Kuzey Yarım Küre Ülkelerindeki Doğum Sayılarının Ciddi Şekilde Düşmesi

Araştırmalara göre, çoğunlukla Kuzey Yarım Küre'ye dahil ülkelerdeki yeni doğum hızında beklenmeyen bir düşüş yaşanıyor. İşte istatistikler ve ilgili yorumlar.
Kuzey Yarım Küre Ülkelerindeki Doğum Sayılarının Ciddi Şekilde Düşmesi
iStock

university of washington dünya çapında nüfus artış hızında beklenmeyen bir düşüş yaşandığını açıkladı. verilere göre gençler evlilik ve çocuk sahibi olmak konusunda daha temkinli.

son açıklanan data çinli gençlerin evlenmek ve çocuk yapmak konusunda hiç olmadığı kadar çekimser olduğunu gösteriyor. çin'de nüfus artışı hiç olmadığı kadar düşük.

Çin doğum istatistiği.

amerika'da nüfus artışı yeni bir rekor kırarak %4 azaldı. amerikan gençleri daha az evleniyor ve çocuk yapıyor.

ingiltere nüfus artış hızındaki dramatik düşüş, ulusal bir krize dönüşüyor.

eurostat'a göre ab nüfus artış hızı hiç olmadığı kadar düşük.

danimarka'da insanlar çocuk yapmayı bıraktığı için hükümet reklam filmi çekti:


japonya hükümeti nüfus artış hızının düşük olması nedeniyle yeni önlemler almıştı. 2020 rakamları hiç olmadığı kadar düşük.

hindistan doğum oranları beklenmeyen miktarda düşerek uzmanları şaşırttı. nüfus artışındaki yeni trendin en fazla etkileyeceği ülkelerden biri olarak görülüyor.

15-24 yaş arası gençler türkiye'nin %15.67'sini (6.564.263 erkek + 6.286.615 kadın) oluşturuyor
türkiye'nin nüfus artış hızı 2019'da olduğu gibi düşmeye devam ediyor.

almanya veya japonya gibi gelişmiş ekonomilerin nüfuslarında gerileme bekleniyordu fakat brezilya veya tayland gibi ülkelerde görülen düşüş yeni sorular ortaya çıkardı.

Ekşi Sözlük yazarlarının ilgili yorumları

globalleşme ve internet dünyayı birbirine bağladı. eskiden insanların birbirinden haberi yoktu. küçük kasabasından, köyünden hiç çıkmadan yaşlanıp ölen insanlar vardı. hindistan'ın en dağlık köyündeki çiftçiler bile tik tok çekiyor, youtuber oluyor. insanlar başka insanların yaşantısını görüyor. refah düzeyi yüksek ülkelerin insanlarını görüyor.

türk bir kız bakıyor, yaşıtı norveçli kız sırt çantasını atmış sırtına dünyayı geziyor. hayatını dolu dolu yaşıyor. türk kızı haklı olarak evlense bile anası babası gibi 3-4 çocuk yapmıyor. 1 tane yapıyor ve kaliteli hayat sağlamak istiyor. bazıları hiç evlenmiyor, kendi hayatlarını yaşamak istiyor. insanlar artık bilinçlendi.

hem sosyolojik hem de ekonomik bakımdan yüzlerce çocuk yapıp; dünyanın ortalamasını yükseltmesi gereken insanlar, evet çocuk yapmayı bıraktılar. dünyadan elimine olması gereken ve hiçbir bakımdan bir çocuğun sorumluluğunu üstlenemeyecek kitle ise hunharca üremeye devam ediyor. dolayısıyla, genel kanının aksine ortada sevinilecek bir durum yok. bahsettiğim bu iki grup arasında tersine çocuk yapma oranı geliştiğinde, dünyanın geleceği için sevinebilirsiniz.

konuyla ilgili olarak ileri okuma yapmak isteyenler için: (bkz: demografik dönüşüm)

"acaba 'çok çocuk yetiştirmemiz lazım!' diye kaloriferli odalarda, kristal yazı masalarının başında 'laf ile dünyaya nizamat' verenler, bu 'çok çocuk'ların halini bir gördüler mi? hayır, rızkını vermediğimiz, veremediğimiz müddetçe ne çocuk, ne nüfus istemeyiz. karnını doyuramadığımız, sıhhatini koruyamadığımız, tahsilini temin edemediğimiz her çocuk, 'bu memlekete yüz milyon lazım!' diyenlerin gözüne, onları gaflet uykularından uyandırmak için sokulmuş birer parmaktır. bize yarının hastanelerini, darülacezelerini, cezaevlerini dolduracak, cahil mesleksiz, serseri yüz milyonun lüzumu yok!"

tan, 9 şubat 1944 / sabahattin ali – “markopaşa yazıları ve ötekiler