Michael Jackson, 45 Derecelik Açıyla Yere Doğru Eğildiği Dansı Nasıl Yapıyordu?

Popun kralıyla özdeşleşen ve neredeyse imkansız görünen o acayip figür nasıl yapılıyordu? Öğrenmek üzeresiniz.
Michael Jackson, 45 Derecelik Açıyla Yere Doğru Eğildiği Dansı Nasıl Yapıyordu?

michael jackson'ı 7'den 70'e birçok hayranı vardır sanırsam, en azından ben öyleyim. çocukken ağzımız açık, trt'de çıkacak kliplerini beklerdik. kliplerindeki sinematik görsel şölen olsun, dansları olsun, müzikleri olsun hala kendisinden söz ettirmeye devam etmektedir, bundan dolayı kendisine tam bir sanatçı diyebiliriz.

şimdiki değineceğim konu ise 14 kasım 1988 yayımlanan smooth criminal şarkısının eşsiz diyebileceğimiz klibidir. bu klipte michael jackson'la beraber kendi dansçılarından olan vincent paterson ve soul müzik grubu shalamar'dan jackson ve jeffrey daniel ile birlikte smooth criminal videosunun koreografisini yaptılar. videonun konseptine ise daha sonraları kendisiyle özdeşleşen 1930'ların gangster kulübü konsepti oldu.

Smooth Criminal


videoda, jackson ve diğer dans arkadaşları, fiziksel olarak imkansız görünen bir yalın performans sergilediler. kendisi ve dansçılar sırtları düz ve ayakları yerde düz olacak şekilde 45 derece öne eğilirler ve dik dönmeden önce yaptıkları hareketin pozunu korudular. anlayacağınız üzere vücudun kütle merkezini taşıyabileceğinden daha fazla hareket ettirdiler. tabii ki bu muhteşem illüzyonu, kablolar ve bir koşum takımı kullanılarak elde ettiler ve bizi de ekran başında çıldırttılar.


fakat jackson bu koreografiyi canlı performans şekilde sahneye taşımak isteğindeydi

ama bunu kablolarla yapmak isteniyordu. çünkü klipteki gibi görünmemesinden endişeliydi. bunun için kendisi ve isimleri bilinmeyen iki mucit sahnenin zeminine ve sanatçıların ayakkabılarına yerleştirilmiş bir bağlantı mekanizması geliştirdiler, böylece sanatçılar ve kendisi 45 derecelik eğim şovunu gerçekleştirebileceklerdi. fakat bunun için güçlü bir bedene, yani fazlaca bir fiziksel güce ihtiyaçları bulunmaktaydı. 1993 yılında michael jackson bu sihirli ayakkabıların bir patentini aldı.

kaynak