Kraliçe II. Elizabeth'in Ölümüyle Birleşik Krallık'ta Değişecek Olan Maliyetli Şeyler

Bildiğiniz üzere Kraliçe II. Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybederek tahtı oğlu 3. Charles'a devretti. Peki bu ölüm ile Birleşik Krallık ve commonwealth ülkelerinde neler değişecek?
Kraliçe II. Elizabeth'in Ölümüyle Birleşik Krallık'ta Değişecek Olan Maliyetli Şeyler


birleşik krallık, kraliçe ikinci elizabeth'in ölümü ile ciddi bir ekonomik zarara uğrayacak

ikinci elizabeth'in ölüp yerine üçüncü charles'ın gelmesi ülke genelinde birçok şeyin değişmesi anlamına geliyor. elizabeth'in ismini, portresini ve sembollerini taşıyan materyaller charles'ınkiyle değiştirilecek. nelerin değiştirileceğine kısaca bakmak gerekirse:

kâğıt banknotlarda ve madeni paralarda bulunan ikinci elizabeth portreleri. özellikle dünya genelinde kullanımda olan 4,5 milyar sterlin banknotu olduğu düşünülünce ülke ekonomisi için ciddi bir yük oluşturacak.


bayraklar. kraliyet donanmalarından tutun, resmî dairelerde kraliçe elizabeth'in renklerini ve sembollerini taşıyan tüm bayraklar kral charles'ın renk ve sembolleriyle yer değiştirecek.


dualar. "nasıl yani?" diyeceksiniz ancak dualar da değişecek. kraliçe sadece ülkenin başı değil, chuch of england'ın başıydı. özellikle ayinlerde yer alan “onu kutsal ruhunun lütfuyla doldur ki her zaman senin isteğine meyletsin ve senin yolunda yürüsün” ifadesindeki “she” pronoun'ları “he” ile değiştirilecek.

ulusal marş. doğal olarak “god save the queen” yerini “god save the king” ifadesine bırakacak. üstelik bu marş milletler topluluğu'nun marşı olarak kabul edildiği için sadece birleşik krallık değil, dünya genelinde milyonlarca insanın marşı değişmiş olacak. (bu arada birleşik krallık marşı bizim marşımız gibi anayasada yer almadığı için bu tür değişiklikler kolaylıkla yapılıyor.)


posta kutuları ve pullar. pulların üzerindeki kraliçe elizabeth portresi yerini kral charles'ın portresine bırakırken üzerinde elizabeth'in adının yer aldığı –özellikle kraliyet posta kutuları- yeniden dizayn edilecek.


yeminler ve izinler. milletvekilleri başta olmak üzere kullanılan yeminlerdeki kraliçe ifadeleri çıkarılacak ve onun izni/onayı ile yapılan tüm işlemler kral charles'ın adına yapılmaya başlanacak.

pasaportlar. birleşik krallık pasaportlarında yer alan elizabeth'in serbest geçiş ve talebine ilişkin ifadeler artık kral charles'ın adıyla verilecek.


kraliçe elizabeth'in portresini ve flamasını kullanan milletler topluluğu da aynı şekilde değişim sürecine girecek.

son olarak, tüm kraliyet mülkleri doğal olarak değişime gidecek. antetli kâğıtlardan bayraklara kadar her şey yenilenecek.

şu anda kesin bir sayı olmamakla tüm bu değişikliklerin milyar sterlinler tutması bekleniyor. sadece cenaze ve taç giyme töreni masrafları için öngörülen miktar 6 milyar sterlin.

kaynak /  kaynak 2