarihinin kalitesini ve popülaritesini arttırıp gelecek nesillere taşınmasında yardımcı olmuştur. saat endüstrisinin holy trinity'sinden biridir. diğer ikisi alttaki iki saat üreticisidir.

vacheron constantin

her türlü sanata saygısı olan, küçük şeylere ve detaylara takılan, işinin ehli biriyim saati. bu saati takanlar genelde takım elbisesiz dolaşmazlar, firma da bunu bildiğinden dress watch üretimine ağırlık verir. çok da güzel yapar. bunu burayı okumadan önce ve kendi isteyerek takan adamın centilmen olmama ihtimali yok gibidir.

patek philippe

belki de sadece aileden kalan eşyalara büyük saygısı olan bir soyluyumdur saati. bu imajını bir kenara bırakırsak gelenek kelimesinin saat endüstrisindeki karşılığıdır. bunu kolunuza taktığınızda el değiştirmemiş tarihi bir tecrübeyi de kolunuza takarsınız. kralların kralıdır ve asla değerini kaybetmez.

a. lange & söhne

işimi asla şansa bırakmam, planım programım 5 yıllıktır. rakiplerimden ayıran farkları öğrenmek için beni iyice tanıman lazım, standartlara karşıyım ve ne hikmetse çok param var saati. sahiplerinin enver paşayla akrabalığı olabilir. alman yüksek saatçiliği dendiğinde akla gelen ilk markadır. opel reklamında dedikleri gibi; o bir alman.

nomos

kısa kollu gömlek giyen erkeklerin uzak durması gereken saat üreticisi, o kadar şık ve zarif saatler üretirler ki gömleğin bileğinden gözüktüğü anda imajınızı tamamlar. bir yukardaki saat üreticisi gibi bu firma da %500 almandır. deri kordonsuz düşünülemez. düşünülmesi teklif dahi edilemez.

richard mille

gerçek bir celebrity olmanın ilk şartı bu saatlerden birini koluna takmaktır. neden? ulan ben de bilmiyorum. tamam çok hafif, mekanizması muhteşem, harika iskelet saatler üretiyor. bu konuda hiçbir şüphem veya tereddüttüm yok fakat bu fiyatlara gerçekten değer mi diye düşünüyor insan. saat endüstrisinin rolex ile birlikte görgüsüz oğlanıdır kendisi, fakat saatçilik açısından bakarsak rolex'in önünde diz çöker tövbe ister. zaten sahibinin de (richard mille) böyle bir yüksek saatçilik iddiası yok.

jacob & co

alın size asla sahtesini bulamayacağınız amerika merkezli bir saat firması. tourbillon ve hareketli mekanizma işinin tam anlamıyla bokunu çıkarırlar. fiyatları her zaman olduğu gibi uçuktur. saatleri kol saati olarak piyasa sürseler bile kolda taşınılabilirliği sorgulanır. en son godfather theme çalan mekanik saat yaptılar.

japon ve isviçre saatlerinden şaşmayın genel olarak

zincir mağazalarda pilli lacoste ya da diesel markası adı altında satılan saatler genelde sadece görünüm için alınan, çok uzun yıllar kullanamayacağınız kol saatleridir. bunun dışında buraya yazmadığım iwc, tag heuer, hublot, cartier, breitling ve franck müller gibi çok kaliteli ve aklıma gelmeyen onlarca firma var fakat onlar hakkında iki satırda olsa bir şeyler karalayacak bilgi ve birikimi kendimde görmüyorum. 

son bir not: benim günlük kullandığım saatim ne isviçreli, ne japon, ne de alman arkadaşlar. niye yazmadın yukarıya diye soruyorsanız, piyasasının yükselmesini istemiyorum açıkcası :) (bkz: vostok)