McDonald's Türkiye Neden Katarlılara 54,5 Milyon Dolara Satıldı?

Anadolu Grubu'nun olan McDonald's Türkiye, Katarlı Boheme Invesment şirketine 54,5 milyon dolara satıldı. Genel olarak çok ucuza gerçekleştiği düşünülen bu satış neden gerçekleşmiş olabilir?
McDonald's Türkiye Neden Katarlılara 54,5 Milyon Dolara Satıldı?


McDonald's Türkiye neden satıldı?

mcdonald's türkiye'nin, katarlı boheme investment şirketine 54.5 milyon dolara satılmasıyla ilgili, gördüğümden beri açık kaynaklardan toparladığım bilgiler birbiriyle ilişkili iki ayrı noktayı işaret ediyor:

siyasi 

- anadolu grubu zaten efes markası ve alkol meselesi sebebiyle mimli.

- üstüne bir iki yıldır tuncay özilhan - iktidar gerginliği had safhadaydı.

- dolayısıyla "çöküleceğine ucuza satayım" gibi bir tavır söz konusu olabilir.

ekonomik

- grup, 2020'yi ciddi bir zarar ile kapattıktan sonra 2021'de anca toparlanıyor. mali analizi şurada  https://www.paraanaliz.com/…egerlendirmesi-g-11616/

- özilhan yaklaşık 2020'den beri mcdonald's'ı satmaya uğraşıyor. karlılığından çok memnun olmadığı söyleniyor.

- pandeminin getirdiği kapanmalar ve kısıtlamalar, her ne kadar eve teslim konusunda esnek davranıldıysa da hamburgercileri çok etkiledi.

- yetmezmiş gibi yeni nesil butik burgerciler pandemi öncesinde çok ciddi bir yükselişe geçmişlerdi. üstelik bu burgerciler; yemeksepeti, getir gibi firmalarla anlaşmalı olduğundan lokasyonda müşteriye ulaşma dertleri yok. büyük yatırımlı markalar açısından bir anlamda "pirana etkisi" oluyor bu durum.

- ayrıca anadolu grubu'nun geçmişten gelen belli bir borç yükü var. toplam borcu 2021 itibari ile yaklaşık 2.3 milyar tl. gerçi dolara vurursanız düşük çıkıyor olsa da satış için bir sebep olabilir.

- ve tüm bunlardan önemlisi ülkedeki ekonomik istikrarsızlık ve yüksek enflasyon genel anlamda yeme-içme sektörünü etkiliyor. sizin cafelerde gördüğünüz kalabalık tek başına bir anlam ifade etmiyor. dolayısıyla grup, geleceğe yönelik bir projeksiyon yapıp hazır karlı iken elden çıkaralım demiş olabilir.

ve fakat tüm bu yazdıklarımın ötesinde gerçek olan şey fiyatın aşırı düşük bulunduğu.

Anadolu Grubu'nun KAP'a yaptığı açıklama şu şekilde

şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan ve türkiye'deki mcdonald's restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan anadolu restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların boheme ınvestment gmbh şirketine veya türkiye'deki herhangi bir iştirakine satılmasına yönelik olarak şirketimiz ile boheme investment gmbh arasında 11 mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalanmıştır.

pay devrinin tamamlanması pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesine tabi olup, devrin 2022 yılının ilk yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir.
taraflarca sağlanmış mutabakata göre, anadolu restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların devir bedeli, 54.500.000 usd tutarı üzerinden anadolu restoran'ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın çıkarılması şeklinde belirlenecektir. bahsedilen net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak tutarın yaklaşık 5-6 milyon usd olması öngörülmektedir. 

boheme investment gmbh, viyana/avusturya'da kurulu bir şirket olup katarlı bir yatırımcı olan kamal saleh al mana'nın iştirakidir. kamal saleh al mana'nın, katar'daki mcdonald's restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır.