Martı Tag Sürücülüğü Yapanlar Anlatıyor: Nasıl Bir Uygulama, Para Kazandırıyor mu?

Martı'nın, dışarıdan şahısların sürücülük yaparak para kazandığı Tag uygulaması nasıl bir şey? Sürücüler açısından bakalım.
Martı Tag Sürücülüğü Yapanlar Anlatıyor: Nasıl Bir Uygulama, Para Kazandırıyor mu?

Bir sürücünün gözünden Martı Tag

martı tag... bir süredir acil nakit ihtiyacından ötürü tıpkı bir korsan taksici gibi sürücülük yaptığım uygulama.

meraklısına anlatayım, evet korsan taksi gibi çalışmak isteyenler bu uygulamayı kullanabiliyor benim yaptığım gibi, kazandırıyor mu peki? teknik olarak hayır.

önce güncel hesabı anlatayım. bugünün rakamları ile indi-bindi yani en düşük ücret 60 tl. indi-bindi sınırı ticari takside olduğu gibi 2.5 km ile sınırlı değil. 4 km'ye kadar 60 tl talep gelebiliyor. takside güncel indi-bindi 70 tl.

bu kilometrenin üzerine çıkınca ise 1 km 11-12 lira gibi gerçekleşiyor. evet, dün gece 17 km mesafe için 192 tl tutarında bir talep karşıladım. bu rakam ticari takside 13.75 tl güncel rakamlarla. yani burada, sarı taksi ile şu para gidiyorum hede hödö diyenler ötede oynayabilir. şu an martı tag hem kısa hem uzun mesafede taksiden daha hesaplı.

ben gece saatlerinde çalışabiliyorum, kullandığım araç audi a3, kilometrede yaklaşık 4 tl yakıyor. şimdi km başına 11-12 lira para kazanacağız ya, öyle de değil, çünkü talebin 4 km mesafeden geldiğini ve varış yerinin 10 km olduğunu düşündüğümüzde 110-120 tl bandında bir ücret çıkacağından, müşteri indiği zaman km başı kazanç 9 lira gibi hesaplanabilir. gittiğiniz yerden başka bir talep almadan başlangıç noktasına dönerseniz eğer benim aracım için söylüyorum cebe kalan para km başı 1 tl. yani 10 km için 10 tl kazandım. aracın yıpranması, bakımı, sigortası, cezası, kazası belası? yaptığın mesainin karşılığı? hesabın bundan sonrasını size bırakıyorum. dönüş yolu için 1 saat 15 dakika talep beklediğim oldu. gece talepler zayıf, gideceğiniz istikamette bulmak ayrı mucize, onu yakalamak ayrı meziyet.

kullanıcı, sürücü tartışmasına çok gitmek istemiyorum. henüz 1 aylık maceramda 3 kişiyi araçtan indirdim. birini kendimi savunmak zorunda olduğum için az biraz yıprattım. ama çok kaliteli, çok beyefendi insanlar da aldım aracıma.

şimdi birileri çıkıp al işte tipik sarı taksi şoförü muamelesi çekmeye kalkmadan açıklayım, 3 kişinin biri aşırı alkollüydü ve aracıma kustu. diğeri aracımda eroin alışverişi yapmaya kalktı. sonuncusu da 7 kişi oturmaya çalıştı. evet aracım hatcback, 7 kişi evet.

böyle küçük sürprizlere hazır olanlar bu işe mesai harcayabilirler.

yapılacak iş mi? vallahi değil. taksicileri bi nebze olsun anlıyor insan.

bu hesap kitap olaylarında ise bizim millet yolunacak kaz arıyor. bi araba çağırıp iki üç yere adam bıraktırmak en popüler olay. baba bende taksimetre yok ama, ölçemiyorum. o da bunu biliyor, yerse pazarı. rotadan çıkamam abisi. sonra bi dünya tantana.

iyi insanlar iyi ki varlar. hep var olsunlar. ama geceleri uyuyor onlar genelde.

Bir başka sürücünün görüşleri ise şu şekilde

martı tag: sürücü olarak bir süredir kullandığım uygulama.

