Kraliçe Elizabeth'in Ölümüyle Unvanları Baştan Aşağı Değişecek Olan Kraliyet Üyeleri

Dile kolay, tam 70 yıldır tahtın başında olan Elizabeth'in ölümüyle değişecek şeyler bitmiyor... Sadece Charles değil, oğulları ve gelinlerinin unvanları da komple değişiyormuş meğer. Bunlara bir bakalım.
Kraliçe Elizabeth'in Ölümüyle Unvanları Baştan Aşağı Değişecek Olan Kraliyet Üyeleri

ingiliz kraliyet ailesi, kraliçe elizabeth'in ölümüyle birlikte birçok unvan değişikliğine gidecek. esas değişiklik kral charles ve prens william ile ailesinde görülecek. bilindiği gibi galler prensi ve cornwall dükü olan charles, “kral üçüncü charles” olarak tahta geçti.

prens william ise “veliaht prens” olmasının yanı sıra babasının tüm unvanlarını alıyor

- veliaht prens (heir apparent)
- galler prensi
- cornwall ve cambridge dükü
- rothesay dükü
- carrick kontu
- renfrew baronu
- chester kontu

bununla birlikte, üçüncü charles'ın babasından devraldığı edinburgh dükü, merioneth kontu ve greenwich baronu gibi unvanların da william'a geçmesi bekleniyor. yine aynı şekilde babasının sahip olduğu iskoçya prensi ve büyük vekilharcı ile adalar lordu unvanları –kullanılmaya devam edilmesi durumunda– prens william'a geçmesi gerekir.

william'dan sonra en büyük unvan değişikliği doğal olarak eşinde gerçekleşecek

kate middleton yukarıda sıralanan unvanların tamamını prenses, düşes, kontes, barones ve leydi olarak üstlenecek.

- galler prensesi
- cornwall ve cambridge düşesi
- rothesay düşesi
- carrick kontesi
- renfrew baronesi
- chester kontesi

kate middleton'ın, diana'dan sonra “galler prensesi” unvanını kullanan ilk kişi olması bekleniyor. normal şartlarda bu unvan camilla'daydı ancak hem diana'nın anısına saygı amaçlı hem de medyada onunla özdeşleşmesinden dolayı bu unvanı kullanmamıştı. 1996'da diana ve charles'ın boşanmasının ardından resmî; diana'nın ölümünün ardından gayriresmî olarak kullanılmayan unvanın 25 yıl sonra tekrar kullanılmaya başlanması bekleniyor.

william'ın ailesindeki tüm unvanlar çocuklarını da aynı şekilde etkileyecek

prens george ve louis ile prenses charlotte ebeveynlerinin unvanlarıyla anılacaklar.

- cornwall ve cambridge prensi george
- cornwall ve cambridge prensesi charlotte
- cornwall ve cambridge prensi louis

william'ın galler prensi unvanını resmî olarak almasıyla birlikte çocukların üçü de “galler prensi” ve “galler prensesi” unvanlarını otomatik olarak almaları gerekiyor.

medyada en çok tartışma yaşanan unvan ise cornwall düşesi camila'nın aldığı “the queen consort” unvanı

elizabeth'in eşi philip'e verilmeyen “consort” unvanı, kraliçe elizabeth'in annesi ana kraliçe elizabeth'ten sonra tekrar kullanılmaya başlanacak. ana kraliçenin “consort” unvanı 1952'de kocası altıncı george'un ölümü ile son bulmuş, “the queen mother” unvanını almıştı.


harry'nin çocukları

eğer kral tarafından özel olarak harry'nin kendisine bir unvan verilmezse harry'nin unvanlarında bir değişiklik olması beklenmiyor ancak tahta bir adım daha yaklaşan çocuklarına prens ve prenses unvanlarının verileceği düşünülüyor. eğer bu unvanlar verilirse yeni isimleri şu şekilde olacak:

- prens archie harrison mountbatten-windsor
- prenses lilibet diana mountbatten-windsor

son olarak

belki bir ihtimal kral charles'ın kardeşlerine unvan vereceği düşünülüyor. eğer babasından kalan unvanları william'a vermezse kardeşi wessex kontu edward'a edinburgh dükü veya benzeri unvanları verebilir.

(bu yazıda ülke içindeki kraliyet unvanlarına yer verilmiş olup, kral charles'ın milletler topluluğu'na ve orduya bağlı olarak otomatik aldığı unvanlar hariç tutulmuştur.)