Küçükken Hastası Olduğumuz Fox Kids Çizgi Filmleri Neden Tekrar Yayınlanmıyor?

Bu soru hiç aklınıza gelmiş miydi? Spider-Man The Animated Series, Andy'nin Nesi Var?, Wunchpunch, 402 No'lu Sınıf, Korsan Jack ve daha nicesi... Zamanında ayıla bayıla izlediğimiz bu dizilerin tekrar bölümleri nostalji adına bile olsa televizyonlarda yayınlanmıyor. Peki neden?
Küçükken Hastası Olduğumuz Fox Kids Çizgi Filmleri Neden Tekrar Yayınlanmıyor?


Öncelikle: Fox Kids yayın hakları şu an kimin elinde?

fox kids el değiştirmiş ve yeni adı bilindiği üzere jetix olmuştu. jetix ise bir disney markasıdır. günümüzde ise disney xd adıyla yayın yapmaktadır. haliyle fox kids markalı birçok yapım disney'in elinde.

birkaç yıl önce 402 nolu sınıf, tutenstein gibi serilerin tekrar bir televizyon kanalında yayınlanması için change.org'da bir kampanya başlatılmıştı. bu tarz kampanyaların bir yere varmadığını çoğu kez görmüşüzdür. bu kampanyada disney dışında belki yayınlayabilir umuduyla eski çizgi film yayınlayan planet çocuk, kidz tv gibi kanallara da ulaşılmaya çalışılmıştı.

sonuç itibariyle aralarından sadece kidz tv bir geri dönüş yaptı. daha önce yoğun istek üzerine sailor moon ve code lyoko serilerini yayınlayan kanal, fox kids serileri için "lisans hakları dolmuştur" gibisinden bir açıklama yapmıştı resmi facebook sayfasından. maalesef disney, eskisi gibi sağlam yapımlar üretemediğinden arşivindeki bu sağlam yapımları da ne yayınlıyor ne pazarlıyor. öylece çürütüyor. nickelodeon ve cartoon network eski çizgi dizilerini ara sıra verirken disney'in kanallarında 2010 öncesi yok.

Peki neden yok?

walt disney, şirket politikaları sebebiyle tekel hale gelmek adına lucasarts, saban entertaintment, fox kids ve marvel gibi nice değerli markanın köküne kibrit suyu dökmüştür. 

bu sayede beyin yıkayan, nwo saçmalıkları ile bezeli absürt çizimlere sahip çizgi filmlerini tekelci bir anlayışla dünyaya satabilmekte ve satın aldığı markaların portfoyündeki eserlerin geçmişine ve kurum kültürüne gram saygısı olmadan gözünü para hırsı bürümüşçesine adeta bir kanser hücresi gibi dünya tv pazarına yayılmaktadır.

fox kids çizgi filmlerini neden ulaşılmaz kıldıklarını dvd ya da benzeri şekilde sunmadıklarını anlamak zor değil. muhtemelen fox kids'den devralınan arşivin kendi kurum ve şirket değerlerini yansıtmadığını düşünüyorlardır. fakat esas sebep gayet açık; bu çizgi filmlerin tek bir bölümü bile kendi sahip oldukları yüzlerce bölümlük saçmalıklardan kaliteli. bunu kendileri de biliyor. çocukların, gençlerin veya yetişkinlerin daha ufuk açıcı, daha heyecan verici ve tabii daha kaliteli şeylere ulaşmasını istemiyorlar.

tamam fox ya da cartoon network de sütten çıkmış ak kaşık değil, kendi içinde verdiği bir yığın subliminal var ama bu markalar ya da kurumlar disney kadar yoğun bir beyin yıkama amacıyla hareket etmedi hiçbir zaman, ya da sahip oldukları firmaların kurum kültürüne ve geçmişine saygısızca davranıp her şeyi kendi politikalarına uygun hale getirmeye çalışıp var olan marka değerlerini de hiç etmedi...

Hiçbir Filmi Onun Tadını Vermedi: 90'ların Efsane Çizgi Dizisi Spider-Man The Animated Series

Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Okul Konulu Çizgi Film: 402 Numaralı Sınıf

Süper Kahraman Formatıyla Müthiş Dalga Geçen Kaşıkların Efendisi Çizgi Film: Kene