Merdivenden İnmenin, Kasları Merdiven Çıkmaktan Daha Çok Çalıştırdığı Gerçeği

Her zaman yokuş veya merdiven çıkmanın, kasları inmekten daha çok zorladığını düşündük ancak bayağı bayağı yanılmış olabiliriz. Buyrun detaylara.
Merdivenden İnmenin, Kasları Merdiven Çıkmaktan Daha Çok Çalıştırdığı Gerçeği
iStock

yapılan bir araştırmada merdivenlerden aşağıya inmenin, yokuş aşağı koşmanın, ağırlık indirmenin vs. (eccentric egzersizler olarak adlandırıyor) merdivenlerden yukarı çıkmaya, yokuş yukarı koşmaya veya ağırlık kaldırmaya göre (concentric egzersizler) insan sağlığına daha iyi geldiği, kas kütlesini daha çok artırdığı saptanmış.

Eccentric: Dış merkezli, ekseni merkezden geçmeyen.

bu çalışmada gönüllüler, haftada iki kez olmak üzere 10 katlı bir binadan merdivenlerden yukarı çıkanlar ve inenler olarak iki gruba ayrılmış, çalışmanın sonunda her iki grubun da sağlıklarında iyileşmeler tespit edilmiş olsa da merdivenlerden aşağıya inenlerde kan ve yağ seviyelerinde daha iyi sonuçlar alınmış ve merdivenden aşağıya inen grup %34 daha fazla kas oranlarını artırmış. %34 oranı, merdivenlerden yukarı çıkanlara göre 2 kat daha fazlaymış.


araştırma sonucu beni şaşırttı, çünkü insan ilk etapta kendisini daha fazla zorlayan aktivitenin bedenine daha iyi geldiğini ve bedenini daha da güçlendirdiğini düşünüyor. ama araştırma sonucu tam aksini söylüyor.

bunun sebebi ise egzantrik egzersizlerde kollarımız veya bacaklarımız aşağıya doğru çalışırken kaslar uzayarak iniş hızını yavaşlatıyormuş. bu yavaşlama sürecinde vücut kendini korumak için daha çok çalışmak zorunda kalıyormuş.

makaleyi okuyunca ilk başta biraz şaşırsam da sonra biraz düşününce yoga yaparken neden kan ter içinde kaldığım daha anlaşılır oldu benim için. yoga ve pilates de kasların uzamasına yönelik bir spor olduğu için hakkı vererek yapıldığında gerçekten inanılmaz zorlayıcıve kasları güçlendirici oluyor. merdiven çıkmayı üşeniyorsunuz bile hiç olmazsa merdivenlerden inerek kendi sağlığınız için bir şeyler yapılabileceğiniz yönünde motive edici bir araştırma bu açıdan bence :)

makalenin tamamını okumak isteyenler için aşağıya linki bırakıyorum:

https://www.sciencefocus.com/…y-eccentric-exercise/