Muharrem İnce'nin Adaylıktan Çekilmesi Sonucunda Oy Pusulaları Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Peki şimdi oy pusulalara ne olacak? Peki ya yurt dışında çoktan kullanılmış olan oylar?
Muharrem İnce'nin Adaylıktan Çekilmesi Sonucunda Oy Pusulaları Ne Olacak?


Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün itibarıyla adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu durumda oy pusulaları ne olacak? Yurt dışında verilen oyların akıbeti ne olacak?

İYİ Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Av. Mustafa Tolga Öztürk bu konuda şöyle diyor:

"Cumhurbaşkanı adaylarından birinin seçimden çekilmesi durumunda;

- Oy pusulası değiştirilmez.

- Adayın aldığı oylar geçersiz sayılmaz.

- Çekilen adayın %50+1 alması durumunda ise 2. Turda 2. Aday Ve 3. Aday ikinci tura kalmış kabul edilir ve seçimler iki aday arasında gerçekleşir."

Kısacası, oy pusulasının şu saatten sonra değiştirilmesi gibi bir durum yok. Muharrem İnce, oy pusulalarında olduğu gibi duracak. Dileyen gidip oyunu İnce'ye verebilir. Yurt içinde ve yurt dışında Muharrem İnce'ye verilen oylar geçerli sayılacak.


İnce'nin çekilmesine Ekşi Sözlük'ten gelen tepkiler

helal olsun ince!

halil ibrahim sofrasında herkese yer var. seçimlerde 2. tura kalmak için yeterli oyu alamayacaktın ama şimdi seçimleri 2. tura bırakmayacak bir destek sundun. 40 yıldır evin olan cumhuriyet halk partisi bu fedakarlığı takdir edecek elbet.

hiçbir dişe dokunur gerekçe belirtmeden, kendi oylarına bir yön işaret etmeden, seçime 3 gün kala çekildi.

son olarak da “çekilmeseydik yenilgiyi bize bağlayacaktılar, çekilelim ki suçu bize atmasınlar” gibisinden bir açıklama yaptı ki, tarihi bir saçmalık.

tam kendisinden beklenen kaosu oluşturdu, ne eksik ne fazla.

an itibariyle gerçekleşmiştir. vatana millete hayırlı olsun.

kızdık, eleştirdik ettik ama bu büyüklüğü gösterme nezaketinde bulunduğun için teşekkürler ince.

geliyor gelmekte olan!

az önce gerçekleşendir. sağduyulu davranan muharrem ince’ye tüm muhalifler teşekkür edecektir. teşekkürler muharrem ince. siyasi farklılıklarımız olsa da, böylelikle korktuğum gibi memleketini siyasi çıkarları uğruna tehlikeye atacak biri olmadığını göstermiş oldun. korkularımı boşa çıkardın. beni yanlışladığın için teşekkür ederim sayın muharrem ince.

ilk turda bitirelim. kazanıyoruz!

çekilse bile pusulada adı yazacağız için bazı insanlar yine verecek. muharram ince de seçimden sonra çıkıp şey diyecek: "çekildiğim yarıştan bile %3 aldım" falan gibi açıklamalar yapıp biraz şov yapacak :) ve de haklı olacak işin garibi :)

seçmenime sesleniyorum, tek adam devrinin bitmesi için kk'ya verin bile diyemedi. ne bu nefret kardeşim? kardeşim çekilsen ne işe yarar, çekilmesen ne işe yarar bu saatten sonra?

şark kurnazlığı yapmıştır.