Lezbiyen Bir Ekşi Sözlük Yazarının Anlatımıyla: Lezbiyen Olmanın Zorlukları

Bir kadının, başka bir kadına fiziksel ve/veya duygusal yakınlık hissetmesi lezbiyenlik olarak tanımlanıyor. Lezbiyen bir Ekşi Sözlük yazarı, lezbiyenlerin toplumda yaşadığı en bariz sıkıntılardan bahsetmiş.
Lezbiyen Bir Ekşi Sözlük Yazarının Anlatımıyla: Lezbiyen Olmanın Zorlukları

- straight (heteroseksüel) arkadaşlarınız arasında merak konusu olursunuz. sevgiliniz olduğunda straight erkeklerin gözünde anında canlandırır, parlak ışık yanmasına neden olursunuz. penis olmadan seks nasıl da zevkli olur, anlatmak zorunda kalırsınız. çok ekstrem de olsa sizin lezbiyen olduğunu duyan bazı kız arkadaşlarınız yeni denizlere yelken açma tecrübesini üzerinizde denemeye kalkarlar.

- kız arkadaşlarınız ara ara sizi yoklar; acaba ondan hoşlanıyor musunuz diye. mimikleriniz, jestleriniz ilk bakışta sıkı takibe alınır, kimi zaman sizin yanınızda rahat soyunan insanlar rahatsızlık hissetmeye başlar, günlük dokunmalarınız dikkat çeker. sanki her gördüğünüz kadından hoşlanacaksınız diye bir şey vardır.

- herkesin herkesten hoşlanma hakkı varken sizin sohbet edip, güzel zaman geçirdiğiniz arkadaşınızdan hoşlanma hakkınız yoktur. 60 yaşındaki adam 20 yaşındaki ile beraber olur, en yakın arkadaş en yakın arkadaşın karısını baştan çıkarır ama siz asla arkadaşınıza aşık olamazsınız. üzerinize gelen kocaman aşk gemisinin kaçıp saklanmanız umulur.

- çocuk yapmak, evlenmek gibi hayalleriniz olmadığı için; eşcinselliğiniz biliniyorsa aleni tepki alır, bilinmiyorsa evlen tacizlerine katlanırsınız.

- kimi zaman arkadaşlarınızla konuşurken "sen anlamazsın" diye dışlanırsın. sanki bir baban, bir abin, bir erkek arkadaşın, erkek iş arkadaşların yokmuş da tamamen kadınlardan ibaret bir dünyada yaşıyormuş gibi.

- genelde herkes sevgililerini çok rahat sana anlatırken, seninki norm dışıdır ya kimse dinlemek istemez. herkes "ıykk nasıl yani" der. bunları aşmak, aslında ilişkilerin birbirinden farklı olmadığına tarafları ikna etmek yüzyıllar alır.

-sevgilin olduğu zaman onu toplumda ne diye tanıtacağını şaşırırsın. akraba desen olmaz, iş arkadaşı desen olmaz. zordur sevgiliye, sevgilere sahip çıkmak; ona dokunmadan, içinden geldiğinde öpemeden durabilmek. eğer eşcinselliğin bilinmiyorsa sevgilini anlatmaya çalışmak zordur, ismini telaffuz etmeden ondan bahsetmek, herkesin tanışma istemesini engellemeye çalışmak.

- arkadaşların sırf eşcinsel olduğun için seninle görüşmeyi kesebilir. üstelik bunu kendilerine hak da görürler.

- aileler en zorudur. kuşak farklılığına mevcut stereotype'ları (basmakalıp) koyunca sevgiden korkarlar sizin için, yok sayarlar.

velhasıl, zordur lezbiyenlik. amma velakin kişi kendini göze alıp, sistemin parçası olmayı reddedip, yaşamaya ve var-olmaya çalışmalıdır.