MCU'nun İlk Müslüman Süper Kahramanı: Ms. Marvel Dizisinin İncelemesi

Disney+'ın Marvel dizileri tam gaz devam ederken Ms. Marvel da geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Peki bir sonraki dizi olan She-Hulk'tan önceki durağımız nasıldı, detaylıca inceleyelim.
MCU'nun İlk Müslüman Süper Kahramanı: Ms. Marvel Dizisinin İncelemesi
Uyarı: Spoiler içerir.

bir başka mcu dizisini daha son bölümüyle tamamladık

ms. marvel benim için yorucu bir dizi oldu. altı hafta boyunca biraz fazla iniş çıkış yakaladık. şu ana kadar ki diziler içerisinde kurgusunu en çok beğendiğim moon knight olmuştu. marvel'ın çoğu dizisi için seçtiği 6 bölümlük yapı moon knight'ta güzel işlemişti. moon knight'tan sonra aynı başarının sürmesini bekliyordum. ama ms. marvel'da da 6 bölümlü yapının her anlatıya gitmediğini tekrar gördük.


ms. marvel dizisi kimlik problemi çekiyor biraz

dizide vadedilen ana unsurun avengers ve özellikle carol danvers hayranı bir genç kızın süper güçler kazandıktan sonra şehri olan new jersey'i korumak adına güçlerini keşfetme süreci olduğunu söyleyebiliriz. bunu yaparken de müslüman bir genç kızın penceresinden aile hayatı, toplumla olan ilişkisi, yetişkin bir bireye dönüşürken ki zorluklar coming of age tarzı bir anlatı içerisinde bize sunulacaktı. ki bu tamamen çizgi romanında ilk dönemlerinde bize sundukları şeyler. ilk bölüm itibariyle bunu muazzam şekilde başarıyor. teknik ve hikaye anlatıcılığı olarak ms. marvel'ın ilk bölümü mcu'nun en iyi işlerinden biri. tek kelime ile bayıldım. ama devamında işler bozulmaya başlıyor.

coming of age hikaye anlatısı yerini büyük ölçekli süper kahraman işlerine ve hindistan-pakistan bölünmesine bırakıyor. aslına bakılırsa ne büyük ölçekli süper kahraman işlerinden şikayetim var ne de dizinin bölünmeyi anlatmasından. ikisi de çizgi romanlarda olan şeyler. yalnız bunu 6 bölümlük yapı içerisinde sıkıştırmadan ve doğal hissettirerek anlatamıyorsun. sorun burada. caminin çatısından düşen çocuğu zar zor kurtarmaktan dünyayı kurtarmaya iki bölümde geçmemiz lazım. 2 sezona yayılacak taban tabana zıt iki hikayeyi 6 bölüme sıkıştırmak bence doğru bir yaklaşım değil.

dizi ile ilgili tadımı en çok kaçıran şey kamala'nın güçlerinin kökeni mevzusu

illaki aynı olsun demiyorum. ama çizgi romanda güçlerinin kökeninin son derece açık olduğu, bu konuda hiçbir soru işaretinin olmadığı bir karakteri dizinin her bölümünde farklı bir yere savurmanın mantığını da anlayamıyorum. yani amaç her bölüm sonu insanların kamala'nın kökeni nedir acaba diye sordurmaksa başardınız, ama sıktınız da. ilk bölüm güçler bangle'dan geliyor oldu. okey. sonra güçler aslında içindenmiş oldu. "acaba inhuman mı?" dedirtti. peki. daha sonra cin ihtimali doğdu. o sırada bangle'ın iki tane olduğunu öğrendik ve kree'lerden geldiği ciddi şekilde tease edildi. ona da tamam. noor dimension falan derken cin olmadığı kesinleşti. geçit kapısı oluştuğunda aynı inhuman değişimi gibi koza örüldüğü de görüldü. böylece yine inhumans'a göz kırpıldı. dizinin son saniyesi ise x-men tema müziği eşliğinde mutasyon denildi. yani şaka mı bu? her bölüm böyle bir şeye gerek var mı? kamala'nın origin'inin durumu bu kadar mesele edilecek bir mevzu değil ki. kree'ler ile bağlantısı yoksa ve mutant ise the marvels filmindeki varlığı da şu anda garip bir noktaya düştü. kree, ınhumans, ms. marvel ve carol danvers denkleminin çok çok uzağına gittik şu an. carol'ın after credits'te kamala ile bangle yüzünden yer değiştirmesi kamala'ya mutasyon denilmesinden sonra daha da saçma oldu :) thor: love and thunder ve ms. marvel sonrası ben bile artık savunamaz hale geldim.

işin olumlu taraflarına dönelim biraz da

kamala khan'ın karakterizasyonu tam olması gereken kıvamda. genç, heyecanlı, süper kahraman olmak istiyor. hatalar yapıyor ama derslerde alıyor. her şey yerli yerinde. ıman vellani'de son derece keyifli bir performans sunmuş. khan ailesi komple çok başarılı. annesi, babası ve abisi çizgi romandaki hallerine de çok benzeyen şekilde güzel olarak uyarlanmış. bruno, nakia ve zoe gibi karakterler de başarılı.


ms. marvel benim beklediğimden daha fazla kültürel ve dini öğelere sahipti

bunlar diziyi yukarı taşımış. türevi süper kahraman film ve dizilerinden ayırmayı başarmış. ilk bölümden sonra ivmesini kaybetse de hikaye anlatıcılığı da bazı görsel oyunlarla başarılı bir seviyeye çekilmiş. aksiyon ortalamaydı. final bölümündeki aksiyonu çok beğendiğimi söyleyemem. avengercon ve karaçi daha başarılıydı sanki.

clan destine'ın zayıf bir villain olduğunu söylemek mümkün. ama zaten dizi onları anlatmak için efor bile sarfetmiyor. noor dimension'a ulaşmak için 60 yıl bekleyen bir cinin bir gece daha beklemeyip düğün basmasını efor harcamamışlar deyip geçiştirmek, başka da bir şey söylemek istemiyorum.

sonuç olarak güzel tarafları da, zayıf tarafları da olan bir dizi izledik

ilk bölümdeki tutku altı bölüme yayılmış olsaydı şu an çok büyük ve güzel şeyler söylüyor da olabilirdik. ms. marvel'ı önümüzdeki sene the marvels filminde göreceğiz. mutasyon mevzusu devam ederse orada ne işi var, şu an yorum yapamıyorum. belki de o film gelene kadar mutant olduğunu düşünmemizi istiyorlardır, belki the marvels'da inhuman olduğu ortaya çıkar. inhuman haliyle the marvels'a organik şekilde bağlanıyorken mutant olursa nasıl bağlarlar şu an düşünemiyorum. olayı çok mantıksız bulduğum için de düşünmek istemiyorum.