Kurtlar Vadisi'nde Kırılan Kalemler Üzerinden Seyirciye Verilen Mesajlar

Özellikle 2003-2005 yılları arasında yayınlanan 97 bölümüyle Türk halkının büyük bölümünün gönlünde ayrı bir yer tutan Kurtlar Vadisi dizisinde zaman zaman bazı isimlerin kalemleri kırılırdı. İşte bu kalem kırma olaylarında bile bazı ince detaylar mevcut.
Kurtlar Vadisi'nde Kırılan Kalemler Üzerinden Seyirciye Verilen Mesajlar

kırılan kalemler üzerinden dahi seyirciye mesaj veren, türk dizi tarihi'nin tartışmasız en iyi dizisidir kurtlar vadisi. şimdi verdikleri mesajlara gelelim:
 

önce süleyman çakır'ın kalemini inceleyelim

fotoğrafta gördüğünüz gibi baron eliyle kırılan kalem gayet basit sıradan bir tahta kalem. kırılması gayet kolay ve kırılsa üzülmeyeceğin cinsten bir kalem. 

şimdi testere necmi'nin kalemine bakalım

bu kalem de aşağı yukarı süleyman çakır'ın kalemi ile aynı. zaten diziyi izleyenler bilir: çakır hiyerarşik olarak testere necmi'nin altında bulunan bir adam. konsey adına infaz yapan bir kişi kendisi. hatta bi bölümde testere "çakır hiyerarşik olarak benim altım" demişti. lakin şöyle de bi ayrıntı var: testere necmi'nin kalemi sanki bir tık daha parlak, daha gösterişli. bu durumu kendisinin konsey üyesi olmasına bağlıyoruz. 

şimdi gelelim polat alemdar'ın kalemini gördüğümüz ilgili sahneye

fotoğrafları gördünüz. sahne başlangıcında baron, üzerinde kendi fotoğrafı bulunan dergiyi okuyor ve derginin kapağında "karahanlı baron mu?" yazıyor. karahanlı'nın baronluğunu vurguluyor yani. ardından ikinci fotoğrafa baktığımızda baron derginin arasından polat alemdar'ın kalemini çıkarıyor, burada dikkat edilcek husus polat alemdar'ın kaleminin baronu temsil eden dergiye yaptığı pürüz. zaten baron bu sebeple bu kalemi kırmak istiyor. üçüncü ve dördündü fotoğrafta polat alemdar'ın kalemini net şekilde görüyoruz. gayet afilli bir şey; ne çakır'ın ne de testere'nin kalemine benziyor. hepsinden parlak ve tahtadan değil. öyle tık diye kırılamaz, bu kalem bildiğin üst düzey bir kalem yani. şahsen bende böyle bi kalem olsa uluorta çıkarmam, zira illa birisi kaleme iş olur. neyse işin özü bu kaliteli kalem polat alemdar'ın baron için demir leblebi olduğunu gösteriyor. ve beşinci fotoğrafa baktığımızda ise ilk başta derginin içinde bi pürüz olan kalem artık derginin üstünde. bunun da neyi anlattığını diziyi izleyenler zaten anladı bile. yalnız unutmayalım ki kalem, aslan akbey’n ölüm haberiyle baronun elinden düştü. yani aslan bey, polat’ı yine korudu ve baronu far görmüş tavşan gibi yaptı. kalem ise baronun eline tekrardan polat tarafından verilip baron tarafından derginin üstüne kondu. yani polat, aslan akbey'in desteğiyle kendi kendini yükseltti.

işin özeti kurtlar vadisi büyük diziydi...