Kullanımı Gittikçe Yaygınlaşan Cisgender Kelimesi Ne Anlama Geliyor?

Cisgender (siscendır diye okunuyor) ne demek? Cishet ne demek? Özellikle sosyal medyada karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğu bu yeni terimleri açıklayalım.
Kullanımı Gittikçe Yaygınlaşan Cisgender Kelimesi Ne Anlama Geliyor?

Nedir?

cisgender gender ile sex'i aynı olan kişileri tanımlamak için kullanılan kelimedir. örnek verecek olursak, biyolojik olarak kadın olan bir kişinin cinsel kimliği de kadın ise bu kişilere cisgender denir. aynısı biyolojik ve cinsel kimliği erkek olanlar için de geçerli. kabaca transgender olmayan herkes cisgender, sonu gender ile biten bir terim kullanmak için icat edilmiş gibi duran bir sözcük.

cis kadın, doğuştan gelen biyolojik cinsiyeti ile sonradan inşa edilen toplumsal cinsiyeti aynı olan kadın demektir. yani aslında bir kişi kadın olarak “cisgender” (natrans) ise, o bir “cis kadın” demektir.

Kökeni nedir?

cisgender latinceden türetilmiş kelimedir. "cis" iki uçtan biri anlamına gelir. diğer uç için kullanılan "trans" kelimesinin zıttıdır. örneğin endoplazmik retikulumun bir cis, bir de trans ucu bulunur.

Biraz yorum getirelim

cisgender tahminimce toplumun cinsel yönelimi sahip olunan cinsiyetten bağımsız düşünememe eksikliğini bir nebze gidermek için ortaya atılmış terimlerden biridir. buna özel bir isim koyalım da insanlar aradaki farkı belki böyle daha iyi anlar ya da anlamaya azcık olsun yaklaşır demişler. çünkü bazı insanlara bunları ifade etmek gerçekten çok zor. kendi ailemden biliyorum, dünyanın en modern insanları da olsa bazen şöyle şeyler duyuyorum kendilerinden "kız gibi hisseden davranan erkekleri anlıyorum ama erkek gibi hissedip davranan erkeklerin erkeklerle yatmasını anlamıyorum sapıklık gibi geliyor." e gel de anlat şimdi. diyorum erkeklerden hoşlanan kişi içten içe kadın gibi hissettiği için hoşlanıyor diye bir şey yok böyle olmak zorunda değil ya da tam tersi. cinsel kimlik ve yönelim farklı şeyler. ama yok, anlatmak zor. hele biseksüelliğe çok kafaları karışıyormuş öyle diyorlar.

cisgender'a gelirsem şimdi benim anladığım şöyle: heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel, panseksüel, vs. bir grupken, transgender-cisgender farklı bir gruptan zıt kavramlar oluyor ve bir cisgender ya da transgender'dan yalnızca biri olarak ilk gruptan herhangi biri olabiliyorsun.

bu arada bu kavramları daha iyi anlamamı sağlayan sense8 dizisini şiddetle önerdiğimi de ekleyeyim.

Cishet nedir peki?

trans olmayan heteroseksüel erkek anlamına gelen sözcük.