Kredi Kartı Borcu Ödemekten Bıkanların Bu Bataktan Kurtulmak Adına Yapması Gerekenler

Yaptığınız kredi kartı harcamaları artık bir noktada bütçenize nefes aldırmaktan çok size külfet olma noktasına geldiyse bu gidişe bir dur demenin zamanı gelmiş demektir.
Kredi Kartı Borcu Ödemekten Bıkanların Bu Bataktan Kurtulmak Adına Yapması Gerekenler
iStock


market alışverişleri

market alışverişlerini azaltmak istiyorsan hacı, bir öküz yiyip öyle git alışverişe. test ettim, ne kadar çok yiyip gidersen, o kadar az alışveriş yapıyorsun.

e bir öküz yiyince, tuvalet kağıdı, şampuan neyse ihtiyacı alıyor çıkıyor insan. alışveriş listesi harici ekmek bile almıyorsun, o derece! öküz diyorum bak!

akaryakıt ücretleri

hacı şimdi "ne yaparsam, ben daha az benzin harcarım?" diye bir düşün. eğer benzinli bir araç kullanıyorsan, git lpg taktır, ne duruyorsun? lpg taktırman demek, ayda yüzde 40 daha az benzin parası vermen demek. evet, lpg taktırmakla ilgili bir önyargın olabilir, o zaman bunu oku!

haa ben lpg, benzinle uğraşamam diyorsan, az yakan bir dizel araba al, bir de devrinde kullan arabayı. sonra motoru bağırtıp, "çok para veriyorum akaryakıta" diye ağlama!

kredi kartı kullanımı

a) kredi kartının limiti bir maaşın kadar olsun. 1.000 lira maaş alıyorsan, 5.000 lira limiti ne yapacaksın? temel matematik diyorum, hacı.

b) kartını evde unut! bir şey beğendiğinde, eve gidip kartını alana kadar, alacağın o şeyin gereksiz bir şey olduğunu keşfedeceksin.

c) mümkünse tek slip geçilecek her şeyi nakit al! kartla alınca bedava oluyor sanki?

d) taksitli alışverişler de maaşının dörtte birini geçmesin. duruma göre üçte bir de kabul edilir.

indirimli mağazalar

en dikkat edilmesi gereken bu. kapıda "kapatıyoruz" yazıyorlar ama kapatmıyorlar, uyanın artık yaa? buralara giderken bütçeyle gidin. 100 liraysa 100 lira. "aaa ama bu çok ucuz, kaçırmaman lazım" diyorsan, alacağın diğer şeyden vazgeçicen.

ekonomi demek, sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları karşılamak demek! unutma bak bunu!

şöyle bir dolaşmak!

şöyle bir dolaşmak demek, vitrinlere bakmak demek. vitrinlere bakmak demek, alışveriş yapmak demek. "şöyle bir dolaşmak" öyle olmuyor maalesef. kendimizi kandırmayalım.

kız/erkek arkadaşa hoş görünmek!

kız ya da erkek arkadaşın seni seviyorsa, en son bakacağı şey kıyafetin olur. bir çeki düzen ver kendine, yeter! bu beğeniyi sağlamak için de çok para ve çok fazla elbiseye gerek yok. kafi olanı sağla, yeter!

...

evet, stratejik olmak zor. hayat bu, burada atıp tutuyoruz ama 2 kere 2 hakikaten hayata sökmüyor. gene de çok zor değil be, kurtulabilirsin bu kredi kartından.

- ne demiş obama?

+ yes we can!

Günlük yaşamdaki harcamaları düzenlemenin yanında kredi kartı ödemelerinizle ilgili şu gibi düzenlemeleri de hayatınıza katabilirsiniz

- kredi kartını yanınızda taşımamak, eğer will save'inize güvenmiyorsanız, evdeki büyük gardrobun arkasına atmak,

- belli bir geliriniz varsa, bu gelirin yaşamsal ihtiyaçlarınız (kira, fatura, sigara, yemek) kısmını ayırıp, kalanı her ay kredi kartına yatırmayı dustur bellemek, ve bu miktar eğer kart borcunun tamamı değilse, yatırmak için "son ödeme tarihini" beklememek! ekstre kesilir kesilmez o gün yatırmak (zira ekstre kesim ve son ödeme tarihi arasında da faiz işletilir ki az değildir bu sürede gelecek rakam)

- borcun tamamı kapanana kadar bu maddelerden ödün vermemek. 

- kredi kartınıza, internet bankacılığından, harcama miktarı şu kadarı geçince cebime mesaj at talimatı vermek. ve bu "şu kadar" miktarını, daha önce her ay yapabildiğiniz ödemeler ile paralel belirlemek.

- her ay elinize gecen parayı, fon'a yatırmak. ve harcamanız gerektiğinde teker teker bozdurarak harcamak.

- kredi kartınızdan harcamaları ekstre kesim tarihinden sonra yapmak.

- bu yukarıdaki yöntemle, senelerce size giydirelen faizleri geri kazanıyorsunuz ve para fonda durursa, özelliklede ihbarlı fonlarda durursa, hem siz daha az harcıyorsunuz, hem de bazen harcamaya üşeniyorsunuz (bankamatik bul, fon boz, çek et)

- yine ve önemle belirtmek isterim ki, eğer son ödeme tarihinde tüm tutar kapatılamıyorsa, kesinlikle ödeme için son ödeme tarihini beklememek, ilk kesildiği gün parayı yatırmak, kalanını tamamladığınız anda yatırmak.

Bu içerik de ilginizi çekebilir