öncelikle kısa mesafe kimi aldıysam “allah razı olsun taksi çağırıyoruz gelmiyor” diyorlar.

kullananların büyük kısmı kadın ve bir kısmı malum uygulamayı silmiş. “zaten çağırsak da gelmiyorlar. taksimetre aç, bahşişle çağır yapsak bile güzergahı beğenmiyorlar” diyorlar.

kendi aracımla çıkmıyorum lpg'li bir aracım daha var. gayet temiz tutuyorum. sıcaklarda her daim klimam açık. dolayısı ile insanlar tercih ediyor.

yolculuk bittiğinde birbirinize puan veriyorsunuz. bu sürücü için oldukça önemli olduğu gibi yolcu için de önemli. çünkü ben 4 puan aşağısını kabul etmiyorum. bir kere 3 puanlı bir yolcu kabul ettim ecel terleri döktüm. camı açıp dışarı bağırmalar küfür etmeler. çakallar işaretledikleri yerin çok ilerisinde indiler az para vermek için.

onun haricinde tag'ı kullananlar nezih insanlar hem sohbet muhabbet oluyor hem de üç beş bir şey kazanıyorsunuz.

not belirteyim: beni bu uygulamaya arkadaşım alıştırdı :) şu an 4 üniversite mezunu arkadaş ara sıra uygulama açıyoruz :)

ekleme: ekşi'den çok soran olmuş araç bağlanıyor mu diye. evet yakalanırsanız ve yanınızdaki kişinin yolcu olduğundan şüphe ederlerse ikinizi de arabadan indiriyorlar sizi öne yolcuyu arkaya alıyorlar ikinize de birbiriniz hakkında sorular sorup çapraz sorguya alıyorlar. cevaplar eşleşmeyince 20 bin tl ceza ve 60 gün araç trafikten men yiyor. cezayı martı ödüyor ama aracı 60 gün çıkaramıyorsunuz yedieminden bunu da belirteyim.

ekleme 2: genellikle kadınların puanı daha düşük oluyor. sebebini söyleyeyim, 50 liralık yer için 10-15 dakika bekletiyorlar ve özel şoför gibi muamele ediyorlar. arıyoruz geldik diye açmıyorlar. ben özellikle bekliyorum alıp yolculuk bittikten sonra 1 puanı basıyorum. kimse sizin özel şoförünüz değil.

geçen bir tanesi de aramış yok efendim ben çağırdım ama geleceğiniz yer aslında burası değildi size telefon numarası vereceğim, o kişiyi arayacaksınız, onun dediği yere gideceksiniz. bir de hanımefendi telefonda beni azarlıyor. gideceği yer 65 tl'lik mesafe. telefon numarasını istedim. sonra yolculuğu iptal edip başka yolcu aldım. cidden erkeklerle daha düzgün yolculuk yapılıyor. çileden çıkarıyorlar insanı.

ekleme 3: yakıt fiyatları artmaya devam ederse martı fiyatlara güncelleme yapmazsa ara vermek zorunda kalacağım.

sorun şu: çağrı 55 tl, 4 arkadaş çağırmışlar, onları almam için gideceğim yer 8 dk. gösteriyor. bırakacağım yer 3 dk. arıyorlar: abi yokuşu çıkmak istemiyoruz geliyorsun değil mi? yok kardeşim gelmiyorum yokuşu çıkın bir zahmet.

ekleme 5: yakıt fiyatları sebebiyle ara verdim. taksi ile 450 tl tutan yer tag ile 280 lira oluyor. yolcu için harika. keşke kurtarsa ama bilin ki taksiciler en ucuz araçları kullanırken bizim altımızda 1,5-2 milyonluk araçlar var ve full klima açık, temiz araçlar. sadece gideceğim güzergahta birileri olursa alıyorum. o da kırk yolda bir denk geliyor. haricinde tag ücretlere zam yapana kadar ara verdim. zira bu araç sadece yakıt tüketmiyor. daha çok km yapmak daha çabuk bakıma girmesi ve alt takımın daha kolay bozulması demek. bunlar eskiden ucuzdu ama şimdi çok pahalandı. üstelik siz taksi değilsiniz bıraktığınız yerden yeri geliyor geri dönüyorsunuz. yakalanma riski de cabası. km yapan aracın da değerinin düştüğünü hesaba katmıyorum. yoksa yolculardan yana %99 şikayetim yok çok nezih insanlar, sohbetleri keyifli ve bu işi yapmanın ana sebebi.

umarım tag güncelleme yapar çünkü istanbul'un buna ihtiyacı var. sevgiler.

ekleme 6: laf edenleri istanbul trafiğinde 60 tl'lik ücret ile 10 dakika yolcuyu almaya gidip 2 dakikalık yere yarım saatte gitmeye davet ediyorum. arabamı vermeye hazırım ama benzini kendi dolduracak bakalım kurtarıyor mu kurtarmıyor mu? lpg'li aracımı sattım, benzinli araç var altımda. ben bu uygulama ile geçineyim demiyorum. yakıtı doldursam yeter bana. varsa gözü kesen buyursun.

tag indi bindiyi 90 liradan başlatsın yine yaparım. mevzu sadece 60 tl indi bindi ücreti de değil. yokuş çıkmamak için, üç sokak öteye gitmek için 4 tane ergenin kekonun araca doluştuğu görünce ne demek istediğimi anlarsınız. şu anki fiyatlar müşteri kalitesini de inanılmaz düşürüyor.